Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 30236 Online Üye ve Ziyaretçi: 1342

GönderenKonu: Boza Kış gecelerinin apayrı bir lezzeti  (Okunma sayısı 4872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mucır

 • Pırlanta Üye
 • ***
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 616
 • Toplam Konu: 163
 • Süper Puan: 24724
 • PuanBank: 17925
 • Katılım: 05/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Boza Kış gecelerinin apayrı bir lezzeti
« : 21 Mayıs 2010, 00:36:00 »
Boza önceden tadını bilmediğimiz için çok kişi tarafından itilen bir içecektir. Sonradan ise tiryakisi olup çıkılır.

Nasıl yapılır? Bozanın tanıtımı ile birlikte veriyoruz:

Bozanın Tanımı ve Özellikleri Mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday gibi tahıllar, su, un, şeker, yoğurt ve kuru maya katkısı ile su içinde bekleme, haşlama, buzdolabında bekletme, tekrar pişirme, Soğutma gibi işlemlerden geçip fermantasyonu (mayalanması) yapılan, vanilya ve tarçın Eklenerek hazırlanmış soğuk olarak servis edilen geleneksel içeceğimize boza adı verilir. Günümüzde Türkiye'den başka, Kırım, Volga Yöresi, Kafkasya, Türkistan, Balkanlar, Macaristan, Mısır, Arabistan ve İran'da da yapılmaktadır. TÜBİTAK bünyesinde yapılmış olan bir araştırmada bozanın insan sağlığı açısından Son derece yararlı bir besin olduğu ortaya çıkmıştır. Bir litresinde 1000 kalori bulunan Bozanın içinde, A ve B vitaminlerinin dört türü ile (B, B6, B12 gibi) C ve E vitaminleri bulunur. Boza, mayalanma sırasında, gıda maddelerinde çok az bulunan, çok değerli olan Laktik asit üretir. Bu yüzden hazmı kolaylaştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Satın aldığımız ya da evimizde yaptığımız boza da çeşitli özellikler bulunmalıdır:

· Bozadaki alkol oranı %2'yi geçmemelidir.(Türkiye ve Mıısır'da içinde alkol bulunmaz)
· Bozanın yapımında doğal maddeler kullanılmalıdır.
· Mayalandırılan boza en az üç gün dinlendirilmelidir.
· Boza koyu kıvamlı, tatlımsı, mayhoş bir içecek türüdür.
· Boza genelde kış aylarında üretilir ve tüketilir.
· Mayalandırma işleminde genel kurallara uyulmalıdır.

Boza yapıldıktan sonra fazla bekletilmemelidir.
Bozanın Hazırlanması ve Hazırlanmasında Dikkat Edilecek Noktalar

Türkiye'de genellikle darıdan yapılan boza, başka ülkelerde yapıldığı yerin başlıca ürününe göre mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday, Arnavut darısı, gernik gibi tahılların unu, bazen de pirinç ve ekmek, nadir olarak kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılır. Kepeği alınmış darı unu kazanda kavrulup, yumruk veya tokmakla dövülerek suyla hamur haline getirilip pişirilir. Ardından geniş tepsilere alınarak soğutulur. Soğuduktan sonra elekten geçirilip içine biraz su biraz da şeker ilave edilerek ham boza elde edilir. Ham haldeki bu boza ise eski bozayla karıştırılıp mayalanmaya bırakılarak serin yerde 3–7 gün dinlendirilir. Üzerinde küçük kabarcıkların oluşmasıyla birlikte boza hazır hale gelir. Ülkesine göre alkol oranı %2–6 arasında değişir. Mayhoş boza günümüzde dut ağacından fıçılarda değil, paslanmaz çelik tanklarda üretilmektedir. Bozanın mevsimi 15 Eylül–15 Mayıs arasıdır.

Soğuk kış gecelerini tatlandırmak için boza yapılmak istenirse pratik bir tarifimiz
Aşağıda verilmiştir:

Malzemelerimiz iki su bardağı bulgur, iki su bardağı su ve iki su bardağı şekerden
Oluşmaktadır. Bulgur bir gece önceden ıslatılır ve kabarmaya bırakılır. Bulgurlar iyice kabardıktan sonra üzerine iki bardak su ilave edilerek, orta ateşte pişirilir. Piştikten sonra tel süzgeçten Geçirilerek içine toz şeker konulur. Bu karışım üç gün dinlendirilerek mayalanması sağlanır ve karışım yüzeyinde kabarcıklar oluşmasıyla birlikte boza hazır hale gelir. Bardaklara Doldurulan bozanın üzerine tarçın serpilir.

Farklı malzemelerden yapılmış boza tarifleri:

—BOZANIN YAPIMINDA KULLNILAN MALZEMELER
(12 Porsiyon luk)
Su bardağı bulgur (Bulgur yerine darı, arpa ya da bulgur-darı karışımı da kullanılabilir.)
·21 su bardağı su
·2 çorba kaşığı un
·½ su bardağı yoğurt
·½ tatlı kaşığı kuru maya
·2,5 çorba kaşığı şeker
·½ çorba kaşığı vanilya
·2 çorba kaşığı tarçın


Bozanın Hazırlanışı:
Bulguru büyük bir tencereye koyup 12 bardak su ile üzeri kapalı olarak oda Sıcaklığında 1 gece bekletin. Kısık ateşte 2 saat pişirin. Mutfak robotuna koyup çekin ve Süzgeçten geçirin. Karışımı buzdolabına koyun. Süzgecin üzerinde kalan bulguru yeniden tencereye koyun ve 8 bardak su ilave edip kısık ateşte 1 saat daha pişirin. Süzgeçten geçirip buzdolabına koyun. Unu küçük bir tencereye koyup üzerine 2/3 bardak su koyun ve kısık ateşte sürekli koyulaşıncaya dek pişirin. Ateşten alıp içine 2 çorba kaşığı şeker koyup eriyinceye dek karıştırın. Ilıyınca içine yoğurt katın. Mayayı ¼ bardak ılık suda ezip 5 dakika bekletin ve yoğurt karışımına katın. Ilık Ortamda 30 dakika bekletin. Mayalı karışımı ezilmiş bulgura ekleyip oda sıcaklığında yaklaşık 1–2 gün bekletin ve ara sıra karıştırın. Vanilya ve kalan şekeri ekleyip şeker iyice eriyinceye kadar karıştırın. Bu karışımı soğumak üzere buzdolabında bekletin. Tarçın ilave ederek servise hazırlayın.
— BOZA Yapımında kullanılan Malzemeler:
·3 su bardağı bulgur
·Kahve fincanı pirinç
·Su bardağı toz şeker
·1 bardak eski boza ya da kibrit kutusu büyüklüğünde maya
Bozanın Hazırlanışı: Bulgurlar akşamdan bol su ile ıslatılır. Ertesi gün bulgurlar ve pirinç iyice Ezilinceye kadar pişirilir. Mikser ile çırpılır ve ince süzgeçten geçirilir. Bu karışım hafif ateşe konur. İçine şeker katılır ve eriyinceye kadar karıştırılır. Sonra ateşten alınır. Bir yerde ılınmaya bırakılır. Arada bir karıştırılır. Ilıklaştıktan sonra içine eski boza ya da ılık suyla ezilmiş maya katılır. İyice karıştırılır. Bu karışımın ağzı kapatılarak, 20–25 derecelik bir yerde, arasıra karıştırılarak 2–3 gün bekletilir. İçinde göz göz hale gelmiş kabarcıklar görülürse olmuş demektir. Daha sonra karışım serin bir yere alınır ve soğumaya bırakılır.
Bozanın Saklama Koşulları
Boza, mayalı ve gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan koruma şartları Çok önemlidir. Hazırlanan boza dışarıda bırakılmamalıdır. Bu karışım hemen buzdolabına Konmalı ve 2–3 gün içerisinde tüketilmelidir. Boza hava alabilen, sağlıklı cam şişede saklanmalı ve satışa sunulmalıdır.


Black

Ynt: Boza Kış gecelerinin apayrı bir lezzeti
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2010, 00:48:56 »
Boza Vefa'da içilir

Boza Kış gecelerinin apayrı bir lezzeti
 UNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak