Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 42456 Online Üye ve Ziyaretçi: 926

GönderenKonu: Şevket-i Bostan ,Lityasol Cemil  (Okunma sayısı 5889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

goldenlok

 • Yakut
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 404
 • Toplam Konu: 282
 • Süper Puan: -27764
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 01/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Şevket-i Bostan ,Lityasol Cemil
« : 27 Ocak 2013, 19:35:27 »Bahar mevsiminin gelmesiyle Ege pazarlarında otlar boy göstermeye başlar. Baharın başında Karaburun, Mordoğan, Urla, Balıklıova, Armutçuk, Selimiye gibi pazarlara gittiğinizde otlar bol ve tazedir. Izmir semt pazarları da beklemektedir artık ot meraklılarını… Turp otu, radika, cibez, arap saçı, sarmaşık, ebegümeci, ısırgan, gelincik, labada, sinirotu, deniz börülcesi ve Şevket-i bostan Ege'de en çok tüketilen otlardandır. Bu otlardan Şevket-i bostan pazarlarda genellikle leğenler içinde satılır. Bazen dikenli olan yeşil yaprakları ile birlikte satılmaktadır. Dağ ve tepelerin eteklerinde mera alanlarında bulunmaktadır. Topraktan sökümünün zorluğu ve az olması nedeniyle birçok sebzeye göre fiyatı yüksektir.

Şevket-i bostan (Scolymus hispanicus L.) Compositae familyası bitkilerindedir. Ã?lkemizde sahil bölgeleri ile Iç Anadolu doğal yayılım alanları arasındadır. Ayrıca Güney Avrupa, Güney Rusya, Kırım'da yetiştiği bildirilmektedir. 30-40 cmcye kadar boy atabilen bitki, bol yapraklıdır; yaprakları yapışkan özellikte ve dikenlidir. Bitkinin büyüme ucu sarı renkte bir çiçekle son bulmaktadır.

Ülkemizde bu bitki değişik isimlerle anılmaktadır. Ege bölgesinde 'Şevket-i Bostan' adıyla tanınırken, Balıkesir yöresinde 'Akkız', Bigadiç ve Savaştepe çevrelerinde 'Sarıcakız', Konya yöresinde ise 'Akdiken' adıyla bilinmektedir. Ayrıca süt dikeni, bostan otu, mübarek dikeni, şevket otu gibi adlarla da anılır.

Şevket-i bostan bitkisel tedavi amacıyla 1500'lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Ilk kayıtlarda genellikle vebaya karşı kullanıldığı belirtilmektedir. Bunun yanında 16. yy herbalistlerinden Turner, özellikle müshil etkileri nedeniyle şevket-i bostan tüketilmesini tavsiye etmiştir. 19. yüzyılda Amerika'da Shakers, terlemeyi sağlaması, diüretik etkileri ve bağırsak rahatsızlıklarını önlemesinden dolayı bu bitkinin çayının kullanımını salık vermiştir. Ayrıca Rönesans'ta emzikli kadınlarda süt artışını sağlamak için de kullanılmıştır. 

Türkiye'ye özel ruhsatlı bitkisel bir ilaç olan Lityazol Cemil'in ana maddesi şevket-i bostandır. Bu ilaçla ilgili olarak Izmir Devlet Hastanesinde yapılan bir klinik araştırmasında üriner sistem taş hastalığı şikayeti ile kliniğe müracaat etmiş hastalarda ilacın etkileri irdelenmiştir. Çalışma sonucunda taşların çoğu düşmüş geri kalan kısmı da en azından yer değiştirmiştir. Bunda idrar pH'sının asit tarafa kaymasının özellikle enfeksiyon taşlarının düşürülmesinde yararlı olduğu ifade edilmiş, ilacın kullanma süresi içinde hiçbir yan etki ile karşılaşılmadığı da belirtilmiştir. Halk reçetelerinde sindirime yardımcı olduğu ifade edilmektedir. Kabızlığı önlediği ve gaz problemlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında fayda sağlamakta ve hafızayı güçlendirmektedir. Içermiş olduğu sesquiterpenlerden 'sinisin' özellikle kabızlık sorunlarını gidermektedir. Sinisin mide suyu ve salya salgısını teşvik ederek kabızlıkta etkili olmaktadır. Aynı zamanda karaciğeri temizleyici, hücre yenileyici ve kırışıkları giderici etkilerde sinisinin rolü büyüktür. Iştahsızlık, akne problemleri, isteksizlik, hücre yenileme, kırışıkları giderici, kronik baş ağrısı, şiddetli ateş, bronşit, sarılık, adet dönemlerindeki hormon dengesizlikleri ve deri rahatsızlıkları gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Bu etkileri nedeniyle yaşlanmayı geciktirmektedir.

Şevket-i bostan az sayıda olsa da kanser önleyici etkileri konusunda önemli bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Şevket-i bostanın içermiş olduğu trachelogenin, artigenin ve nortrachelosid gibi lignanların günümüzde virüsleri (özellikle AIDS virüsü olan HIV'e karşı) ve kanseri önleyici özellikleri konusunda araştırmalar devam etmektedir. Taninler kanamayı durdurucu etkiye sahiptir ve şevket-i bostanda % 8 oranında bulunmaktadır. Bitkide bulunan yağlar Staphylococcus aureus ve S. faecalis bakterilerine karşı etkilidir. Bitki bu özelliği nedeniyle yaraları temizlemekte ve iyileşme sağlamaktadır.

Bu kadar faydalarını saydıktan sonra, bilmeyenler için bir de nasıl yenileceğini söyleyelim: Şevket-i bostanın kuzu etiyle yemeği yapıldığı gibi haşlanıp salata olarak da yenilir. Haşlama suyunun sabahları aç karnına içildiğinde böbrek taşı ve kumu için iyi geldiği ifade edilmektedir. Günde 4-6 g şevket-i bostan sağlık açısından son derece yararlıdır. Diğer bir kullanım şekli, kurutulmuş herbadan yapılan çayının tüketilmesidir. Bu amaçla 2 gr kurutulmuş şevket-i bostanı kaynamakta olan 250 ml suya ilave ederek 10-15 dakika demlenmesini beklemeniz yeterlidir. Bu çayı günde 3 kez güvenle içebilirsiniz.

Kuzu etli şevket-i bostan yapmak için malzemeler:

* Yarım kg şevketi bostan

* 150 gr kuşbaşı et

* 1 baş soğan

* zeytinyağı

* 1 su bardağı sıcak su

* tuz

Yemeğin pişirilmesi basittir. Soğanlar piyazlık doğranıp zeytinyağında pembeleştirilir. Kuzu eti ekleyip kavrulur. Kavrulan et üzerine, yıkanmış ve doğranmış şevket-i bostan ilave edilir. Biraz daha karıştırılıp biraz ılık su ilave katılarak tuz ekilir. Arzu edilirse baharatlar da konulabilir. Otlar yumuşayana kadar pişirilir. Düdüklüde 20-25 dakika pişirilmesi önerilmektedir. Soğuyunca istenirse pişirilmiş yumurta sarısı ve yoğurtla terbiye yapılabilir.

  İlgili Resimler   


   
 
 
 
 
 
   
 
 
 


yuhu23xy

Şevket-i Bostan ,Lityasol Cemil
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2013, 19:49:18 »
Bilimsel olarak ispatlanmış mı öyle her bitki hapı olayina kanmamamk lazım bence
Şevket-i Bostan ,Lityasol Cemil
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
425 Gösterim
Son İleti 30 Ocak 2010, 12:01:14
Gönderen: M
0 Yanıt
260 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:12:28
Gönderen: indigo
5 Yanıt
718 Gösterim
Son İleti 06 Ocak 2013, 20:33:50
Gönderen: bytheWay
8 Yanıt
2726 Gösterim
Son İleti 06 Ocak 2014, 21:17:50
Gönderen: yuro
1 Yanıt
744 Gösterim
Son İleti 14 Ocak 2014, 09:16:14
Gönderen: foryouUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak