Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 29391 Online Üye ve Ziyaretçi: 960

GönderenKonu: Örümcek ağını nasıl örer? Spider Net Muhteşem mühendislik  (Okunma sayısı 7546 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blue-sun

Örümcekler ağlarını örmesiyle tanınan canlılardır. Örümcek ağı şiirlere deyişlere kaynak ta olmuştur. Olumsuz hayatı simgelemek üzere örümcek ağı karamsar havayı yansıtır. Canlı peki ağını nasıl örüyor. Aşağıda animasyon ve videolara bakınca bunu anlayabiliriz. Karın kısmında özel bir bölme içinde ağın maddesi teşekkül eder. Sonra anüs kısmında bulunan bir açıklıktan ağı oluşturacak maddeyi salgılarlar. Beslendiği yere bağlı olarak farklı yerlere örerler. Genellikle ağı ördükten sonra ağın merkezine bir iplik bağlar ve bu ipliğin diğer ucu daima kendisine bağlıdır. Örümcek ağın dışında saklanır ve gizlenir. Av olan canlı ağa düştüğünde bu iplikçikten titreşim örümceğe ulaşır ve hemen saldırıya geçer. Bu nedenden dolayı ev ve iş yerlerinde bulunan örümcek ağlarını kesinlikle elle toplamamak gerekir. Örümcekler ağlarını ortalama olarak 1 saat içinde örerler. Amazonda ve tropikal bölgelerde yaşayan dev örümcekler vardır ve bunlar çok tehlikelidir. Hem çok tehlikeli hem de çok güçlüdürler ve bunlar ağına düşün canlı insan dahi olsa yerler.Eğer animasyonu seyredemezseniz bu linkten seyredin:

http://www.espace-sciences.org/explorer/animations-en-ligne/comment-l-araignee-construit-elle-sa-toile

Burada animasyon olarak verilmiş görseli izleyebilirsiniz. Karşınıza iki tuş çıkacak soldaki adım adım nasıl ördüğünü gösterir. Sağdaki ise otomatik olarak örme işlemi ilerler.

blue-sun

Çok ilginç bir örümcek ağı keşfi. Örümcek ağının örülmesinde Örümcek canlısı aynı zamanda tasarruf ta yapıyor. Ağlardan herhangi bir tel hasar görse gidip sadece o teli onarıyor.

Alıntı Yap (Seçim)
Örümcek ağının bir sırrı daha ortaya çıktı

ABD'de yapılan araştırma örümcek ağının önceden bilinmeyen bir başka özelliği daha ortaya çıkardı

PARİS - ABD'deki Massachussets Institute of Technology Üniversitesi'nden Markus Buehler ve ekibinin yaptığı araştırma, üzerine dalın düşmesi ya da şiddetli rüzgarlar gibi farklı mekanik stres durumlarında ağın korunması için bir ipliğin "kendini feda ettiğini" gösterdi.
Doğada yapılan incelemeler ve bilgisayar simülasyonu sayesinde bir iplik koptuktan sonra ağın eski haline geri döndüğünü gören bilim adamları, bu sayede örümceğin ağı baştan örmek yerine, zarar gören kısmı onardığını belirtti.

İpeksi ipliklerde bulunan proteinlerin esnekliği güçlendirdiği, proteinlerin şoku soğurduğu ifade edildi.

Buehler, ağırlıklarına oranla örümcek ağlarının çelikten daha sağlam ve kevlardan daha dirençli olduğu vurguladı.
İngiliz "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, örümcek ağlarının bu direncinin mühendislere ilham verebileceğine dikkati çekti.

Daha önce dulavrat otu cırt cırta (Velcro), bir kertenkele türünün ayakları güçlü yapıştırıcılara esin kaynağı olmuştu.(aa)


was

 • [Hukukçu]
 • PLATİN Üye
 • *
 • Location: İstanbul
 • Toplam İleti: 2889
 • Toplam Konu: 217
 • Süper Puan: -13077
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
.
Eşit aralıklarla örüyor...
Ve kendisi yapışıp kalmıyor!
Süphanallaah...

var olmayan bir şey söyleyemezsiniz...Örümcek ağını nasıl örer? Spider Net Muhteşem mühendislik
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
18 Yanıt
6232 Gösterim
Son İleti 30 Haziran 2009, 02:31:12
Gönderen: AnTiMaSKe
14 Yanıt
4500 Gösterim
Son İleti 10 Mayıs 2012, 00:47:49
Gönderen: board
12 Yanıt
1524 Gösterim
Son İleti 29 Temmuz 2009, 23:54:33
Gönderen: El Fuego
0 Yanıt
176 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:58:01
Gönderen: indigo
2 Yanıt
1984 Gösterim
Son İleti 18 Aralık 2010, 17:18:34
Gönderen: rabiyaUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak