Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 42413 Online Üye ve Ziyaretçi: 1018

GönderenKonu: Bilardo nasıl oynanır? İsteka nasıl tutulur? Skor nasıl hesaplanır?  (Okunma sayısı 101512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Boooble

 • Gümüş
 • *
 • Konuyu Açan
 • Location: Adana
 • Toplam İleti: 144
 • Toplam Konu: 56
 • Süper Puan: 21210
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 06/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Bilardo fiziksel olarak bir isteka, toplar ve bir masa üzerinde oynanan oyundur. Belli kurallara göre topları ortadaki ve köşelerdeki deliklerden geçirme esasına dayanır. Bilardo aynı zamanda bir zeka oyunudur. Çünkü topa nasıl vurulduğuna göre topların duruşuna şekil vererek bir sonraki vuruşa hazırlamak ya da isteka rakibe geçtiğinde onun işini zora sokmak gibi planlayızı yönü de vardır.

Alıntı Yap (Seçim)
8 Top Kuralları

1. 8 top disiplini bir isteka topu (beyaz) ve 15 adet numaralanmış renkli topla oynanır. Renkli toplar iki gruba ayrılır:

a) 1-7 (numara) arası düz renkli toplar
b- 9-15 (numara) arası 'kuşaklı renkli ' toplar

8 (numara) 'düz siyah renkli' son hedef topu olarak top grubunu oluşturur. Toplar eşit kenar üçgen içerisinde üçgenin ucundaki top piramit noktasına basacak şekilde, 8 numaralı top üçgenin ortasında ve üçgen tabanın her iki köşesindeki toplar, bir kuşaklı bir düz renkli olmak üzere dizilerek yer alırlar.

2. Oyun sırası bir bant atışıyla belirlenir veya atışı kazanan oyuncu açış yapma seçeneğine sahip olur veya rakibine açtırabilir. Bunu takip eden setlerde oyuncular sıra ile değişerek açılış yaparlar.

3. Açılış yapan oyuncu, isteka topunu açış çizgisi gerisindeki açış alanı içinde herhangi bir yere yerleştirerek atış yapar. Açılışta oyuncu en az 4 topun bant görmesini sağlamalı veya en az bir topu cebe düşürmelidir. Bunların gerçekleşmemesi halinde veya başka bir faul yapılırsa masaya gelen oyuncu:

a) Topları kaldığı şekilde kabul eder ve oyuna devam eder veya
b- İsteka topunu alır ve açış çizgisi gerisine koyup oyuna devam eder veya
c) Topların tekrar dizilmesini ister ve açılışı hangi oyuncunun yapacağına karar verir.

4. Eğer açılışta 8 numaralı top cebe düşerse, açılışı yapan oyuncu topların yeniden dizilmesini isteyebilir veya 8 numaralı topu cepten çıkarttırıp, piramit noktasına koydurur ve atışına devam eder. Eğer açılışı yapan oyuncu, açış atışında 8 numaralı topu cebe düşürürken aynı zamanda da isteka topu cebe düşerse, rakip oyuncu topları yeniden dizdirme veya 8 numaralı topu cepten çıkarttırıp, piramit noktasına koydurma ve isteka topunu açış alanı içine yerleştirerek atışına devam etme hakkına sahiptir.

5. Açış atışı sonunda cebe düşen toplara bakılmaksızın masa açık kabul edilir (oyuncular henüz top grubu seçimi yapmamışlardır).

6. Açış atışından sonra deklare edilen cebe başarıyla düşürülen ilk top, o set süresince o oyuncunun hedef top grubunu belirler.

7. Bir oyuncunu hedef top grubu belirlendikten sonra oyuncu birbirini takip eden tüm atışlarında isteka topunu ilk olarak kendi top grubundan bir topla temas ettirmeli ve,

a) Bir hedef topu cebe düşürmeli veya
b- İsteka topunun veya herhangi bir hedef topun bir bant görmesini sağlamalıdır.

Eğer oyuncunun diğer hedef topları masa üzerindeyse, isteka topunun o oyuncu tarafından ilk olarak 8 numaralı topla teması faul sayılır.

8. Bir topun cebe düşürülmesi amaçlandığında, bir oyuncu hem topu hem de düşürmek istediği cebi deklare etmek zorundadır. Oyunu ancak oyununa deklare etmiş olduğu kendi hedef grup toplarını nizami olarak cebe düşürdüğü sürece devam edebilir. Eğer bir oyuncu doğru hedef grubundan deklare etmiş olduğu bir topu cebe düşüremezse veya faul yaparsa, kendi atış sırası biter ve el rakibe geçer.

Ceplere düşürülen tüm toplar ister nizami bir atış sonucu veya faul atışı sonucu olsun ceplerde kalır. Kombinasyon ve karom atışlarına izin verilir ve isteka topunun ilk olarak oyuncunun kendi grup toplarına temas etmesi şartıyla önceden deklare edilmesi zorunlu değildir.

9. Oyunda, aşağıda belirtilen ihlaller faule nedendir:

a) Nizami bir atışı uygulayamamak.
b- Bir atış sırasında isteka topunun kazaen cebe düşmesi,
c) Açış atışında isteka topunun kazaen cebe düşmesi,
d) Nizami oyun dışında herhangi bir şekilde isteka topunu hareket ettirmek veya isteka topuna dokunmak faul sayılır.

10. Yapılan bir faulden sonra rakip oyuncu isteka topunu eline alır. Bu demektir ki; oyuncu isteka topunu masa üzerinde herhangi bir yere yerleştirip istediği yöne oynayabilir. Bunun tek istisnası açış sırasındaki fauldür. Bu durumda masaya gelen oyuncu isteka topunu açış çizgisi gerisine yerleştirmek ve isteka topu açış çizgisini geçecek şekilde atış yapmak zorundadır.

11. Set bir oyuncunun kendi grup toplarının tamamı cebe düştükten sonra, 8 numaralı topu deklare edeceği cebe ayrı bir nizami atışla düşürmesi sonucunda kazanılır.

12. Bir oyuncu şu ihlaller sonucu seti kaybetmiş sayılır:

a) 8 numaralı topu cebe düşürürken faul yapması.
b- Kendi grubundan son topla birlikte 8 numaralı topu cebe düşürmesi,
c) 8 numaralı topu oyun esnasında herhangi bir şekilde oyun alanı dışına çıkartması,
d) 8 numaralı topu deklare ettiği cep dışında bir cebe düşürmesi,
e) 8 numaralı topu nizami hedef top olmadığı durumda iken cebe düşürmesi,
f) Arada bir nizami atış olmadan, ardarda 3 atışta, peş peşe 3 faul yapması.

8 numaralı topa atış yaparken, 8 numaralı top cebe düşmez veya masa dışına çıkmazsa, isteka topunu kazaen cebe düşürmek veya faul yapmak set kaybı değildir.ekşın

Bilardo oynamak çok keyiflidir zaman nasıl geçer insan anlamaz
Birde bilerek oynadımı +4S>


securain

 • Gümüş
 • *
 • Location: İzmir
 • Toplam İleti: 160
 • Toplam Konu: 45
 • Süper Puan: 20250
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 06/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Bilardoyu çok seviyorum ama iyi oynamak için çok tecrübe sahibi olmak lazım. Nasıl vurusan top nasıl gider espri bu
Bilardo nasıl oynanır? İsteka nasıl tutulur? Skor nasıl hesaplanır?
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
1599 Gösterim
Son İleti 21 Aralık 2008, 21:36:05
Gönderen: kimnenasıl
0 Yanıt
1933 Gösterim
Son İleti 14 Kasım 2010, 04:52:56
Gönderen: trainer
0 Yanıt
11349 Gösterim
Son İleti 21 Mayıs 2011, 02:50:36
Gönderen: quick
2 Yanıt
936 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2012, 13:11:02
Gönderen: ÜlküUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak