Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 16059 Online Üye ve Ziyaretçi: 743

GönderenKonu: Ayna, cam otomobil camları neden buğu yapar?Arabada buğusuz camlar  (Okunma sayısı 5298 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanedan

 • Zümrüt
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 219
 • Toplam Konu: 108
 • Süper Puan: 19899
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 04/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ayna veya arabanın ön camına biraz sabun veya deterjan sürün. Yeni kesilmiş bir dilim patatesi sürmek te çözüm olabilir ancak her zaman patatesi nerden bulacaksınız. Arabada taşıyacağınız küçük bir sıvı sabun kutusu iyi bir çözüm olabilir. Hemen bir damla bir beze sıvı sabundan akıtın ve içeriden arabanın camlarına sürün ve temiz olana kadar silin artık buğulanmadığını göreceksiniz. Bu kadar silmeye normal sabun koymadan silsem olmaz mı diyenler için bir seferlik olur ama yine ısı farkından dolayı buğulanırsa karışmayız.

Buğulanma yüzey gerilimi ve değme açısı ile ilgili bir durumdur. Cam yüzeyleri ne kadar temizlenirse temizlensin daima yüzeyinde kirler kalır. Üzerinde yoğunlaşan buharın dağılıp cam yüzeyini ıslatmaması da bu yüzdendir. Cam ile su damlacıkları arasında temas açısı büyür. Damlacıklar ışığı bütün doğrultuda yansıtırlar. Buğunun oluşumu da bu çok yönlü saçılım yüzündendir.

* Buğudan hızla kurtulmak için, ya iç-dış mekan sıcaklığını eşitlemeli ya da iç mekan havasını yüksek miktarda buhar tutabilecek kadar ısıtmanız gereklidir. Kış aylarında cam açık gitmek zor olacağından, iç mekan sıcaklığını artırmak temel stratejidir.
* Arabayı çalıştırdıktan sonra klimanızı açın. Klima arabanın içindeki buharın filtrelenmesini sağlar. Çözüme giden en etkili hamledir. Klimanın sıcaklığı farketmez, yeterki açık olsun. Ama bir yandan da ısınmayı sağlamak için ısı ayarının sıcakta olması iyi olur.
* Fanları sadece ön cama, tam güç verin. Arabanız henüz ısınmamış olabilir, ancak buna ihtiyaç var, sıkın dişinizi.
* Çok önemli: Havanın aracın içinde kalmasını sağlayan iç devirdaimi(çevrim) çalıştırmayın. Aksi halde buğudan kurtulamazsınız.
* Ön camlarınızdan birini -imkan varsa size uzak olanını- hafif aralayın.
* Güneşliklerinizi (sanki güneş varmış gibi) ayarlayın. Böylece cama verdiğiniz üflemenin tam anlamıyla cama etki etmesini sağlarsınız.
* Fanınız sıcak üflemeye başladığında camınızı kapatabilirsiniz.
* Arka cam rezistanslarınızı da açın. Hem arka camınızın buğusunu giderir, hem de iç mekan sıcaklığının artmasına katkıda bulunur.
* Buğuyu gittiyse, iç mekan havalandırmasını açık tutmanız gerekir. Manuel de olsa, otomatik de olsa, oda sıcaklığına yakın bir sıcaklığı ayarlayıp cama ve araç içine sürekli temiz hava almayı sağlarsanız buğu sıkıntınız olmayacağı gibi sıcak/soğuk kavgası da yaşamazsınız.
* Ayrıca camlarınızın temiz olması da ayrıca buğulanmanın önüne geçen bir faktördür.
Ayna, cam otomobil camları neden buğu yapar?Arabada buğusuz camlar
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
403 Gösterim
Son İleti 03 Ağustos 2010, 19:51:59
Gönderen: Newman
24 Yanıt
1808 Gösterim
Son İleti 27 Ağustos 2010, 16:10:27
Gönderen: El Fuego
3 Yanıt
868 Gösterim
Son İleti 22 Ağustos 2012, 23:54:50
Gönderen: suxewet
0 Yanıt
1972 Gösterim
Son İleti 20 Mart 2012, 18:39:12
Gönderen: Boooble
0 Yanıt
440 Gösterim
Son İleti 07 Mayıs 2013, 07:45:17
Gönderen: blazerUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak