Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 20781 Online Üye ve Ziyaretçi: 1006

GönderenKonu: Sistemleri ilerleten şey...  (Okunma sayısı 2175 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AnTiMaSKe

 • ALTIN Üye
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 1067
 • Toplam Konu: 81
 • Süper Puan: -53186
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Sistemleri ilerleten şey...
« : 11 Şubat 2009, 22:53:05 »
Bugüne kadar hep sınıflar diyalektiğine inandım.Evet sistemlerin değiştiği,bugün haksız bir sömürü düzeni ve işçilere çıkartılan faturalar olduğu doğru,olmamalı da.Yeni bir sistemin varlığına ihtiyaç duyduğumuz da aşikar.Ama sorgulayacağım bunlar değil.Yeni bir sistemin yöntemini tamamen değiştirebilecek birşey.

Sistemlerin gelişimine bakın.Karl Marx birçok sistemi incelemiş ve sınıfların ilişkilerini başarılı bir şekilde anlatmış.Ve de manifestonun başına 'tarih sınıf savaşımlarından ibarettir' yazmış.Katılmadığım tek ama tek cümle bu.Ama bu cümleye katılmamak birçok şeyi değiştiriyor.

Sistemler değişince egemen sınıfın veya sınıfların eksildiği/çoğaldığı/yer değiştirdiği doğru.Ama sistemlerin değişmesinin temel unsuru bu değil.Örneğin,tarıma geçişden sonra yerleşik bir hayat ve mülkiyet kavramı doğmuştur.

Bunu yaratan bir sınıfın ayaklanması değil,teknoloji sonrası verilen hakimiyet kararıdır.Veyahut derebeylerinin güçlenmesini sağlayan surları yaptırmaları oluşmuştur.Sanayi devrimi kapitalizm gibi bir sistemi yaratmıştır.Bunlar teknoloji,bilim ve onun dünyaya getirdiği yeni felsefelerle oluşmuştur.Hiçbiri sınıfların ayaklanması veya hakimiyet mücadelesi sonucu oluşmamıştır.

Kabileler dönemi sayılar azdır,doğa herkese yeter ama teknoloji gelişmemiştir,güç gerekir.

Surlar ve kılıçlar dönemi insanlara güçlünün hayatta kalabileceğini aşılar ve bu güç kaba kuvvettir.Ve bu dönem doğa herkese yeteceği düşüncesi sisteme rağmen kuvvetlidir.

Fabrikalar ve bankalar dönemi ise paranın hayatta tutacağını empoze eder.

Fabrikalarda sanayi devrimi,bankaların yaygınlaşmasında elektronik keşiflerin payı vardır.Ve yeni sistem insanları doğaya zarar vererek 'kıtlık' düşüncesiyle kandırır.Kıtlık;doğa hepimize yetmez inancıdır.Enerji kaynakları üzerindeki savaş başka türlü sürdürülemez….

Herneyse;varmak istediğim yer.Tarihi ilerleten bilim ve teknoloji olmuştur.Eğer toplum yönünden tarihi ilerletmek istiyorsanız gene bilime ve teknolojiye halk yönünden yaklaşıp 'kıtlık'ı yenecek şeyler yapmalısınız.Bu insanların kafasındaki felsefeyi değiştirecek,zaten bu da sistemi değiştirecektir

Bilimle ve esen kalın….

http://dusunceci.wordpress.com/
Sistemleri ilerleten şey...
 

Benzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
647 Gösterim
Son İleti 09 Nisan 2010, 03:20:48
Gönderen: Anti Cehalet
0 Yanıt
811 Gösterim
Son İleti 16 Mayıs 2010, 17:47:38
Gönderen: El-Cezeri
0 Yanıt
410 Gösterim
Son İleti 03 Ağustos 2010, 19:51:59
Gönderen: Newman
3 Yanıt
1346 Gösterim
Son İleti 18 Ağustos 2011, 13:33:37
Gönderen: was
0 Yanıt
2177 Gösterim
Son İleti 28 Kasım 2014, 10:16:25
Gönderen: prideUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak