Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 8517 Online Üye ve Ziyaretçi: 587

GönderenKonu: Nokia'nın hikayesi! History of Nokia pazar payında alarm zilleri çalıyor  (Okunma sayısı 1184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Technico

 • Gümüş
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 144
 • Toplam Konu: 95
 • Süper Puan: 20344
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 12/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Nokia dünya çapında üretim yapan Finlandiyalı bir elektronik şirket. Aslında orman ürünleri alanında başlayan öykü elektronikte zirveye vardı. Her eve mutlaka girmiş bir nokia cep telefonu olmuştur. Nerdesye telefon eşittir nokia imajına yakın hale gelmişti ki pazarda çok yeni firmalar biz de varız dediler. Teknolojiyi dev adımlarla ileriye taşıdılar.

Alıntı Yap (Seçim)
Nokia'nın hikayesi 1865'te Fredrik Idestam adlı mühendisin, bir kağıt hamuru değirmeni kurmasıyla başladı. O dönemin en önemli iletişim teknolojisi olan kağıdı üretirken 2000'lerin başında GSM devi olan Nokia'nın bu zorlu süreci nasıl atlatacağı merak konusu. Kibrit ve çizme de üreten Nokia'nın Finlandiya ekonomisi için rolü büyük. Ülkenin milli gelirinin yüzde 40'ını Nokia oluşturuyor.

Linkleri görmek için üye olun veya giriş yapın.

AnindaTepkiNokia
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nokia Corporation

Nokia'nın kökenleri, Güney Batı Finlandiya'nin, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından bir orman sanayi işletmesinin kurulduğu 1865 yılına kadar uzanmaktadır. 1898 yılında başka bir yerde Finnish Rubber Works Ltd kurulmuş ve 1912 yılında Finnish Cable Works faaliyetine başlamıştır. Bu iki şirketin ve Nokia'nın mülkiyeti yavaş yavaş birkaç kişinin eline geçmiştir. Son olarak 1967 yılında, üç şirket Nokia Corporation olarak birleşmiştir. Nokia'nın Başkanı ve CEO'su şu an Stephen Elop'tur.
Nokia'nın Finlandiya Merkezi

1980'lerin başında, Nokia, İsveç'ten Mobira, Salora, Televa Luxor'u alarak telekomünikasyon ve tüketici elektronik piyasasındaki konumunu güçlendirdi. 1987 yılında, Nokia, German Standard Elektrik Lorenz'in tüketici elektronik işletmesini ve parça üretim işinin bir kısmını ve Fransız tüketici elektronik şirketi Oceanic'i satın aldı. 1987 yılında, Nokia ayrıca, İsviçreli kablo makine şirketi Maillefer'i satın aldı.

1980'lerin sonlarında, Nokia, Ericsson'un veri sistemleri bölümünü satın alarak İskandinavya'daki en büyük bilgi teknolojisi şirketi haline geldi. 1989 yılında, Nokia, Hollandalı kablo şirketi NKF'yi satın alarak kablo sanayini Kıta Avrupası'na açtı.

1990'ların başından bu yana, Nokia bilgi teknolojisi ve temel sanayi faaliyetlerini ayırarak ana işi olan telekomünikasyon üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Nokia ve Siemens yüzde 50'şer ortaklı olarak telefon parçaları birimi bazında birleşme kararı aldılar ve yeni şirketin adı olarak Nokia Siemens Network
 
olacağı belirtildi.

11 Şubat 2011'de Microsoft ile birlikte akıllı telefonlarında Windows Phone 7 işletim sistemini kullanacağını açıkladı.

Alıntı Yap (Seçim)
CEO, 'Yanan platform'a benzetti, Nokia'nın değeri yarıya indi
11 Haziran 2011
Nokia'nın değeri yarıya indi
Rakipleri karşısında zor günler geçiren Finlandiyalı mobil telefon şirketi Nokia, Microsoft'un desteğiyle darboğazdan kurtulmaya çalışırken, bir yandan da değer yitiriyor.
Nokia CEO'su Stephan Elop'un şubat ayındaki 'İlk iPhone 2007'de piyasaya çıktı ve bizim hâlâ iPhone'a yaklaşabilecek bir tecrübemiz yok. Yanan platformun üzerindeyiz' açıklamasından bu yana şirketin değeri yarı yarıya eridi. Şirketin piyasa değeri şubat ayından bu yana yarıdan fazla düşerek 25 milyar dolara geriledi.

Satılık değiliz

CEO'nun notunun sızması sonrasında şirket değerinin düşmesiyle Nokia adeta satın alma hedefi haline geldi. Ancak Elop, satılık olmadıklarını açıkladı. Yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde zarar açıklaması beklenen şirketin, mobil biriminin Microsoft tarafından satın alınacağı da konuşuluyor.


mübük

 • Bakır
 • *
 • Toplam İleti: 46
 • Toplam Konu: 4
 • Süper Puan: 20786
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 02/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Linkleri görmek için üye olun veya giriş yapın.

Telefonlar halden hale geçti biraz hatırlayın.
Nokia işin öncizi hep önümüzde oldu  :cray:
Nokia'nın hikayesi! History of Nokia pazar payında alarm zilleri çalıyor
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
2266 Gösterim
Son İleti 01 Ocak 2009, 01:22:14
Gönderen: süperpozisyon
1 Yanıt
1137 Gösterim
Son İleti 31 Mayıs 2009, 23:39:29
Gönderen: Müdür
0 Yanıt
356 Gösterim
Son İleti 14 Mart 2010, 14:02:43
Gönderen: Calimbao
0 Yanıt
563 Gösterim
Son İleti 14 Mart 2010, 17:03:50
Gönderen: Calimbao
5 Yanıt
2342 Gösterim
Son İleti 16 Temmuz 2011, 19:41:50
Gönderen: alaboraUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

Linkleri görmek için üye olun veya giriş yapın.


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak