Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
2018 Yeni Yıla Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 40998 Online Üye ve Ziyaretçi: 778

GönderenKonu: Ramazan günü canına kıyan Hacı Oruç'u hatırladınız mı?  (Okunma sayısı 1089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

redyellow

 • AS Üye-Kupa
 • *
 • Konuyu Açan
 • Location: ankara
 • Toplam İleti: 8256
 • Toplam Konu: 3377
 • Süper Puan: 94678
 • PuanBank: 0
 • Anında Tepki
 • Ödüller:
  Örnek Üye Bravo!-Dürüst Devamlılık
 • Katılım: 10/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]


Ramazan günü canına kıyan Hacı Oruç'u hatırladınız mı?

Bundan 7 yıl önce, yine böyle bir Ramazan ayında evine dönen Hacı Oruç, eşine ne yemek yaptığını sordu. Eşinin "Yemek yapacak bir şey yoktu, yemek yok" cevabını alınca da diğer odaya geçip canına kıymıştı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde seyyar satıcılık yapan evli ve 4 çocuk babası 40 yaşındaki Hacı Oruç, 7 yıl önce böyle bir Ramazan gününde iftar açmak için geldiği evinde eşinin, "Yemek yapacak bir şey yoktu, yemek yok" sözleri üzerine bunalıma girip, evin bir odasında kendini asarak canına kıymıştı.OLAYIN ACISI DÜN GİBİ TAZE

Silvan'de geçimini el arabasıyla sebze ve meyve satarak sağlayan ve 2 odalı tek katlı evde ailesiyle yaşayan Hacı Oruç, 3 gün önce iftar vakti evine geldi. Eşi Edibe Oruç'a ne yemek yaptığını soran Oruç, "Yemek yapacak birşey yoktu. Yemek yok" yanıtını alınca üzülerek, evin bir odasına çekilip, kendisini tavana astı. Şüphelenip odaya giren Edibe Oruç, eşini ipte asılı tavanda sallandığını görünce hemen müdahale etti ve ipi keserek onu indirdi. Hacı Oruç, yakınları tarafından kaldırıldığı Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakımda tedaviye alındı ancak yapılan tüm müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

ÖNCE ÇOCUKLARINA SARILIP AĞLAMIŞTI

Eşinin intihar etmesinin ardından 4 çocuğuyla ortada kalan 37 yaşındaki Edibe Oruç, büyük üzüntü yaşadı. Edibe Oruç, eşinin son günlerde para kazanamadığı için eve yiyecek alamadığını söyleyerek şunları anlatmıştı:

"İftar saatinde eşim eve geldi. Yemek yapacak hiç bir şey yoktu evde. Aç aç bekliyorduk. Eşim ne yemek yaptığımı sordu. Ben de 'yemek yapacak bir şey yoktu, yemek yok' dedim. Bunun üzerine çocuklara sarılıp bir süre ağladı. Çok üzüldüğünü anlamıştım. Sonra da arka odaya geçti. Ben de fazla üzmemek için yanına gitmedim. Ama odadan ses gelmeyince merak edip gidip baktım. Eşim kendini iple tavana asmıştı."BİRLİKTE İNTİHARI DÜŞÜNDÜLER

Anne Oruç, yaşadıkları çaresizliği anlatırken, olaydan 15 gün önce eşi ile birlikte intihar etmekten bahsettiklerini söyledi. Çocukların uyuduğu sırada intihar konuştuklarını anlatan Oruç, 'O akşam yine yemek bulamamıştık. Eşimle oturup ne yapabileceğimizi konuştuk. Ben intihar edeceğimi söyledim. Eşim de, 'Sen etme. Ben çocuklara bakamam. Ben intihar edeceğim' demişti. Uyuyan çocuklarımıza bakarak birlikte ağladık ve intihardan vazgeçmiştik' dedi.

VERİLEN SÖZLER DE TUTULMADI

Hacı Oruç'un ailesi olayın üzerinden 2 yıl geçtikten sonra, verilen sözlerin yerine getirilmediğini söylemişti. İntihar eden Hacı Oruç'un babası Mehmet Ali Oruç, "Çocuklarımı işe alacaklarını söylediler. İşe aldılar ancak 3-5 ay çalıştılar sonra işe çıkardılar. Perişan durumdayız. İkisi de çalışmaz durumdalar, kiradalar, elektrik, su geçimlerini yapamayacaklar durumdalar bu çocuklarımın da intihar etmesinden endişe duyuyorum. Kira ve diğer borçlarını ödeyemeyecek durumdalar devlet büyüklerinden yardım bekliyoruz" dedi.

Aradan geçen 7 yılda ne Oruç ailesinin acısı dindi ne de yoksullukları... Nice Oruç aileleri her gece aç yatıyor... Ramazan ayında onları hatırlamak ve üzerimize düşeni yapmak zorunda değil miyiz?

KAYNAK
Ramazan günü canına kıyan Hacı Oruç'u hatırladınız mı?
 

TaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
183 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:07:02
Gönderen: indigo
0 Yanıt
214 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:43:43
Gönderen: indigo
7 Yanıt
656 Gösterim
Son İleti 28 Temmuz 2012, 17:10:13
Gönderen: LockedIn
1 Yanıt
592 Gösterim
Son İleti 09 Ağustos 2011, 22:36:18
Gönderen: alikuşcu
6 Yanıt
541 Gösterim
Son İleti 08 Aralık 2012, 14:43:28
Gönderen: kontraUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak