Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 45521 Online Üye ve Ziyaretçi: 981

GönderenKonu: İsrail'in katlettiği Filistin'in vicdanı: Naci el-Ali  (Okunma sayısı 1661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

redyellow

 • AS Üye-Kupa
 • *
 • Konuyu Açan
 • Location: ankara
 • Toplam İleti: 8437
 • Toplam Konu: 3531
 • Süper Puan: 102308
 • PuanBank: 0
 • Anında Tepki
 • Ödüller:
  Örnek Üye Bravo!-Dürüst Devamlılık
 • Katılım: 10/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]


İsrail'in katlettiği Filistin'in vicdanı: Naci el-Ali

O Filistin'in vicdanıydı. Hanzala'nın babası. İsrail'in sessiz sedasız katlettiği kocaman bir dünya. Naci el-Ali, 30 yıl önce bugün hayatını kaybetti.

Bundan 30 yıl önce, 22 Temmuz 1987 tarihinde karikatür sanatçısı olan Naci el Ali, çalıştığı gazetenin Londra bürosuna giderken saldırıya uğradı ve yüzünden vurulan Ali, aldığı ağır yara sonucu yaklaşık 5 hafta bilinci kapalı bir şekilde hastanede yattı. Ta ki 1987 yılının 29 Ağustos günü gözlerini kapayana dek.

Naci el-Ali'nin hikayesi milyonlarca Filistinlinin hikayesine benzer. 1936 yılında Filistin'in Ash Shajara köyünde dünyaya gelen Naci, ailesiyle birlikte işgalci İsrail'in zulmü karşısında 1948 yılında Lübnan'a iltica eder.

Lübnan'ın Einal Hilweh Mülteci Kampı'nda hayatına devam eden Naci, güzel sanatlar akademisine gider ve 1960 yılında mezun olur."HANZALA HEP 10 YAŞINDA"

Naci, küçük yaşta yaşadıklarının etkisiyle gençlik döneminde Arap milliyetçilik hareketlerine katılır. Mezuniyetinin ardından özellikle Filistin davasına vurgu yapan karikatürleriyle kısa zamanda kendisini fark ettirir. Çeşitli yayınlarda yer alan çizimleriyle ilgi görür.

Filistinli 10 yaşındaki çocuk çizgisi ön plana çıkar. Hep 10 yaşında olan çocuğun adı Hanzala'dır ve sırtını çevirmiştir. Hanzala, onlu yaşlarında ülkesinden sürülen Naci el-Ali'yi hatırlatır. Ali, Hanzala'yı şöyle anlatır:

"Hanzala 10 yaşında doğdu ve her zaman 10 yaşında olacak. Vatanına döndüğünde de 10 yaşında olup büyümeye başlayacak. Doğanın kanunları ona işlemeyecek. O eşsiz. Her şey vatanına döndükten sonra normalleşmeye başlayacak.Onu yoksul ve acının sembolü olarak resmettim ve adını Hanzala koydum. En başta Filistinli bir çocuktu. Fakat şuuru, onu ulusaldan uluslararası bir yere taşıdı. Basit fakat sert bir çocuk. İşte bu nedenle insanlar onu sahiplendi ve kendi duygularını temsil ettiğini hissetti."

İSRAİL KARİKATÜRLERE TAHAMMÜL EDEMEDİ

Filistin'in verdiği özgürlük mücadelesinin sembollerinden sadece biri olan Hanzala dışında 40 binin üzerinde karikatür çizen Filistin'in en çok bilinen sanatçısı Naci el-Ali çizdiği karikatürlerle çok sevildiği kadar, Filistin'i işgal ederek Naci ve onun gibi pek çok Filistinliyi vatanından eden İsrail'in de tepkisini çekti.Naci el-Ali suikast günü çalıştığı Al Qabas gazetesinin Londra bürosuna doğru yürüyordu. Suikasttan İşgalci İsrail'in istihbarat birimi MOSSAD sorumlu tutuldu. Olayın faalleri bir türlü bulunamadı!

Naci el-Ali, suikastın ardından Dünya Gazeteler Birliğince 'Golden Pen of Freedom (Altın Kalem Özgürlük)' ödülüne layık görüldü.

DİRENİŞİN SEMBOLÜ BİR ÇOCUK: HANZALA

Naci el-Ali, Hanzala ile kendisini ve kendisi gibi iltica ettirilerek insani haklarından mahrum bırakılmış insanları anlatan bir karikatür çizdi. Bazen tek bir söz, tek bir slogan, tek bir çizgi kendisinden beklenenden çok daha fazlasını yapar. 10 yaşına hapsettiği çizgi kahramanı 'Hanzala' direnişin sembolü haline geldi.Çizgi karakter Hanzala'nın en belirgin özelliği, yüzünün dünyaya dönük olmasıdır. Naci el-Ali'nin 10 yaşındaki kahramanının yüzünü göstermesi, Filistin'e geri dönmesine ve Ortadoğu'nun bağımsızlığına kavuşmasına bağlıydı.

Ellerini arkasında buluşturan Ali'nin Hanzala'sı bu muhalif duruşuyla yaşananları, kalabalığı ve onların kayıtsızlıklarını sessiz bir biçimde protesto etti.

Özelde Filistin'de genelde ise Ortadoğu'da yaşanan vahşete karşı duran kahramanı Hanzala'yı çoğunlukla sessiz bir direniş içerisinde görürüz. Onu bir taş atarken veya olaylara müdahale ederken görmeyiz.

Bu anlamda Hanzala, aynı zamanda Müslümanların Ortadoğu'daki kıyımlara yönelik sessiz ve tepkisiz duruşlarına karşı bir tepkidir.HANZALA YÜZÜNÜ ÜMMETE NE ZAMAN DÖNECEK?

Naci el-Ali, Hanzala ile Filistin'e, ait olduğu coğrafyaya dair duygu ve hassasiyetlerini dile getirir. Hanzala'nın nezdinde Filistin; Filistinlinin üzüntüsü ve sevinci, hürriyeti ve tutsaklığı, hamaseti, tüm yaralarıyla umudunun bahçesi, batan güneşi, yaşamı ve ölümüdür.

Naci el-Ali'nin tek tasası, İsrail vahşeti ve Filistin meselesi değildir. O, dünyada insanlığın onurunu ve değerlerini zedeleyen her türlü harekete çizgileriyle karşı koymaktadır.Filistin'deki kıyımın en kanlı günlerinde İsrail katliamlarının şiddetini Hanzala anlatıyordu. Filistin davası ile özdeşleşen Hanzala, yaşanan katliamı gözler önüne seriyor ve Naci el-Ali'nin derin çizgileri ile İsraillilerin ve dünyadaki diğer kıyımcıların belleklerinde sapan taşlarının tahrip ettiği bir fotoğrafı çiziyordu.

Filistin'deki çocukların kol ve bacaklarının kırılması tavsiyesinde bulunan 'kemik kıran Rabin'e (İzhak Rabin) bir karşı koyuş ve Aksa İntifadasındaki direnişin miğferi oldu Hanzala.Hanzala Ümmet Demek

Eğer bir çocuk görürseniz, yalnız, yalın ayaklı, üzeri yamalı, kirpi saçlı,
sırtı dönük, küskün ve de kızgın bilin ki o Hanzala'dır.

Bilin ki o sadece bir çocuk değildir ve bilin ki kızgınlığı, küskünlüğü boşuna değildir.

Hanzala yurduna dönemese de bütün Filistinli çocuklar biraz Hanzala'dır. Onların hayatında yokluk, yoksulluk, sürekli genişleyen işgalci yerleşimleriyle daralan yaşam alanları, kontrol noktaları, bombardımanlar ve silah sesleri vardır. Yalınayaktırlar, yırtık pırtıktırlar, ama çok güzel çocuklardır.

KAYNAK
İsrail'in katlettiği Filistin'in vicdanı: Naci el-Ali
 

TaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
8 Yanıt
634 Gösterim
Son İleti 20 Mart 2010, 00:27:48
Gönderen: bahtiyar0011
15 Yanıt
1950 Gösterim
Son İleti 03 Haziran 2010, 11:48:45
Gönderen: redyellow
0 Yanıt
215 Gösterim
Son İleti 03 Nisan 2011, 13:49:43
Gönderen: gearW
15 Yanıt
4629 Gösterim
Son İleti 29 Temmuz 2014, 23:06:00
Gönderen: gearW
0 Yanıt
1408 Gösterim
Son İleti 22 Temmuz 2014, 18:42:00
Gönderen: placeboUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak