Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
2018 Yeni Yıla Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 34453 Online Üye ve Ziyaretçi: 646

GönderenKonu: Dere nedir dere yatağı nedir? Dere yatağı neden taşar?  (Okunma sayısı 36008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

quick

 • Zümrüt
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 257
 • Toplam Konu: 112
 • Süper Puan: 23823
 • PuanBank: 227
 • quick or slow this is all
 • Katılım: 05/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Dere çok sade ifadeyle yazın kuruyan ya da çok cılız kalan küçük akarsulardır. Zaman içinde de bazı dereler kışın da kuru olarak geçebilir. Bazı dereler yine uzun zamandır su barındırmayabilir. Tamamen kurumuş olabilir. Dereler genelde de iki dağ araındaki oyuklarda seyrederler. Su olmasa da doğal meyil ve uygun fiziki şartlar derenin su bulduğunda buradan geçeceğini gösterir.

İktidarların göz yummasıyla kuruyan ama doğal yatağının aynen durduğu muhitlere evler birer birer kondu. Bunun ardından sosyal imkanlar da gelince buralar potansiyel tehlike alanları olmaya başladı. Tıpkı deprem gibi olmaz olmaz ama şiddetli bir yağış aynı deprem gibi ölümleri bereberinde getirmesi kaçınılmazdı. Nitekim son yıllardaki dere taşmalarında kaybedilen canlar bunu doğrular niteliktedir. Dere yatakları doğal izler olduğu için ne kadar dönüşüm yapılırsa yapılsın çok şiddetli bir su kaynağı önünde kattığı herşeyi alır götürür.

En büyük dere yatağı aynı zamanda çok can kaybına da sahne olan Ayamama deresidir.

Alıntı Yap (Seçim)
Ayamama Deresi
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ayamama Deresi
Kaynak   Başakşehir
Ağız   Marmara Denizi
Uzunluk   40 km


Ayamama Deresi, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer alan bir akarsudur. Başakşehir ilçesinin doğu kesimlerinde bir kaynaktan doğar. Bağcılar ve Bahçelievler ilçelerinden akarak, Bakırköy ilçesi sınırları içinde sularını Marmara Denizi'ne döker.

Adının kökeni konusunda farklı görüşler mevcuttur. Bir görüşe göre; adı bir Rum ortodoks azizi olan Aziz Mamas'tan (Yunanca: Άγιος Μάμας); bir diğer görüşe göreyse, Hristiyanlık peygamberi İsa'nın annesi Meryem'e atfen, Kutsal Anne anlamına gelen Άγία Μαμά (ok.: Aya Mama)'dan gelmektedir. Bu ad, Osmanlı döneminde de aynen korunarak Türkçeye geçmiş, günümüzde de bu adla anılmaktadır.

Yakın geçmişe kadar çevresi verimli tarım alanlarıyla çevriliydi. Doğduğu kaynaktan denize dökülene kadar pek çok kolu vardı. Çevresindeki bostanlar, bahçeler ve çiftlikler için önemli bir su kaynağıydı. Üstünde pek çok tarihî köprü ve Bizans döneminden kalma tarihî ayazmalar vardı. (Kutsal çeşme) 1950'li yıllardan sonra İstanbul'a yaşanan yoğun göç nedeniyle derenin çevresinde kaçak yapılaşma başladı. Yanlış kent planlamaları nedeniyle dere çevresine çok sayıda fabrika ve sanayi tesisi kuruldu. Bu kuruluşlar nedeniyle derenin suları aşırı kirlilik sorunuyla yüzyüze kaldı. Çevresindeki köylerin ve kaçak yapıların günümüzdeki semtlere evrilmesi ve bölgeden İstanbul'un en önemli iki yolu olan D100 ve TEM'in geçmesi nedeniyle dere yatağında değişiklikler yapıldı. Derenin büyük bölümü yer altına alınmak suretiyle yatağı daraltıldı.

Günümüzde İstanbul'un batısındaki en önemli merkezlerden olan İkitelli, Güneşli, Yenibosna ve Ataköy semtlerinden geçen dere, yatağı değiştirildiği için sık sık su taşkınlarına neden olmaktadır. Bu taşkınlarda büyük maddi kayıplar yaşanmaktadır. 2009 yılında yoğun yağış sonucu taşan Ayamama Deresi çevresindeki tüm semtler sular altında kalmış; onlarca kişi sel sularına kapılarak yaşamını yitirmişti.

Bu iletiyi beğenen üyeler: inancveahlak
Dere nedir dere yatağı nedir? Dere yatağı neden taşar?
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
905 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 05:24:28
Gönderen: Newman
3 Yanıt
2964 Gösterim
Son İleti 10 Aralık 2012, 22:57:46
Gönderen: kazax
1 Yanıt
4645 Gösterim
Son İleti 16 Aralık 2010, 06:13:40
Gönderen: boz
3 Yanıt
1281 Gösterim
Son İleti 26 Ocak 2011, 00:39:31
Gönderen: My-ID
0 Yanıt
920 Gösterim
Son İleti 22 Eylül 2011, 01:00:21
Gönderen: sunnyUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak