Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 27674 Online Üye ve Ziyaretçi: 870

GönderenKonu: Baldıran otu nedir? Baldıran zehiri neye denilir? Conium maculatum  (Okunma sayısı 58578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coss

Siyaset bize yine bir terim kazındırdı bize. Baldıran zehiri içmek baldıran zehiri içmek te öldürmek aynı cümlede geçer genelde. Eski devirlerin en korkulu tehditleri arasında. Başbakan Tayyip Erdoğanda Kürt sorunu için baldıran zehiri de olsa içeriz bu sorunu çözeceğiz diyerek bize hatırlattı.

Baldıran otu nedir? Conium maculatum latince adıyla biline bu bitki Güney sahillerimizi süsleyen bir bitkidir. Mayıs sonunda görülür. İç Anadolu'da Temmuzda çiçek açıp kötü kokular salan bir bitkidir. Yap­rakları maydanoza çok ben­zer adeta maydanoz desek yeridir. Boyunun iki metreyi bulabildiği görülmüştür Bu bitkinin bütün kısımları kök, gövde, yaprak ve hatta tohumları da çok zehirlidir. En ünlü düşünürlerden Sokrates ünlü savunmasından sonra bu bitkiden elde edilen zehirle hayatına son vermişti. Bu hadiseden sonra baldıran zehiri içmek içirmek en ağır insana kendine başkasına verilen cezalardan olmuştur. Hayvanlarla yapılan deney­lerde ölümcül etkisi görülür bunun yanında düşükler ve yavrularda malformasyon yapısal ve bi­çimsel bozuklukların görülmesi olasıdır.

Hatta insanlarla iç içe yaşayan bu bitkinin birkaç gramının insanı zehirleyerek ölümüne sebep olabileceği bilimsel çevrelerde bilimadamları tarafından ifade edilmektedir.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürayten Özyurt, ''Baldıran otu''nun 6-8 gram ağırlığındaki taze yaprağının, bir kişiyi öldürebilecek güçte zehir içerebildiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:
''Maalesef bu bitki, pazarlarda da satılabiliyor veya vatandaşlar doğadan toplayarak pişirip, yiyebiliyor. Bazı yörelerde salatasının da yapıldığı biliniyor. Bize bununla ilgili vakalar geliyor. Vatandaşlar bu bitkiyi genelde haşlayarak yiyor. Vatandaşların zehirlenmelerden kurtulmalarının nedeni genelde pişirerek yemeleri. Aslında bu bitki çok zehirlidir. 2-3 saatte ölüme neden olabiliyor. Zehirlenme kusma ve bulantıyla ortaya çıkıyor. El ve ayaklarda uyuşma, baş dönmesi, çift görme şikayetleriyle genelde hastanelere başvuruyorlar. Müdahale için çok çabuk hareket etmek lazım. Çünkü bilinç kapanabiliyor, solunum durabiliyor. Zehirin özel bir antidotu yok. Biz ancak destekleyici tedaviler yaparak hastaları tedavi edebiliyoruz. Vatandaşlara tavsiyemiz, doğada gördükleri her otu toplayıp, yememeleri.''kafkaf

 • Pırlanta Üye
 • ***
 • Toplam İleti: 522
 • Toplam Konu: 53
 • Süper Puan: -39425
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 03/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Saçma bor söz kürt sprununu baldıran zehirine benzetmek. Gerekssiz de


robotIx

 • Bakır
 • *
 • Toplam İleti: 38
 • Toplam Konu: 6
 • Süper Puan: 19453
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 02/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
İçsin bakalım içebilecek mi ne olursa içeceğim diyor baldıranlar benden  /&).
Baldıran otu nedir? Baldıran zehiri neye denilir? Conium maculatum
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
2507 Gösterim
Son İleti 04 Eylül 2009, 21:07:45
Gönderen: Ses
15 Yanıt
28569 Gösterim
Son İleti 12 Kasım 2013, 08:28:31
Gönderen: gearW
3 Yanıt
9265 Gösterim
Son İleti 11 Mart 2011, 20:42:30
Gönderen: pioneer
5 Yanıt
8925 Gösterim
Son İleti 23 Aralık 2010, 23:59:00
Gönderen: krakula
2 Yanıt
5622 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2012, 20:42:28
Gönderen: wasUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak