Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 32003 Online Üye ve Ziyaretçi: 729

GönderenKonu: Bal gerçekleri Hakiki bal nasıl anlaşılır balın kilosu kaça Arısız bal olur mu?  (Okunma sayısı 8419 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MertEr

 • Yakut
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 339
 • Toplam Konu: 293
 • Süper Puan: 30865
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 08/2011
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Yine TV'lerde 5 kilo 7 kilo bal 100 lira kargo içinde polen içinde diye reklamlar dönüyor. Üstüne bir de araba veriyorlar. Şimdi düşünün bal normalde kaç liraya mal oluyor da bunlar üstüne araba verebiliyorlar. Eskisi kadar reklam dönmüyor. Hükümet belli ölçüde buna tedbir aldı doğruyu söylemek lazım. Yine de aradan çıkanların olması daha tehlikelidir. Çünkü bunlar hakiki bal satanlarmış gibi algılanabilir. Bu nedenle kimse mağdur olmasın. Hakiki bal kaç liradır. 7 kilo 100 tl olabilir mi? önce mizahi bir video izleyelim 4 kilo bal 4 lira...

http://video.uludagsozluk.com/v/7-kg-bal-polen-kol-saati-ve-araba-kuponu-100-tl-87152/

Şimdi bal nasıl olur. Normalde tadarak balı anlamak bizim gibi halktan insanların anlaması imkansız. Biraz da vicdansızlık söz konusu mısır şurubu çok tehlikeli bir madde. Bu madde ile bala aroma katılarak sanki balmış gibi piyasaya sürülüyor. Bunun da maliyetinin 2 lira civarı olabileceği söyleniyor. Çünkü devrede arı olmayınca saatler içinde kilolarca balı elde etmek mümkün. Biraz enzim biraz aroma çok miktarda mısır şurunu işte size 5 kilosu 100 lira bal. Bu kadar kar eden biri de araba vermesin de ne etsin. Zaten TSK'ya da muhammen bedelin altında anlaşma yapılınca olay anlaşılmış ve ihale iptal edilmiş. Yani sahtecilik ispatlanmış.

Alıntı Yap (Seçim)
Arılara gerek yokmuş!

Türkiye'de bal furyasının yaşanmasının nedeni 2002 yılına dayanıyor. Bu tarihte 'Nişasta Bazlı Şeker' üretiminin kotası yüzde 7.5'tan yüzde 15 çıkartıldı. Böylece daha çok arıların yemi olarak kullanılan mısır şurubu üretim kotası artırılmış oldu. Bu tarihten sonra mısır şurubu neredeyse bal üretiminin en önemli malzemesi haline geldi. Öyle ki 'arı'ya bile gerek olmadığı ortaya çıktı. Bundan sonra da arısız bal üretimine geçildi. Bu durumu BALDER Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak şöyle açıklıyor: "Bal dünyada en kolay taklit edilen ama en zor tahlil edilen bir ürün. Böyle olunca rant var. 2 TL'lik bir ürünü 20 TL'ye satabiliyorlar. Yüksek früktozlu mısır nişastası kullanılabiliyor. Mısır şurubuna, esans, enzim ve polen (balın özellikleri) katılarak sahte bal üretiliyor. Bu teknik ile arıyı devreden çıkardılar. İnsanlar tadarak anlamaya çalışıyorlar ama insan damağı o ürünün sahte bal olduğunun ayırdına varamıyor. Sadece laboratuvarlar farkı tespit edebiliyor."

Bal aromasına yasak geldi

Bal yapımında 'arı'ların devreden çıkartılmasının yaygınlaşmasıyla 2007 yılında o zamanki adıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Alkolsüz İçecekler Tebliği'ne bir madde ekleyerek, "Bal aroması ilave edilerek aromalı şurup üretilemez" dedi. Böylece mısır şurubu kullanarak bal yapılmasının önüne geçilmesi planlandı. Ancak bu yöntemle büyük rant sağlayan firmalar yasağa karşı çıktı. Ankara'da faaliyet gösteren Kayserilioğulları adlı şirket, dava açarak yürütmenin iptali ve durdurulmasını talep etti. Konu Danıştay'a kadar çıktı. Danıştay ise 19 Şubat 2008 tarihinde yürütmeyi durdurdu. İşte bu tarihten sonra balcıların önünde hiçbir engel kalmadı. Ancak bu kararın iptali için de Türkiye Arı Yetiştiricileri Derneği karşı dava açtı.

Orduya bile pazarladılar

Türkiye'de 'arı'sız balcılıkta herkesi hayrete düşürecek olaylardan biri de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başına geldi. 2011 yılında 2. Ordu Komutanlığı 40 gramlık poşetlerde 300 bin adet bal alım ihalesi düzenledi. Mustafa Ençetin ihaleyi 58 bin TL bedel ile kazandı. Balları da orduya teslim etti. Ancak balın 'sahte' olduğu ortaya çıktı. Çünkü muammel bedeli 150 bin TL olan balın neredeyse üçte bir fiyatına gitmesi Arı Yetiştiricileri Derneği'ni şüphelendirmişti.

Mısır şurubu kanser yapıyor

Mısır şurubu, kanser, kalp, siroz, diyabet gibi çok sayıda hastalığa neden oluyor. Fransa, Hollanda ve İngiltere'de yasak. En büyük üretici olan ABD'de üretim kotası yüzde 10'dan yüzde 2'ye düşürüldü. Türkiye'de ise 15'e çıkarıldı.

4 çeşit bal var

Bal tebliğine göre 4 tür bal bulunuyor. Bunlar da, kaynağına, üretim ve pazara sunuluş şekline göre ballar ile fırıncılık ve çerçeve balı. Kaynağına göre ballardan çiçek veya nektar balı bitki nektarından elde ediliyor. Salgı balı ise bitkilerin canlı kısımlarının salgılarından yapılıyor. Diğer ballar ise süzme, petekli, sızma, pres ve filtre edilmiş ballar... Fırıncılık balı, diğer gıda maddelerinin üretiminde bileşen olarak kullanılırken, çerçeve balı arıların doğrudan petek yaptığı veya içine temel peteklerin yerleştirildiği malzemelerden oluşuyor.

Bedelinin üçte birine satıyorlardı

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin uyarısıyla TSK, çiçek balının numunelerini analiz etti. Balın mısır şurubuyla yapıldığı, yani sahte olduğu ortaya çıktı. İhale hemen iptal edildi. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, mısır şurubunun bal diye Mehmetçiğe satılmasını engellediğini kaydederek şunları söyledi: "İhaleyi inceledim ve şüphelendim. Oskar ismindeki çiçek balı, ihale bedelinin üçte birine denk geliyordu. TSK'nın, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ne yaptırdığı analizlerde, arının balı doğadan getirdiğinin ölçütü olan prolin miktarı 57.43 çıktı. Ancak en az 180 ve çok daha üstü olmalıydı. Normal ballarda bile 400 ile bin 300'dür bu değer. Bu da bu balların mısır şurubuyla yapıldığını gösterdi. İhale iptal edilince, balın üreticisi olan Kayserilioğlu firması bana dava açarak kendilerine iftira attığımı iddia etti. Ama mahkeme beni haklı buldu ve beraatime karar verdi. Bu karar ile askeriyeye bal satılmadığı mahkeme kararı ile ispat edilmiş oldu."

Kaynak: Kenan Butakın/Vatan

Geldik esas konuya. Balı nasıl anlarım işte bir kaç önemli ipucu:


Gerçek bal nasıl anlaşılır?

Bal, buzdolabında veya soğuk ortamlarda şekerlenir. Zeytinyağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar.

Bal döküldüğünde yoğunluğu çok, akışkanlığı sürekli olmalıdır, kesik kesik akan bal sahtedir.

Ucu ıslandığında mor renk yazan kalemin uç kısmı bala daldırıldıktan sonra parmağınıza sürün. Renkli olarak çıkıyorsa karışıktır, çıkmıyorsa hakiki baldır.

Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır.

Balın şekerlenmesi durumunda ise eski hâlini alması için güneşe çıkarılması veya kabıyla birlikte sıcak suya konulması kâfidir.

İyi bir bal, fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Gerçek bal sürülen bir kâğıt kolay kolay alev alıp yanmaz.
gearW

 • ALTIN Üye
 • *
 • Toplam İleti: 1362
 • Toplam Konu: 491
 • Süper Puan: 38242
 • PuanBank: 21348
 • AnındaTepki
 • Katılım: 04/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]


Bunların insan oldukları bile şüpheli insanlar bunu çoluk çocuklarına yedirmek için alıyor bunlar ne derdinde ahlaksızlar
Bal gerçekleri Hakiki bal nasıl anlaşılır balın kilosu kaça Arısız bal olur mu?
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
17 Yanıt
6244 Gösterim
Son İleti 16 Temmuz 2009, 14:13:11
Gönderen: YuNuSsss
0 Yanıt
480 Gösterim
Son İleti 01 Temmuz 2010, 07:25:11
Gönderen: EagleF
0 Yanıt
269 Gösterim
Son İleti 03 Ağustos 2010, 18:02:29
Gönderen: Newman
5 Yanıt
500 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2010, 21:25:33
Gönderen: Raskolnikov
6 Yanıt
1172 Gösterim
Son İleti 24 Mart 2013, 16:07:06
Gönderen: FelsefeciUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak