Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 55947 Online Üye ve Ziyaretçi: 1200

GönderenKonu: M3- Tanrı'nın İmkansızlığı  (Okunma sayısı 9546 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ak-Man

 • Pırlanta Üye
 • ***
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 554
 • Toplam Konu: 147
 • Süper Puan: -51855
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
M3- Tanrı'nın İmkansızlığı
« : 11 Aralık 2008, 12:11:14 »
HareRx yöntemi ve Tanrı'nın imkansızlığı
*

Mantık bir ölçü ve kıyas işidir. Aslında, Tanrı'nın inancına götüren, insan için en önemli enstrüman da, budur. Aklın ve mantığın gereği olarak, Tanrı inancının mecburiyeti ileri sürülür. Gücün ve ilmin dereceleri gösterilerek, evrendeki fiil ve sonuçlardan bahisle, yaratıcı Tanrı için kanıtlar verilir. Önce insanın gücü buna misaldir. Sen yapabilir misinden başlar. Ölçü giderek büyür ve sonsuz denilen sanal bir duvara dayanır. Sonsuz, giderek büyüyen ölçünün üst limitidir. Çünkü bu limite insandan kıyasla buradan gidilmiştir ve bizi O'na ulaştıracaktır. Kast edilen, bu limitteki sıfatı haiz varlıktır. Limitin dahası yoktur, zira gittiği yerin ötesinin ötesi dahi bu limite dahildir. Bu nedenle limitin dışına kaçış olmaz.

Sonsuz için kavranamaz, denilmesi de doğru değildir. Sonsuz buradaki tanımıyla bitişsizlik, kesintisizliktir. Bu kısaca 1+2+….n+ ( n+1) = lim. Snsz. Olarak gösterilir. Bunu yaratır, onu, onu da yaratır, ya bunu, bunu da, ya onu, onu da, bu böylece durmadan gider…

Elmayı Allah yarattı, dağı Allah yarattı, evreni Allah yarattı. Gördüğüm, görmediğim her şeyi O yarattı. Bu bizi, O'nun giderek her şeyi sınırsız gücü ile yaratabilen birisi olduğu yargısına, hemen götürür.

İnsanda da güç ve ilim gibi sıfatlar vardır. Her insanın güç limiti bellidir. Dolayısı ile sıfatlar birbirini geçemez. Mesela gücü ilmini geçemez. Çünkü birbirini sınırlar. Bilmediğiniz bir şeyi icat edemezsiniz. ıcat ettiğiniz, bildiğiniz şey kadardır. Madde de böyledir. Bir vinç sınırını aşan yükü kaldıramaz, yoksa çöker. Kütlesi ve hacmi sabit kalarak, enini uzattığınız şeyin boyu kısalır. Boyu uzatılırsa eni kısalır. Bunlar birbirini sınırlar.

Tanrının sıfatları ise her biri ayrı ayrı sonsuza gittiğinden ötürü biri diğerini kısıtlayamaz.

Sonsuz Yaratma, Sonsuz güç, Sonsuz ilim, n+1.... Bunlar bitişsiz sıfatlar zinciridir. Bunlar birbirini sınırlayamayacağı için biri diğerinin muhalidir. Bu siklus Tanrı'nın sıfatlarının imkansızlığını, bu da sıfatsız olamayacak Tanrı'nın mutlak bir ademe garkını ortaya koyar.

Bütün sıfatlar limit sonsuzda birbirini zorunlu engelleyen bağımsız öğelere dönüşerek, her biri kendi başına adeta tanrı olur ve bu durum tanrının zatında buluşmasını imkansız hale sokar. Güç der ki ben bütün taşları kaldırırım. Yaratma da der ki beni sınırlama, senin kaldıramayacağın taşı yaratmaktan aciz değilim. İşte bu sürekli çelişik bir durumdur, bütün sıfatlar bu haldedir.

Yaratıcı her şeyi yaratırsa gücünü engelleyen şeyi de yaratabilir. Kaldıramayacağı taş, yenemeyeceği düşman vb. Kudreti ise öyle güçlü olmalıdır ki yaratma sıfatını dahi engelleyebilmelidir. Gücü kendi kendisini yok edebilir… vb. İşte bunu yapamaz yapmamalıdır, burada da durması gerekir dediğiniz şey onu sınırlı kılar, bu kabul edilemez. Bu tanrılık ilkeleri ile ters düşer. Bu iki sıfat bile sonsuzda sürekli şiddetli çatışma halindedir.

Örneğin, ilim sıfatı Tanrı'nın gücünün sonunu bilebilmelidir. Ancak sonu olmayan gücün, sonunu bilemez. Öte yandan güç, ilmin içindeki sınırsız projelere yetemez. Yeterse aksi halde sınırsız ilimden değil sınırlı bir ilimden söz etmek gerekir. Bu kadar sıfatın bir Tanrı oluşturmak üzere anlaştıklarını ve uyum içinde çalıştıklarını düşünmek sıfatların sonsuzluğunu durdurup sınır tayin etmektir. Bu sefer ötesindeki güç ve sınır merak edilir. Ötedeki alan kime kalmıştır denilir? Tanrının abes iş yapmayacağını iddia ederek sınır konulan bu sıfatların bu sınırın ilerisi olan +1 seviyesindeki alanı kimin hükmünde kalmıştır diye soru mutlaka gelir?

Dolayısı ile kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi sorusu açmaz gibi durur. Aslında bu cevaplanabilir. Çünkü Yaratabilir. Ama kaldıramayacağı taşı yarattırmazsanız bu yönü ile tanrı sınırlanmış olur. Yarattırırsanız o zaman da gücü sınırlamış olursunuz. Sonuçta bu Tanrı varsayımı, doğrulanamayan sıfatlar içerir. Çünkü henüz bu sıfatlarda, limit sonsuza erişilememiştir. Çünkü hepsi bir arada birbirini engellemiştir. Tek sıfatla tanrıyı hesap edersek dahi, örneğin sadece yaratan tanrı olsa, bu ise saçma derecesinde limit sonsuza dek sonsuz sayıda, sonsuz yaratabilen tanrılar yaratır. İşte bu, yarattığı varsayılan mantığın nezdinde, biten bir Tanrıdır. Hakikatte ise bilinen odur ki, akıl ve mantık, ona ulaşmanın tek yoludur.

Bu şuna benzer: Üç doğru parçası ile üçgen yapacaksanız bu doğruları sınırlamanız gerekmektedir. Oysa doğru parçalarını sonsuza uzatırsanız doğrular birbirine yetişemez. Çünkü her biri ayrı ayrı sonsuza gider. Üç doğrunun kesişmeden sonsuza gittiği yerde üçgen olmaz.

Peki Tanrı için var olması gerekir diyorsak, sıfatlarının birbirini sonsuzda göremeyen ilkeler yerine, birbirine muavenet eden sıfatlardan oluşmuş olması gerekir. Bu durumda bu sıfatların birbirini sınırlayan ölçülerle bir Zatta buluşması şarttır.

Bu bir mantık hatası değildir. Paradoks hiç değildir. Zira içerik yanlış değilse sonuç doğrudur. O zaman hata, sıfatların sonsuz limite gitmesinde olup düzeltilmesi gereken şey, sıfatları sınırlı ve belirli bir düzeye indirmekle mümkündür. Ancak bu ölçü bile, tasarlanan tanrı için insan zekasının çok çok üstündedir.

Sonuç: Tanrı mistik ölçülerde ise, imkansızdır. Değilse ölçüleri sınırlıdır. Bu da tanrının var olmasına yeterli bir neden midir? Neden böyle sınırlı bir tanrı gerekir, bunun izahı zordur. Çünkü buradan insanların da ölçü itibariyle alt limitte bir tanrı olduğu savını görmek olasıdır. Aradaki fark olsa olsa bir ölçüdür. O halde evren kast edilen özellikte bir tanrı için kanıt içermemektedir. Bu nedenle böyle bir Tanrı inancına ya da Tanrı'yı kabule zorunluluk ortaya konulamaz.

15 Ekim 2008

Bu kadar milletin hakkın alanlar    Diplomayla olmaz hakim olanlar
Onları kandırıp zevke dalanlar      Suçsuzun başına çöktüm ise yuh

[cins]

Cvp: M3- Tanrı'nın ımkansızlığı
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2009, 02:51:11 »
Sevgili Hare Rama (abi),

1,5 yıldır söylediklerini onaylayan ya da reddeden bir kullanıcı olmamış. Acaba hiç sabredilip okunmuyor mu anlamıyorum. Gerçekten de çok etkileyici tespitler. İçinde bulunduğumuz evren yasaları gereği sahiden de sıfatların her birinin sonsuz olması bu sıfatların etkilerinin birbirleriyle çakışmasına ve aynı anda iki sonsuz sıfatın var olamaması sonucuna götürüyor insanı. Tanrı aynı anda hem yıkılamayan duvarı hem de durdurulamaz demir gülleyi aynı ortamda yaratabilir mi örneğin? Tanrı isterse kendinin bile üstün gelemeyeceği bir varlık yaratamaz mı? Eğer sahip olduğu sıfatlar sonsuz özelliği taşıyorsa tanrı kendinden daha üstün bir varlık yaratabilir gibi görünüyor. Fakat kendi sıfatları sonsuzsa yani referans alınabilecek bir güç limiti yoksa kendi gücünden daha büyüğünü nasıl yaratabilsin ki?

Örnekleri çoğaltmak gerekirse aşağıdaki listede yer alanları evrenin yaratıcısı nasıl yapabilir?

1) Sadece bir tane ben olacağım fakat aynı anda otomobil kullanırken evimde de yemek hazırlıyor olabileceğim.

2) Tanrı 10cm ve 50cm uzunluğunda tek bir cetvel yaratabilir mi?

3) -273 derece santigrad sıcaklıkta sıvı su yapabilir mi?
Yazımın şu noktasından itibaren faullü oynayarak akışı değiştirmek istiyorum... Tanrı, Hara Rama'nın saydığı ve listede olan bazı şeyleri yapamayabilir çünkü bunlar bir "şey" değildir. Bunlar yapılacak bir "şey" değildir. Bunlar hiçbir şeydir. Yoktur... Bunların yaşadığımız evren de karşılıkları da bulunmamaktadır.

Örneğin üçgen oluşturmanın şartları vardır. Sonsuz uzunluktaki çubukların uç noktalarına erişip birbirine birleştirip üçgen elde edemezsiniz. Tanrıya sonsuz uzunlukta çubuk oluştur dediğinizde zaten bir anlamda üçgen oluşturma diyorsunuz. Peşinden de üçgen oluştur diyorsunuz. Tanrıya diyorsunuz ki; şartları sağlamadığı halde bana bunlardan üçgen yap... Şartları sağlamadığı halde demekle zaten üçgen olmayacağını kabullenmiş oluyorsunuz fakat peşinden üçgen oluştur demiş oluyorsunuz ki bu iki cümle zaten birbiriyle çelişen önermelerdir.


Tanrım! Sen kendinin bile kaldıramayacağı bir taş yaratamaz mısın? Açık konuş.. Sen tanrısın.. Amdem herşeyi yaratabiliyorsun.. o zaman hadi kendinin bile kaldıramayacağı bir taş yarat da görelim...

Bu istek cümlesinde de yine olmayan birşey isteniyor.. Tanrının kaldıramayacağı taş yok ki! Neyi yaratmasını istiyorsun? Tanrı senin cümle içinde kurduğun herşeyi yaratabilmeli mi diye düşünüyorsun? Evet buna gücü yetebilir ama kullandığın önermeler birbirleriyle çelişmeyecek ve birbirini imkansız kılmayacak. Yaratma gücü sonsuz olan bir varlık bile yaratılması gereken şeyin tanımını bilmek durumundadır. Eğer söylenen şeyi yaratamıyorsa bu istenenin "şey" olmamasından kaynaklanıyordur.

* Tanrının kaldıramayacağı bir taş yok. Tanrı taşı oluşturup evrene yerleştirecek sonra da onu kaldıramayacak. E ama onu oluşturup oraya yerleştirmesini istiyorsun sonra da kaldırmaya gücün yetmesin diyorsun.
* Kenar uzunlukları sonsuz olan bir üçgen yok. Çünkü üçgen dediğin an zaten sınırlandırma koymuşsun. Yani adına üçgen demişsin fakat sen önceden tanımlamışsın. "Kenar uzunlukları sınırlı olan üç doğru parçasından oluşan geometrik şekil"e üçgen demişsin.

O zaman şöyle oluyor: Tanrım! Bana kenar uzunlukları sonsuz uzunlukta olan kenar uzunlukları doğru parçası üç kenarlı bir geometrik bir şekil yap. Aynı cümle içinde kenar uzunlukları için iki ayrı sıfat kullanılıyor. Hem sonsuz uzunluk hem doğru parçası..


Özetle; bu tür önermeler beyazıt öztürkün şovundaki psikopatın istek cümleleri gibi görünüyor. Yani, tanrının sonsuz sıfatları değil birbiriyle çakışan, bu sıfatların aynı anda barınabileceği özellikte varlığın olmaması, durumu karışık hale getiren. Bir maddesel varlıktaki herhangi bir sıfatın sonsuza doğru uzanması diğer sıfatlarının en az birtanesini olanaksız kılmaktadır.

Aynı ortamda yıkılamayan duvar ve durdurulamayan demir gülle bulunamaz. Kurulan mantık başından çakışık. Böyle bir "şey" yok.. Bunun adı "değil"


"Tanrı" kelimesiyle simgelenen tanımın içerisinde zaten "başka bir varlık tarafından yok edilemezlik" açıklaması yer almaktadır. O zaman başka bir varlık tarafından yok edilemez bir varlık olarak ey tanrım! Kendini yok edebilecek bir varlık yaratabilir misin? diye istekte bulunursak sorumuz dikkate alınmayabilir diye düşünüyorum. Kırılganlık olmasın sonra :)

« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2009, 02:59:12 Gönderen: [cins] »
Sucuğu kızartmadan evvel tavaya 2 çorba kaşığı su dökünüz.

bahtiyar0011

 • ELMAS Üye
 • *
 • Location: ankara
 • Toplam İleti: 3548
 • Toplam Konu: 97
 • Süper Puan: -33344
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Cvp: M3- Tanrı'nın ımkansızlığı
« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2009, 03:54:48 »
cins cevabın heisenerg belirsizlik ilkesi gibi olmuş
valla seni bulmuşken faydalanalım
hasretle yazılarının devamını bekliyoruz


El-Cezeri

 • AS Üye-Kupa
 • *
 • Toplam İleti: 8312
 • Toplam Konu: 449
 • Süper Puan: -20525
 • PuanBank: 0
 • www.elcevap.net
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Cvp: M3- Tanrı'nın ımkansızlığı
« Yanıtla #3 : 08 Ağustos 2009, 04:01:46 »
Cins, gene ince noktayı bulup çekip çıkarmış, evirip çevirmiş...

''Yoku istemek...''  :mshareketliifade508ps:

elcevap.net
Net Sorulara Net Cevap

metalok

 • AS Üye-Karo
 • *
 • Toplam İleti: 5485
 • Toplam Konu: 412
 • Süper Puan: -39478
 • PuanBank: 0
 • doctus.org
 • Katılım: 12/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Cvp: M3- Tanrı'nın ımkansızlığı
« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2009, 14:38:12 »
Karıştırdığınız bir nokta var. Dinlerin tanrı kavramı ile evreni yarattığı düşünülen tanrı farklı olabilir. Tanrının da sınırları olabilir ama bu sınırların insanı çok çok çok aştığı belli... Hatta bu evreni yaratan tanrıdan daha güçlü bir tanrı da vardır, ondan güçlü de... Olmadığının garantisi yok...


__Ayhan__

 • Pırlanta Üye
 • ***
 • Location: izmir
 • Toplam İleti: 637
 • Toplam Konu: 46
 • Süper Puan: -34162
 • PuanBank: 0
 • eski nick: MuHo
 • Katılım: 05/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Cvp: M3- Tanrı'nın ımkansızlığı
« Yanıtla #5 : 08 Ağustos 2009, 15:18:16 »
Karıştırdığınız bir nokta var. Dinlerin tanrı kavramı ile evreni yarattığı düşünülen tanrı farklı olabilir. Tanrının da sınırları olabilir ama bu sınırların insanı çok çok çok aştığı belli... Hatta bu evreni yaratan tanrıdan daha güçlü bir tanrı da vardır, ondan güçlü de... Olmadığının garantisi yok...
:) Biz aslında bir süper bilgisayarın içinde verileri tutulan , yapay zekaya sahip canlılarız.
Belki de aslında bu süper bilgisayar da yok aslında :)
Belki de bizim içinde bulunduğumuz süper bilgisayarı yaratan kişinin yaşadığı dünyayı  bir öğrenci yıllık ödevi için yarattı. Olamaz mı?

Belki de bu öğrenci matrixte yaşıyordur ne dersiniz? :)


sorular ... sorgular... ve mutlak doğruya ulaşmanın imkansızlığı :)


was

 • [Hukukçu]
 • PLATİN Üye
 • *
 • Location: İstanbul
 • Toplam İleti: 2889
 • Toplam Konu: 217
 • Süper Puan: -13378
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ynt: M3- Tanrı'nın İmkansızlığı
« Yanıtla #6 : 04 Ocak 2010, 12:51:31 »
HareRx yöntemi ve Tanrı'nın imkansızlığı
*
...
Aklın ve mantığın gereği olarak, Tanrı inancının mecburiyeti ileri sürülür. Aslında, Tanrı'nın inancına götüren, insan için en önemli enstrüman da, budur.
....
.
Hayır, Yaratıcı fikrinin temeli akıl ve mantık değildir.
Öyle olsaydı inkâr edenlerin hepsi akılsız ve mantıksız cahil adamlar olurdu.
Oysa yaratıcıyı kabule tmeyenlerin çoğunluğu entellektüel ve aklen-mantıken seviyeli adamlardır.
Tanrıya giden yol, "haber ve nakil"dir.
Bu da Peygamberin haberleri ve söylemleridir.
Çağımızda dini cemaatlerin yaptığı Doğadan akılsal kıyaslamalar nakilden sonra gelir.
.

var olmayan bir şey söyleyemezsiniz...

Anti Cehalet

 • Zümrüt
 • *
 • Toplam İleti: 261
 • Toplam Konu: 0
 • Süper Puan: -52978
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 03/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ynt: M3- Tanrı'nın İmkansızlığı
« Yanıtla #7 : 07 Nisan 2010, 04:52:31 »
Sistemi yaratanın sistemin içinde ilk yaptığı işle en son yapacağının bağlantılı tutarlı olması mecburiyeti vardır..


Yani Evreni yaratan varlık...Sitemi kendi içinde tam çelişkisiz yapar...3 birim anlam permute kombinasyonunun çoğullu 10 boyutlu düzleme içtendışa doğru oturtulup gerizekalı terkiblerin seyri gibi.....

Kaldıramayacağı taşın olamayacağı evren kuramaz..

Kudreti kendi kudretine galibtir..
Bu durumda çocuklar karşısına geçip kaldıramaz kaldıramaz diye alay edince onlarla bir olmaz


Anti Cehalet

 • Zümrüt
 • *
 • Toplam İleti: 261
 • Toplam Konu: 0
 • Süper Puan: -52978
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 03/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ynt: M3- Tanrı'nın İmkansızlığı
« Yanıtla #8 : 07 Nisan 2010, 04:56:24 »
Tanrı kavramı insanların bilinç düzeyinden kültüründen doğarak böyle anlaşıla anlaşıla bu yorumlara düçar olmuştur...

Allah tanrı değil sonsuz sınırsız free TEK tir efendim..

Bunu göreceli anlayış kısıtlı mantık ve zekayla irdeleyince böyle kaoslar görülebilir..

,Yinede düşünen irdeleyen olmanız saygıya şayandır efendim


hiç

 • Bakır
 • *
 • Toplam İleti: 31
 • Toplam Konu: 1
 • Süper Puan: -52976
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 09/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ynt: M3- Tanrı'nın İmkansızlığı
« Yanıtla #9 : 13 Eylül 2010, 18:52:31 »
 Allahı herkül zannedenler var galiba.Kaldıramayacağı taş mış.Çok komik  :biggrin:
efendim kudretini anlamak için en yakın yıldız güneşe bi bakın milyonlarca yıldır yanan ve yakıtı tükenmeyen,üstelik dünyaya uzaklığı öyle ayarlanmış ki,azıcık daha yakın olsa yanacak,azıcık uzak olsa donacak insanoğlu.Yine ayağımızı bastığımız toprağın altı lav denizi.İki ateş arasına bir hayat kurmuş Yaradan.

evrende milyonlarca galaksiler yanı sıra milyonlarca kara delikler yaratan bir yaradıcının herkül gibi gücünü taşla ölçmeğe kalkışmak sadece komiklik.Kainatı o yarattı ve dilediği zamanda kudret eliyle dürüp toplayacak.koca kainatta bir toz zerresi hükmünde bile olmayan insanoğluda kalkmış o minik aklıyla Allah sorguluyor.

Küçük kafalar kişileri,orta kafalar olayları,büyük kafalar fikirleri konuşur.M3- Tanrı'nın İmkansızlığı
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
13 Yanıt
9241 Gösterim
Son İleti 28 Eylül 2017, 17:51:12
Gönderen: Herhangi
3 Yanıt
1474 Gösterim
Son İleti 07 Eylül 2010, 14:38:56
Gönderen: reader
12 Yanıt
4861 Gösterim
Son İleti 28 Ekim 2012, 23:15:49
Gönderen: Felsefeci
8 Yanıt
2045 Gösterim
Son İleti 02 Aralık 2012, 21:07:00
Gönderen: ittihat
10 Yanıt
2307 Gösterim
Son İleti 01 Ocak 2013, 15:18:22
Gönderen: placeboUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak