Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 34271 Online Üye ve Ziyaretçi: 1267

GönderenKonu: Pedometre-Adımsayar nedir nasıl çalışır Zayıflamak için nasıl kullanılır  (Okunma sayısı 76397 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyTynn

 • Gümüş
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 159
 • Toplam Konu: 69
 • Süper Puan: 21202
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 01/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]

Pedometre nedir? Pedometre nerede satılır Zayıflamak için nasıl kullanılır Pedometre nasil calisir


İnsanların zayıflamak için yapmayacağı şey yok hani. Spor yapmak başta geliyor ama bunu düzenli ve uzun müddet daimi yapmak gerekiyor. Yürümek en büyük spor kabul ediliyor zayıflamada da en iyi metot olarak yerini koruyor. Bu konuda üretilen cihazlar son zamanlarda akıllı cihazlar seviyesinde insanlara çok yardımcı oluyorlar. Adımları sayıp yakılan kaloriyi hesaplayabiliyorlar. Bu yazıda nedir ne değildir görüş olacaksınız.

Dilimize adımsayar olarak geçmiş olan pedometre, yürüyüş koşma gibi fiziksel aktiviteler sırasında kaç km yüründüüğünü, bir adımın kaç metre olduğunu, 5 bin ya da 10 bin adım yürüyüş sırasında sizlerin saymasına gerek kalmadan sayabilen bir teknolojik üründür. Zayıflamak için yürüyüş egzersizleri yapanlar için vazgeçilmez özelliklere sahip bir zayıflama aleti dir.
Sağlık sektöründeki tüm uzmanların birleştiği en önemli noktalardan biri, egzersiz ve aktif bir yaşam konusunda bireyleri bilinçlendirmenin çok önemli olduğudur. Kilo koruma, kas ve eklemlerin sağlığı, kalp ve damar yapısında kuvvet, eklem ve kemik hastalıkları gibi birçok hayati öneme sahip sağlık kriteri için egzersiz yapmak ve aktif olmak tedavinin önemli parçasıdır.
Ne kadar hareketsiz olduğunuzu veya ne kadar aktif olduğunuzu ölçmenin en kolay yollarından birisi adım ölçer (pedometre) satın almak olabilir.

Yavaş yavaş hayatımızda yer etmeye başlayan bu aletlerin aslında marifetleri kendilerinden beklenenin aksine çok büyük. Pedometreler ya da diğer bir değişle adımsayarlar her sabah kıyafetinizin beline veya kemerinize takıldıktan sonra sizin gün içinde neler yaptığınızı, kaç adım attığınızı göstererek sizi bir şekilde daha fazla adım atmaya teşvik ediyor.
Aktiviteyi yüzde 27 artırıyor

Günümüzde yapılan birçok çalışma fiziksel aktiviteyi artırmanın hedef belirleme ve bu hedefe yönlenerek devam etme konusunda bilgi veriyor. Bu noktada pedometreler günlük hedeflediğiniz adımı atmada ve bu sayede fiziksel olarak aktivitenizi artırmada kolaylık sağlayıcı bir alettir. Çünkü her akşam attığınız adımı kaydederek o gün içiinde adım sayınızın yeterli düzeye gelip gelmediğini anlayabilir ve bir sonraki için yeni hedef belirleyebilirsiniz. Pedometre kullanmanın anahtarı da zaten tutulan günlükler.
Pedometre kullanan kişilerin katıldığı bir çalışmada fiziksel aktivitelerini yaklaşık yüzde 27 artırdıkları görülmüştür. Bunun dışında bu kişilerin bir miktar kilo kaybettikleri de gözlenmiştir. Ayrıca bu kişilerde kan basınçlarında da kalp hastalıkları ve inme riskini azaltacak düzeyde bir düşüş olmuştur.

Kısacası pedometre kullanmak fiziksel aktiviteyi artırır ve sağlığı geliştirici rol alır.

Günde 10 bin adımı hedefleyin

2246 kişinin katılımıyla yapılan ve yüzde 85'inin kadın olduğu bir çalışmaya göre başlangıca göre pedometre kullanıcıları fiziksel aktivitelerini yüzde 26.9 oranında artırmışlardır. Önemli olan ve hedeflenen fiziksel aktivitedeki artışı günlük 10 bin adım seviyesine ulaştırmak olmalıdır. Ayrıca bu katılımcıların sistolik kan basınçlarında da 1.7- 5.9 mmHg seviyesinde azalma olduğu gözlenmiştir.

Bu çalışmanın sonucunda pedometrenin fiziksel aktiviteyi önemli derecede arttırdığı, beden kitle indeksini ve kan basıncını düşürmede yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu değişikliklerin uzun sürede takibi henüz gerçekleşmemiştir.
Eğer düzenli olarak spor yapamıyorsanız günlük yaşam içinde aktif olmayı deneyin bunu ölçmek içinde her gün kaç adım attığınız hesaplayan bir adımölçer edinebilirsiniz. Haziran 2005'te Atina'da yapılan Avrupa Obezite Kongresi'nde tüm ülkelerin günde 10 bin adım kampanyası konusunda harekete geçmesi istendi ve günlük atılan adımlar şu şekilde sınıflandırıldı:
Günlük;

5000 adımdan az : Hareketsiz yaşam
5000 – 7500 adım : Düşük aktif yaşam
7500 – 10000 adım : Orta aktif yaşam
10000 – 12500 adım : Aktif yaşam
12500 üzeri : Yüksek aktif yaşam
30 dakika yürüyüş yaklaşık 3000 – 4000 adıma eşittir.

Maden suyunun farklı yönleri ile tanışın
Maden suyu kadınların kalsiyum ihtiyacı açısından destektir.
Sportif aktivitelerde özellikle sıcak havalarda terleme ile oluşan su ve mineral kaybını karşılar.
Büyüme çağında ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacını karşılar, kemiklerin güçlenmesini sağlar.
Maden suyu içindeki mineraller cilt için gerekli olan suyu sağlayacağı gibi cilt fizyolojisini de destekleyerek gergin ve pürüzsüz bir cildi destekler.
Mineralli su yüze dıştan sürüldüğünde, serpildiğinde, püskürtüldüğünde de cildi canlandırır ve gençleştirir.
Maden suyu cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlar, çünkü küçük kan damarlarını ve cilt kan dolaşımını uyarır.
Bunun için, CO2'li mineralli suyu bir parça pamuğa emdirip yüz ve boyna serpiştirerek, birkaç dakika içinde cildin taze ve canlı bir görünüm alması sağlanabilir.
Fazla kilolularda meme kanseri riski fazla
Obezitenin göğüs kanseriyle bağlantılı olduğunu ispatlayan daha çok kanıt bulunuyor. 44 bin kadınla yapılan bir çalışma gösteriyor ki kadınlar ne kadar çok kilo alıyorsa her çeşit göğüs kanseri olma riskleri de o kadar artıyor. Yetişkinlikleri sırasında 10 veya daha az kilo alan kadınlarla 30 kilo veya daha fazla alanlar karşılaştırıldığında, fazla kilo alanların göğüs tümörü olma riskinin diğer grubun iki katı olduğu, görüldü. Kanser riski ise üç kat fazlaydı.

Pedometre ya da Adım Sayar

Uzunca zamandır şöyle akıllı uslu bir adım sayar arayışı içindeydim. Acaba adım-sayar ne? bilmeyenler için yardımcı olayım; attığınız adımı sayan, atılan bu adımlar sayesinde kaç kalori yaktığınızı, kaç kilo verdiğinizi ve kaç km yürüdüğünüzü ölçen bir cihazdır.

Ofis arkadaşım Lale'de gördüm ilk. Daha önce de hep duyardım ama nerede satılır nasıl alınır bir fikrim yoktu. Eczanelere bakmamı söyledi Lale. Ben de hemen internet'e, google'a sordum; nereden alabilirim pedometre ? diye...

İlk pedometremi gittigidiyor.com'dan satın almıştım. 6 ytl idi fiyatı. Çok basit bir cihazdı. Beni yaklaşık 1 sene kadar idare etti. En büyük sorunu araçla giderken de çalışıyor olmasıydı. Yani arabada , serviste , otobüste filan da olsanız adım sayar sallantı etkisiyle çalışmaya devam ediyordu. Diğer bir kusuru da "reset" yani sıfırla düğmesinin yanlışlıkla basılabilir olmasıydı...

Bu sorunu, sevgili Tolga'nın yardımıyla, düğmeyi keserek çözmüştük. Halen dezavantajları vardı. Yazın yürürken şorta takmak zordu. Kemere takılan kısmı heran kırılabilecek gibiydi... Dedim ya, benim gibi hoyrat birini tam 1 sene idare ettikten sonra geçtiğimiz haftalarda ömrünü tamamladı ve çöpe gitti...

 

Marka olarak Omron ürünleri önde gidiyor. Ortalama 35 TL ( kdv de dahil ) tutuyor. Yani yaptığına değiyor denilebilir. İnternet'te güvenilir sitelerdel bulabilirsiniz.

 

Hemen satın aldım ürünü. Ürünün en hoşuma giden özellikleri;
•7 günlük hafızası var!
•Adım boyunu girebiliyorsunuz. Yani cihaz kişiye göre ayarlanabiliyor.
•Kilo bilgisi giriliyor.
•Gün bitiminde otomatik olarak sayaç sıfırlanıyor.
•Araçta giderken kafasına göre sayaç artmıyor!
Yani hergün, bir önceki gün yada 3 gün önce kaç adım attığınızı görebiliyorsunuz. Bir adımınız kaç santimse bu bilgiyi giriyorsunuz ve yaklaşık olarak en doğru ölçümü yapabiliyorsunuz. Cihazın yanında pil de var. İlk kurulum yaparken saat'i giriyorsunuz, kilonuzu ve 1 adımınızın kaç cm olduğunu belirliyorsunuz. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra yürümeye başlayın.

Attığınız adımların kaç KM ( kilometre ) yaptığını, bu sayede kaç kcal enerji yaktığınızı görebiliyorsunuz. İşin kötüsü, minicik bir gofreti eritebilmek için en az 2000-2500 adım atmanız gerektiği gerçeği yüzünüzde tokat gibi patlıyor.

Acaba kaç adım iyidir? ölçü nedir?
•0 - 3000 adım : Siz duran insan kategorisindesiniz... Yani hiç hareket etmiyorsunuz.
•3001 - 7500 adım : Eeeh fena değil, az da olsa hareket ediyorsunuz...
•7501 - 10.000 adım : İşte olay bu... Siz sağlıklı, hareketli bir insansınız... Böyle devam edin!!!
Eğer hayatınızda ilk kez böyle bir cihaz kullanacaksanız büyük şoka hazır olun. Gün sonunda ( eğer sizde ofis insanlarındansanız ) bir bakacaksınız ki sadece 2500 adım atmışsınız... Sakın moralinizi bozmayın! Yarın daha güzel olacak emin olun!
Merak edilenler:
-Pili şarj edilebiliyor mu ?
-Hayır, ne yazıkki pil şarj edilmiyor..
-Pil 3-4 ay kadar gidiyor..


Adımsayar (pedometer) nedir ve nasıl kullanılır?
 
Adımsayar adından da anlaşıldığı gibi adımlarınızı sayan cihazdır. Bir adımsayar sağlıklı bir yaşam tarzınızın olup olmadığı bilincini artırır, yürüme faaliyetinizin farkında olmanızı sağlar. Adımsayar kullanarak gün boyu yaptığınız faaliyeti kontrol edebilirsiniz. Doğru verilere ulaşabilmek için adımsayarınızı uygun şekilde konuşlandırmış olmanız gereklidir. Adımsayarı vücudunuzda uygun bir yere takın. Sağınızdan veya solunuzdan belinize takmanızı öneririz. Adımlarınızı sayarak adımsayarı doğru yere ve doğru pozisyonda yerleştirdiğinizi kontrol edin. Adımsayarın yan dönmüş pozisyonda veya karşıya doğru bakar pozisyonda duruyor olmasının eksik saymasına neden olabileceğini unutmayın. Mümkünse adımsayarınızı sürekli aynı yere takın. Basit bir adımsayar ile adım sayısını, yürüdüğünüz mesafeyi, harcadığınız enerji (kalori) miktarını ölçümleyebilirsiniz. Daha gelişmiş adımsayarlar ile bu bilgileri kaydedebilir ve eski kayıtlarınız ile karşılaştırabilirsiniz. Eğer daha fazla özelliği olan bir adımsayar tercih ederseniz boyunuzu ve adım uzunluğunuzu girerek hassasiyet ayarı yapabilirsiniz. Ülkemizde özelliklerine göre yaklaşık 5TL ile 50TL arası fiyatlara sahip olabileceğiniz bu küçük cihaz ile spor ve günlük faaliyetlerinizi kontrol altına almak elinizde. İlave: Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık yeni nesil cep telefonlarının hemen hemen hepsinde G sensörü bulunmakta. G sensörü bulunan bir cep telefonunu uygun bir yazılım ile çok fonksiyonlu bir adımsayara dönüştürmek mümkün. Siz de cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile bir adımsayara sahip olabilirsiniz.

---------------------------

Pedometre
 

saati  gösteriyor ve adım saymaya hazır durumda...

Yürümek çok faydalı ,günde 10000 adım atmak gerektiği doktorlar tarafından söyleniyor. Ne zamandır istediğim adımölçeri Aralık ayında eşim bana hediye aldı.İnternet üzerinden Ebru Şallı 'nın adıyla ebruli markasıyla satılan pedometrelerden. Gelen kargoda cihazla beraber,kullanma kılavuzu da vardı. Fakat bence iyi hazırlanmamış.Biz zor çözdük, belki birilerinin işine yarar diye burada da yazıyorum. Saat,alarm ve yağ oranı diyagramı gibi özellikleri de var.
Esasında, adımsayar kısmı bence yeter. Kullanmaya başlamadan bazı değerlerin girilmesi gerek. Örneğin ,Adım uzunluğu  50 cm. Kilo  64 kg,boy 163 cm.,yaş,cinsiyet girişini bir defa yapıyorsunuz.Yürüyüşe çıkarken bele takıyorsunuz, yürüyüşü tamamlayıp eve döndüğünüzde sayaçtan o günkü skorunuzu okuyorsunuz.Gerçekten insanı yürümeye teşvik ediyor.
Ertesi gün sayaçta yazan ,(yukarıdaki fotoğrafta sıfır görünen yerde ),diyelim 12000 adım yapmıştınız.Onu sıfırlayıp,
yeni günde sıfırdan başlamak için ; şöyle yaparsınız * 3 kez mode bas ( ilkinde saati ,ikincisinde 64 kg'ı gösterecek ,üçüncüsünde 50 çıkacak)
* Sonra bir kez set ' e bas ( 64 'ü gösterecek )
* Tekrar set 'e basınca en altta 0 yanıp yanıp sönecek
* Yine set 'e basınca üstte 00 altında 12000 çıkacak
* Aşağı oka basıp üst 00 alt 0 konumuna getiririz.
* En son mod 'a basınca yukarıdaki fotoğraftaki hale gelir.
Sıfırlamış oluruz.A rmon

 • AS Üye Olacağım!
 • *
 • Toplam İleti: 4
 • Toplam Konu: 0
 • Süper Puan: 22241
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 07/2012
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
İyiymiş de zayıflamak isteyen zaten zayıflar bunlara gerek yok aslında
Pedometre-Adımsayar nedir nasıl çalışır Zayıflamak için nasıl kullanılır
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
2097 Gösterim
Son İleti 29 Nisan 2010, 17:16:03
Gönderen: puzzle
0 Yanıt
1098 Gösterim
Son İleti 23 Kasım 2010, 13:46:44
Gönderen: kWa24h
13 Yanıt
4769 Gösterim
Son İleti 19 Eylül 2012, 00:25:20
Gönderen: krakula
0 Yanıt
9595 Gösterim
Son İleti 16 Mart 2011, 22:39:00
Gönderen: alpha
0 Yanıt
1220 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2016, 23:25:52
Gönderen: bytheWayUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak