Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 34202 Online Üye ve Ziyaretçi: 1266

GönderenKonu: Devlet AKUT gibi fedakar kuruluştan VERGİ alıyor Ayıptır! Kaldırılsın!  (Okunma sayısı 800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myway

 • Zümrüt
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 244
 • Toplam Konu: 88
 • Süper Puan: 21193
 • PuanBank: 8113
 • Katılım: 02/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Btünü bunları kendisi yapacğına onun yerine sivil insiyatif almış kuruluş AKUT vergilere isyan etti. Devlet böyle göz önünde harikalar yaratan fedakar kuruluşa teşvik verip yüreklendireceğine vergi alıp ceza veriyor. Ayıptır günahtır. Böylelerini kaç lira maaşla bu kadar yetenekli disiplinli hale getirebilirsin ey hükümet gücün yetmez. Bari gölge etme  /-@2

Alıntı Yap (Seçim)
AKUT'un vergi isyanı!

DHA
ARAMA Kurtarma Derneği (AKUT) Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, Van depreminde 190 kişilik bir ekiple çalışan derneğin bölgeye 70 bin TL borçla gittiğini söyledi. Van ve ilçelerinde şu ana kadar 15 kişiyi enkaz altından sağ çıkarttıklarını belirten Sevgül, "Sabit giderlerimiz var. Telsiz vergisi, kullandığımız arazi araçlarının vergisi var. Bu bizim için kanayan bir yara oldu. Topladığımız bağışları vergi olarak devlete geri ödüyoruz" dedi.

AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, Van depremine 190 kişilik bir ekiple müdahale ettiklerini söyledi. Bölgeye özellikle Van'a yakın olan birimlerin hareket ettiğini kaydeden Sevgül, "Şimdilik enkaz altından 15 kişiyi canlı olarak çıkarttılar" dedi. AKUT'un,taktik olarak, özellikle ulaşılmayan, gidilmeyen yerlerde çalıştığını kaydeden Sevgül, ekipler canla başla çalışırken 1999 Marmara depreminden bu yana 'trajik' bir olayı yaşadıklarını söyledi.

'70 BİN TL BORCUMUZ VAR'

AKUT'un Marmara depremine 5 bin dolar borçla müdahale ettiğini kaydeden Sevgül, "Bugün yine aynı hikaye var. Van depremine gidiyoruz, 70 bin TL borcumuz var. Şu anda kasamızda hiç paramız yok" diye konuytu. Aynı zamanda Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararla 'kamu yararına çalışan dernek' statüsünde bulunan AKUT'un belirli sabit giderleri olduğunu kaydeden Sevgül, bunlar içinde en büyük kalemi vergilerin oluşturduğunu söyledi. Yılmaz Sevgül, şöyle dedi:
"Telsiz vergisi, kullandığımız arazi araçlarının vergisi var. Bunları devlete ödüyoruz. Vatandaş Ahmet amcadan, Ayşe teyzeden aldığımız bağışları devlete vergi olarak ödüyoruz. Burada gönüllü bir hizmet üretiyoruz. Bu mağduriyetin giderilmesi lazım. Her yıl 100 bin TL dolayında vergimiz var. AKUT sadece depremde görev yapmıyor. Dağ arama kurtarma yapıyor, sel arama kurtarma yapıyor. Buralara güçlü arazi araçlarıyla girmemiz gerekiyor. Onların da vergileri yüksek."

'VERGİLERİMİZ KALDIRILMALI'

Vergiler konusunda 2004'ten bu yana mücadele içinde olduklarını ve açıkça kaldırılmasını talep ettiklerini belirten Sevgül, bu konuda Maliye Bakanlığı'na iki kez dilekçeyle başvurduklarını, ancak sonuç alamadıklarını kaydetti. 16 yıllık bir geçmişi arkasında bırakan AKUT'un artık düzenli bağış ve gelir ortamının yaratılması gerektiğini savunan Yılmaz Sevgül, "27 bölgede örgütlendik ve başı belada olan her insana ulaşmaya çalışıyoruz. Bunu da tamamen gönüllülük esası çerçevesinde gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

'ÇOCUKLARIN SİGORTASI YOK'

Amaçlarının kimseyi suçlamak olmadığını ama artık AKUT'un bir trajedi ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Sevgül, şunları söyledi:

"AKUT Türkiye'deki sivil kurtarma birimleri içinde Birleşmiş Milletler çatısı altında afetlere müdahale konusunda çalışma yapan 'Uluslararası Arama Kurtarma Tavsiye Grubu'na (INSARAG) kabul edilen tek kurum. Ama biz kasamızda eksi 70 bin TL ile Van depremine gidiyoruz. 190 insan orada mücadele ediyor. Bunların sigortası bile yok. Hiçbir sigorta firması bize sponsor olmuyor. O çocukların birisinin başına bir şey geldiğinde nasıl sağlık giderlerini karşılayacağız?"

Sevgül, yabancı ülkelerde gönüllü kuruluşlarının giderlerinin yüzde 50'sinin devlet tarafından karşılandığını belirterek, "En azından temel giderlerimiz bari karşılansın, ya da karşılanmasını sağlayacak ortamlar yaratılsın. Deprem olmadan önce Antalya'da sel felaketi vardı. Ben aracımın mazotunu karşılayamazsam nasıl giderim?" diye sordu.
Devlet AKUT gibi fedakar kuruluştan VERGİ alıyor Ayıptır! Kaldırılsın!
 

Benzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
29 Yanıt
2574 Gösterim
Son İleti 19 Şubat 2013, 08:41:47
Gönderen: gearW
0 Yanıt
641 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 05:10:00
Gönderen: Newman
4 Yanıt
544 Gösterim
Son İleti 11 Eylül 2011, 12:18:01
Gönderen: foryou
20 Yanıt
1432 Gösterim
Son İleti 26 Ekim 2011, 13:38:51
Gönderen: Ülkü
12 Yanıt
1219 Gösterim
Son İleti 28 Haziran 2012, 10:04:14
Gönderen: prideUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak