Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 54932 Online Üye ve Ziyaretçi: 941

GönderenKonu: Üzüm suyu ve çekirdeğinden gelen sağlık Hardaliye ve Resveratrol  (Okunma sayısı 2972 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

goldenlok

 • Yakut
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 404
 • Toplam Konu: 282
 • Süper Puan: -28382
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 01/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]

Üzüm suyu içinde bulundurduğu glikoz ve früktoz dolayısıyla kolay alınabilir bir besin kaynağıdır. Çünkü glikoz ve früktoz hiçbir değişikliğe uğramadan difüzyon yoluyla direk kana geçer. Bu nedenle bebek ve çocukların yeni doğum yapmış annelerin iyileşme dönemlerinde hastaların üzüm suyu içmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilir.
Üzüm suyunda demir iyonu (+2) değerlidir bu da insan vücudunun en kolay alabileceği formdur. Kansızlığa üzüm suyu ve pekmez tavsiyesi bundandır.
 
Üzüm suyu ve çekirdeği doğada bulunan en kuvvetli antioksidandır. Antioksidan son yıllarda çok kullanılan bir kelime anlamı şu; günlük hayatta karşılaşılan radyoaktif maddeler, ağır metaller, ot ilaçları sinek böcek ilaçları, temizlik malzemeleri, tedavi için alınan ilaçlar, vücutta aktif oksijenin oluşmasına sebep olur. Aktif oksijen DNA, protein karbonhidrat ve lipitlerin zarar görmesine ve onlarına bozulmalarına sebep olur. Zarar görmüş bu yapılar başta kanser olmak üzere kalp-damar hastalıklarına, şeker hastalığına yol açar.
 
Antioksidan maddeler serbest oksijenin oluşumunu engelleyerek ya da oluşmuş serbest oksijeni temizleyerek hücre bozulmasından kaynaklanan hastalıkların oluşmasını engeller. Üzüm suyu ve çekirdeğinde bulunan resveratrol bu maddelerin başında gelir. Antioksidan özelliği C vitamininden 20, E vitamininden 50 kat daha güçlüdür.
 
Siyah üzüm suyunun zihinsel ve bedensel yaşlanmayı geciktirdiği tespit edilmiştir. Hardaliye üretilirken üzüm sapından ayrılır ve 30 gün süreyle çekirdek ve kabuklarıyla bekletilir. Bu süre zarfında kabuk ve çekirdekten geçmesini istediğimiz faydalı bileşikler üzüm suyuna geçer. Bu süreçte ısıtma veya soğutma yapılmaz hardaliye bu nedenle üzüm suyunu salkımdaki haliyle tüketmemizi sağlar. Uzun bir süre aynı tazelikte tüketime hazır bulunur.
 
Yukarıdaki bilgiler Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakolojik Araştırma ve Uygulamalar Merkezi Md. Yrd. Prof. Dr. Ulvi Zeybek araştırmasından derlenmiştir
Üzüm suyu ve çekirdeğinden gelen sağlık Hardaliye ve Resveratrol
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
331 Gösterim
Son İleti 25 Haziran 2010, 12:12:02
Gönderen: buzul
4 Yanıt
557 Gösterim
Son İleti 30 Mayıs 2012, 22:21:05
Gönderen: mainfriend
7 Yanıt
846 Gösterim
Son İleti 20 Ekim 2010, 18:28:56
Gönderen: Gmznr
2 Yanıt
2447 Gösterim
Son İleti 13 Temmuz 2011, 11:56:01
Gönderen: Öz_EIDI
1 Yanıt
615 Gösterim
Son İleti 11 Mayıs 2012, 23:26:46
Gönderen: megapikselUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak