Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 30843 Online Üye ve Ziyaretçi: 976

GönderenKonu: Şeker hastaları dikkat  (Okunma sayısı 392 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Newman

 • Moderatör Yrd.
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 2061
 • Toplam Konu: 2065
 • Süper Puan: -44496
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 08/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Şeker hastaları dikkat
« : 02 Ağustos 2010, 05:06:36 »
Ramazan ayında oruç tutan diyabetliler mutlaka doktor kontrolünde olmalı.

Dünya Göz Hastanesi operatörlerinden Dr. Füsun Uzunoğlu 'Uzun süreli açlık ve susuzluk diyabetlileri olumsuz etkiliyor. Bu nedenle Ramazan ayında oruç tutan diyabetliler mutlaka doktor kontrolünde olmalı. Ayrıca bir diyabetlide oruç tutulması nedeniyle zarar görecek organlar arasında ilk sırayı göz alıyor' dedi.
Dünya Göz Hastanesi operatörlerinden Dr. Füsun Uzunoğlu Ramazan ayında oruç tutan şeker hastalarını dikkat etmeleri gereken konularda uyardı. Drk. Uzunoğlu 'Diyabetli hastaların yaklaşık 1/3'ünün doktorların uyarılarına rağmen oruç tuttuğunu ve önemli bir kısmının da geleneksel nedenlerle ve kan şekerinin aşırı düşmesi nedeniyle Ramazan ayında daha fazla tatlı tükettiklerini dile getirdi' dedi. Uzun süreli açlık ve susuzluğun insülin kullanan hastalarda hipoglisemi (kan şekerinin aşırı düşmesi) atağına neden olabileceğini söyleyen Dr. Uzunoğlu hastaların terleme tireme baş dönmesi dudaklarda uyuşma dikkat bozukluğu bulanık görme ve sinirlilik gibi rahatsızlıklarının olacağını bildirdi.
DOKTOR KONTROLÜ ŞART
Dr. Uzunoğlu Tip II diyabetli hastalarda kabul edilebilir bir riskle kontrollü olarak oruç tutmaya izin verilirken Tip I diyabetli hastalar kan şekeri düzensiz olan hastalar dejeneratif bir hastalığı olanlar hamileler ve yaşlıların oruç tutmaması gerektiğini belirtti. Dr. Uzunoğlu 'Diyabetli hastaların oruç tutmaları durumunda mutlaka doktor kontrolü altında olmaları gerektiğini ve henüz diyabet tanısı konmamış sağlıklı kişilerin de oruç tutmaya başlamadan evvel açlık kan şekeri ile tokluk kan şekerini ölçtürmesi gerektiğini' ifade etti.
DİYABETLİLER GÖZE DİKKAT
Dünyada körlüğe sebep olan hastalıklar arasında en başta diyabetin bulunduğunu hatırlatan Dr. Uzunoğlu şunları söyledi:
'Kan şekerindeki düzensiz iniş ve çıkışlar organları olumsuz etkilemektedir. Gözde etkilediği en önemli organ ise RETİNA (gözün görme hücrelerinden oluşan tabaka)dır. Retina'daki hastalık noktasal kanamalar ve damar çeperlerinde mikro-baloncuklar şeklinde başlar ve damar tıkanıklıkları sızıntılar yeni-damarlanmalar ve ani göz içi kanamaları yırtıklar ile devam eder. Şeker hastalarının yüzde 80-90'ında retinada bu hastalığın en geç 10 yılda ortaya çıktığını biliyoruz. Diabet tanısı almış olan hastaların 6 ay -1 yıl aralarla hiçbir yakınmaları olmasa da retina muayenesi olmaları bu nedenle büyük önem taşır. Diabetik Retinopati adı verilen bu hastalıkta erken teşhis başarılı bir tedavi için öne taşır.'
GÖZDE AŞIRI KAŞINTIŞEKER HASTALIĞININ HABERCİSİ
'Şekerin yükselmesi ile gözde kaşıntılar meydana gelebilir. Bunlar basit göz damlalarıyla rahatlatılabilir. Aynı şekilde Göz tansiyonu (glokom) da şeker hastalarında önemlidir. Bu hastaların aynı zamanda tansiyonu ve kolesterol gibi sorunlarının olması ayrıca kullandıkları tansiyon ilaçları göz tansiyonu fazla yükselmese de görme sinirinin beslenmesini bozmakta hastayı glokoma bağlı görme kaybına (normal tansiyonlu glokom) daha hassas hale getirmektedir.
Hamilelikte ise şeker hastalığına bağlı retinopatinin hormonal nedenlerle daha hızlı ilerlediği bilinmektedir. Bu nedenle retina muayenesi bu hastalarda sık sık tekrarlanmalıdır.'
Şeker hastaları dikkat
 

Benzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
577 Gösterim
Son İleti 29 Kasım 2009, 22:09:26
Gönderen: bytheWay
0 Yanıt
266 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 05:04:55
Gönderen: Newman
0 Yanıt
1227 Gösterim
Son İleti 31 Mart 2011, 10:43:32
Gönderen: hötürsel
3 Yanıt
715 Gösterim
Son İleti 18 Kasım 2012, 01:11:48
Gönderen: offline
0 Yanıt
1166 Gösterim
Son İleti 05 Mart 2018, 07:16:49
Gönderen: redyellowUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak