Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 28798 Online Üye ve Ziyaretçi: 817

GönderenKonu: Cadı, Wicca, Cadılık neye denir? Cadı avı Cadılar Bayramı-Halloween nedir?  (Okunma sayısı 15740 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

quick

 • Zümrüt
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 257
 • Toplam Konu: 112
 • Süper Puan: 20561
 • PuanBank: 227
 • quick or slow this is all
 • Katılım: 05/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Cadı kelimesi kültürümüzde derin anlamları olan bir kelimedir. Genellikler ve her zaman kötü anlamda kullanılmıştır. Aslında Farsça olan bu kelime kaynağında iyi manalar içerir. Bir büyücülük olarak ta tanınır. Her cadı büyücü olarak bilinir ama her büyücü cadı değildir. Mistik kanallarda cadı kötülük kaynağıdır. Cadı, Türkçeye Farsça'dan gelmiş bir sözcüktür. Eski dilde "güzel gözlü insan" manasına da gelmektedir. Eski Yunancada "witch" tedavi eden iyileştiren, şifa veren insan anlamına gelmektedir.

Cadı ve cadılık dünyanın her tarafında ve her tür inanışın  içinde tartışılagelmiş toplumsal bir gerçektir. İslam dininde cadı ile büyü arasında bir ilişki kurulur. Bu dine göre büyü vardır ve gerçektir. Cadılar da büyü yapabilirler.Balkabağından içi aydınlatılmış bir cadı tasviri

Pagan kültüründe Cadı Wicca diye ifade edilir. Wicca, kökleri Pagan inanışına dayanan, doğanın merkezde yeraldığı bir inanışdır. Bir yaşam tarzı, gidilecek yoldur. Cadılığın diğer adı olarak da adlandırılabilir, Modern Cadılıktır.

 "Cadılar; kötüdürler, olumsuz ve yıkıcıdırlar. Mistik bilimlere dair uzmanlıkları inanılmaz güçlerle donatır onları. Olayların akışını ve insanların hayatını, zarar vererek değiştirebilirler. Amaçları çok büyük bir zenginliğe ulaşmaktır. Bu da, sadece diğerlerine zarar vererek elde edilebilir. Onlara bir şekilde ters düşmüş kişilere acı çektirebilir, hastalık verebilir, hatta öldürebilirler. Topluluk olarak yaşayan kadın gurubundan oluşur ve kara kraliçe olarak adlandırılan yetenekli liderleri vardır.

--------------------
Cadı avı

Vikipedi

Cadı avı; cadı olduğuna inanılan kimselerin yakalanması, yargılanarak veya yargılanmadan cezalandırılması. Tarihte cadı avları genellikle cadıların yakılarak veya linç edilerek öldürülmesi ile sonuçlanmıştır. Günümüzde cadı avı kavramı daha çok, "fikirleri topluma tehdit olarak olarak görülen kimselere karşı düzenlenen kampanya" anlamında metafor olarak kullanılmaktadır.

Dünyada cadılık

Afrika'dan, Avrupa'ya; Hindistan'dan, Orta Doğu'ya; Dünyanın dört bir yanında büyücülerin ve cadıların kültürlerde mevcut olduğunu görebiliriz.
Cadılık dünyanın pek çok ülkesinde farklı adlar ve şekillerde uygulanabilmektedir. Macumba Afrika büyüsüdür, buna karşılık Haiti adalarında bu büyücülük sanatına verilen ismi Voodoo'dur. Cadılar dünyadaki bütün din ve inanışların hepsine önem verir onların büyüsel uygulamalarını kullanabilirler, fakat her büyücü kadın bir cadı değildir, ama bir cadı, mükemmel bir sihir uzmanıdır.
Eğer ki; cadı kelimesini, süpürge ile gezinen, kafasında siyah bir Sombrero'yu andıran şapka ile dolaşan, büyüler yapan insanlar olarak incelemek istersek; bu inanış 15 ila 17'inci yüzyıl arasında Avrupa'da yaşayan kendilerini cadı olarak ilan eden, dul kadınları temsil eder ki; bu sadece kurgusal bir semboldür...
Bazılarına göre cadılık denen şey; dul kadınların 15. ila 17. yüzyıl arasındaki zor yaşam koşulları altında yaşayabilmesi için yaptıkları zoraki bir meslektir. Var olmasının ana sebebi de ekonomiktir.
Cadılar konu olarak 19. yüzyılın ortalarında; Sinema ve edebiyat'ın başlıca karakterleri arasına girmiştir.
Halkı sindirmeye çalışan bağnaz krallıklar kelimeyi anlamının aksi yönünde kullanarak, bilimi ve adaleti savunan insanları suçlayıp sindirmek için kullanmış ve sembolleştirmiştir. Bu sembolün halk üzerinde oluşturduğu dini etkiden yararlanılmış ve aykırıların toplumdan ayıklanması için kullanılmıstır. Avrupa'da ve Amerika'da binlerce insan cadılık ve benzeri şuçlardan diri diri yakılmıştır fakat bu tür olaylar gerçekte cadıların olmadığı anlamına gelmemektedir.
Galileo gibi aydınlanma çağının birçok biliminsanı ve sanatçısı Engizisyon mahkemelerinde suçlanmış ve görüşlerini inkara zorlanmıştır.

Cadılar BayramıBir cadılar bayramında korku teması üzerine bir etkinlik resmidir

Vikipedi

Cadılar Bayramı için özel olarak oyulmuş ve içine mum yerleştirilmiş bir balkabağı
Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de[1][2] kutlanan, Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen[2] günümüzde seküler bir kutlama halini almış[1] bayram. Çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı kutlamaları arasında maskeli balolar, korku filmi seansları ve perili olduğuna inanılan evlere düzenlenen geziler sayılabilir.
Cadılar Bayramı bazı belli başlı Batı dünyası ülkelerinde kutlanır. Amerika'da oldukça büyük ve görkemli bir festival olan Cadılar Bayramı, Amerikan kültürünün etkisiyle diğer Batılı ülkelerde de yaygınlaşmaktadır.[3] Popülaritesi Türkiye gibi ülkeleri de etkilemiştir.

Cadılar Bayramı; Anglosakson dünyasında ve başlıca Batılı ülkelerde "Halloween" olarak adlandırılır. Bu sözcük All Hallow's Eve (Azizler Günü'nün arifesi) kavramından kısaltarak, oluşturulmuştu
---------------

Cadı yakın kültürde daha kadın cinsiyetinde temsil edilir. Kötü geçimsiz kadınlar üzerinde kullanılır. Çocukları korkutmak için cadı geliyor denilir. Cadılığın mistik düşüncesi kalmamıştır. Sadece bir iyi olmayan davranışın temsil edildiği bir karakter olarak devam etmektedir.
Cadı, Wicca, Cadılık neye denir? Cadı avı Cadılar Bayramı-Halloween nedir?
 

GoogleTaggedTaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
15 Yanıt
28577 Gösterim
Son İleti 12 Kasım 2013, 08:28:31
Gönderen: gearW
3 Yanıt
9266 Gösterim
Son İleti 11 Mart 2011, 20:42:30
Gönderen: pioneer
15 Yanıt
5569 Gösterim
Son İleti 07 Kasım 2011, 00:58:38
Gönderen: pride
2 Yanıt
5625 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2012, 20:42:28
Gönderen: was
2 Yanıt
32183 Gösterim
Son İleti 28 Mayıs 2012, 13:39:03
Gönderen: craigUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak