Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 29673 Online Üye ve Ziyaretçi: 821

GönderenKonu: Anti tüberküloz tedavi ve karaciğer enzim yüksekliği  (Okunma sayısı 1220 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Newman

 • Moderatör Yrd.
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 2061
 • Toplam Konu: 2065
 • Süper Puan: -44803
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 08/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Bu konuda genel bir kural yoktur.
Hindistanda yapılan bir çalışmada curcuma longa ve tinospora cordifolia adlı bitkilerle yapılan bir çalışmada tüberküloz tedavileri yanında bu bitkisel ilaçların verilmesi karaciğer enzimleri açısından oldukça faydalı bulunmuştur. Kontrol grubunda % 14 enzim yüksekliğine rastlanırken bitkisel ilaç grubunda bu oran % 1 e yakındır. Bu yayın WJG de yayınlanacaktır.
Karaciğer nakli sonrası tüberküloz nedeniyle tedavi alan kişilerde anti tüberküloz tedavisi diğer kişilerden farklı değildir. Dörtlü anti tüberküloz tedavi bir yıl süreyle verilir. İmmun süpresif ajanlarda kontrollü bir şekilde azaltma yapılabilir.
Anti tüberküloz tedavi esnasında karaciğer enzim yüksekliği görüldüğünde normalin üç ila 5 katı geçildiğinde ilaçlar kesilmelidir. Karaciğer enzimleri tekrar normale dönünceye kadar karaciğere toksik olmayan ilaçlar verilir daha sonra yavaş olarak artırılarak yeniden hepatotoksik ilaçlar eklenmeye başlanır. Tekrar anti tüberküloz tedavi başlama döneminde öncelikle rifampisin başlamak daha uygun olabilir. Rifampisine ek olarak daha sonra izoniazid yavaş olarak eklenir.
Tüberküloz ilaçları arasında en hepatotoksik olan izoniaziddir. Bu risk genç erişkinlerde binde üç iken 50 yaş üzerinde %2 lere yükselir. Kronik alkol kullananlarda ve rifampisin alanlarda yine risk artmaktadır.
Anti tüberküloz tedavi ve karaciğer enzim yüksekliği
 

Benzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
354 Gösterim
Son İleti 23 Şubat 2009, 20:10:39
Gönderen: metalok
7 Yanıt
632 Gösterim
Son İleti 04 Ekim 2009, 03:35:59
Gönderen: YuNuSsss
10 Yanıt
131220 Gösterim
Son İleti 05 Mayıs 2012, 07:08:20
Gönderen: redyellow
3 Yanıt
1088 Gösterim
Son İleti 21 Kasım 2010, 01:43:27
Gönderen: mystery
6 Yanıt
3139 Gösterim
Son İleti 23 Temmuz 2014, 10:57:48
Gönderen: gearWUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak