Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 3 Açılan Konular: 2 Okunan sayfa sayısı: 38433 Online Üye ve Ziyaretçi: 1527

GönderenKonu: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?  (Okunma sayısı 135827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EngineerInDefenceInd

 • AS Üye-Kupa
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 7861
 • Toplam Konu: 279
 • Süper Puan: -48763
 • PuanBank: 0
 • Dönmemek üzere GİTTİ!!!
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« : 25 Kasım 2008, 17:29:15 »
Toplumumuzda, tüm toplumlarda olduğu gibi tabu olan bir konu, ateistlik. Din adına tüm dünyada hoşgörüsüzlüğün ve fundamentalizmin yaygın olduğu bir zamanda konu daha da tabu haline gelmiş durumda. Pek çok kişi aslında ateistliğin ne anlama geldiğini bilmiyor. Ateistliği bir din sananlar, satanizmle, nihilizmle, ahlaksızlıkla karıştıranlar var. şu kesin olarak bilinmelidir ki, ateistler tapınma ritüeli olarak kedileri veya başka hayvanları kesmez. Hele hayvan haklarını savunuyorlarsa, böyle davranışlarda bulunanlara sert çıkabilirler bile. (Bkz. uçan tekme)Bazı ateistler, yerleşik ahlak kurallarını benimsemeyebilir, bazısı ise Kantçı ahlak anlayışını savunabilir. Bazıları da düpedüz yalancı, iki yüzlü, anasının gözü olabilir. Kimileri de dinlerin öngördüğü ahlak kurallarından bir kısmını benimseyebiliriler, 'çalmayacaksın, öldürmeyeceksin...' vb. gibi. Kısaca ateistlerin ahlak anlayışları bireyseldir.

Her şeyden önce ateistlik bir din değildir. Bir din gibi örgütlü kurumları, ibadethaneleri, rahipleri ya da imamları yoktur. Ancak bazı Theravada Budizmi gibi bazı dinler, tanrı tanımazlığı içerebilir. Ateistlik bir öğreti de değildir. Bu yüzden ateizm değil ateistlik diyoruz. Ateistler, bir dini ya da öğretiyi yaymak için kullanılan televizyon, radyo, yayınevi gibi araçlara, teokratik/yarı teokratik ya da anti-laik devletlerdeki gibi devlet otoritesini kullanan kurumlara sahip değildirler. Her gün belirli saatlerde çan çalmak ya da ezan okumaya benzer pratiklerde bulunmazlar. Ateist olmak, tümüyle vicdan özgürlüğüyle ilgili, bireysel bir tutumdur. Yine de kimi dindarlar, ateistlerin varlığından rahatsız olur, en küçük bir imada bulundukları zaman, iyi yürekli olanları ateistleri dine (tabii ki kendi dinlerine) döndürüp 'sevap kazanmaya' çalışarak, sorunlara 'köktenci' yaklaşanlarsa saldırganca tutumlar göstererek tepki verirler. Ülkemizde, bu saldırganlığın bir örneği, yazar Aziz Nesin'in ateist olduğunu açıkladıktan sonra bazı dini fundamentalist çevrelerin boy hedefi haline gelmesidir. Sonrasında yaşanan Sivas Katliamında da Aziz Nesin'in açıklaması kimilerince bir 'tahrik unsuru' olarak nitelendirilmiştir. Nesin öldükten sonra dahi, yakınları olası saldırılara karşı mezarını gizlenmek zorunda kaldılar. Oysa hepimiz biliyoruz ki, ıslam hoşgörü dinidir. Hristiyanlık ve Musevilik de hoşgörü örnekleriyle doludur. Hal böyleyken neden ateist olduğunu açıklayan bir yazara saldırılır? Neden kimilerince hala nefrete anılır? Allah bilir.

Ateist olmak, basitçe herhangi bir dine ya da tanrıya inanmamaktır. Ancak bu durum satanist olmayı, yani şeytana tapanların dini öğreti ve ritüellerini benimsemeyi gerektirmez. Zaten Sami dinlerinin şeytan kavramından yola çıkan satanizmle, bu tür dini kavramları kabullenmeyen ateistlik bağdaşamaz. Bütün ateistlerin spiritualizmden tamamen uzak, pozitivist ya da materyalist oldukları da söylenemez. Bazı mistik düşünce ve anlayışları benimseyen ateistler de vardır.

Nihilizm de sık sık ateistlikle karıştırılan bir felsefi anlayıştır. Nihilizmin pek çok tanımı olsa da son dönemde popüler olan tanım, Nietzche'nin görüşlerinin yozlaştırılması sonucu oluşan anlayıştır. Buna göre, insanın benimsemesi gereken hiç bir etik değer yoktur, insanın hayattaki tutumunu ve vereceği kararları, bireysel çıkarları ve sahip olduğu güç/iktidar belirler. Bu durumda güçlü olan kişi başkalarına karşı hiç bir ahlaki sorumluluğa sahip değildir. Çıkarlarını gerçekleştirmek için başkalarını gücü yettiği kadar ezebilir. Nihilizmin Hitler döneminde Almanya'da ve Mussolini döneminde ıtalya'da politik başarı kazanan nazizm ve faşizmin temelinde yer aldığını ve aslında bugünün toplumlarında da üstü örtülü de olsa egemen bir bakış açısı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her ateist, nihilizmi benimsemek zorunda değildir. Etik değer ve sorumluk konusunda, 'tanrının emir ve yasaklarına uymak' dışında anlayışlar da gelişmiştir.Bunlar arasında Budizm gibi öğretilerin önerdiği holistik anlayışlar, Kantçı etik anlayış, utiliteryanizm ve varoluşçu etik gösterilebilir. Ateistler ve ahlak konusunda şu gerçeği de gözardı etmemeliyiz: En azından ateistler, gerçekte bencil arzularını gerçekleştirmek amacını taşıyan eylemlerini savunmak ve yüceltmek için karşınıza geçip 'Tanrının (Allah'ın Yehova'nın, Zeus'un Deus'un) iradesine uygun davranıyorum, Tanrı (Allah, Yehova, Zeus, Deus) böyle olmasını isterdi.' gibi bir iddiada bulunarak gözünüzü boyama şansına sahip değildir.

Ateistlik, açık ve bilinçli bir seçim olabileceği gibi, bilinçsiz ve üstü kapalı bir şekilde de yaşanabilir. Çoğu insan herhangi bir örgütlü dine bağlı değildir, bir dinin emir ve yasaklarını, ibadet ritüellerini uygulamaz ve hayat görüşünü kabullenmez. Ancak ateistliği açıkça benimsemeye, bu konuda etraflıca bilinçli bir seçim yapmaya da kalkışmaz. Din konusunda dışarıdan bakıldığında içinde yaşadığı toplumun çoğunluğunun inancını paylaşıyor gibi görünür, gerçekte kendi kendine bu konuyu etraflıca düşünüp çözümlemiş değildir. Kimilerine göre, böyleleri de gizli ateistlerdir. (Eğer gerçekten pek çok insan böyle bir tutum içindeyse, yazıyı okuyanlar arasında şu anda 'Eyvah ben de ateist mi sayılıyorum yani, eğer öyleyse çok günaha girmiş sayılır mıyım?' diye düşünenler olabilir. Onlara sesleniyorum. Hemen alo diyanet hattını aramak için telefona koşmayın. Hadi canım, bir kere daha düşünün.)

Türkiye koşullarında ateizm konusuna gelince, bireysel vicdan özgürlüğüyle cemaatçiliğin, hoşgörü ve bir arada yaşama kültürüyle fundamentalizmin hala çatıştığı bir toplumda yaşayanların çoğu için ateizmi anlamak ve anlayışla karşılamak pek de kolay değil. Ayrıca bugünün Türkiyesinde din, salt bir inanç ve ahlaki değer sistemi olmaktan öte, çoğu yerde sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılayan tek kurum konumunda olduğu için, yakın geçmişte olduğundan daha fazla önem kazandı. Yaygın eğitimin, modern üst kültür kurumlarının ve sosyal güvenliğin çöktüğü tüm ülkelerde de benzer durumlar yaşanıyor. Türkiye'nin pek çok yerinde yaşayan insanların, kendilerini ruhsuz ve anlamsız bir dünyada değerli hissetmeleri, başka varlıklara bir değer biçmeleri, yaşadıklarına bir anlam verebilmeleri, kısacası ulaşamadıkları ve/veya kendilerine hitap eder bulmadıkları laik ve modern felsefe, bilim, edebiyat ve sanatın yerine bir şeyler koyabilmeleri için, tek seçenekleri din ve dini kurumlar. Zaten küçük yaştan başlayarak dini eğitim alan ve kişiliğini, anlam dünyasını şekillendirmek için aradıklarını dinde hazır olarak bulanlar çoğunlukta. Ayrıca modern kurumların yetersizliği yüzünden dini örgütlenmeler, geleceğinden emin olmayan, kendisini güvende hissetmeyen, arzu ettiği gibi yaşayamadığı bir hayatın sonundan derin bir korku duyan pek çok insanın ihtiyaçlarına da cevap bulmaya çalıştıkları kurumlar. (Bu bakımdan Türkiye ABD'ye çok benziyor.) Böyle önemli bir konuma gelen dinle ilgili kararlar vermek, her zamankinden karmaşık bir konu. Çoğunluğu oluşturan ortalama Türk bireyinin böyle karmaşık bir konuda bir hesaplaşma yaşayabilmesi için kafasını iş, güç, aile, gaile, futbol ve televoleden uzaklaştırıp, uzunca bir süre düşünmesi de pek mümkün değil. Bu yüzden yukarıda değindiğim görüşe bakılacak olursa, çoğu kişinin biraz dindar, biraz gizli ateist, ne öyle, ne böyle, hem öyle hem böyle olmaya devam etmesi imkan ve ihtimal dahilinde görünüyor.

« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 01:07:39 Gönderen: Centro »
"ALLAH" İNSANLARIN YARATTIKLARI BİR KAVRAMDIR. 
ليس هناك شيء يسمى الله ، والله ليست سوى مفهوم وهمي   
Türban kadına yapılan ve kadının kendisine yaptığı en büyük hakarettir.
----h t t p : / / sexyhuri.blogspot. c o m (adresi copy paste ettikten sonra boşlukları siliniz)---

nakka

Ynt: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2008, 19:22:52 »
Yazınız güzel Engineer, şunu da düşünmemiz icap eder eğer dini iddialar olmasaydı ateism olmazdı. Buradan da ateizmin esas bir ekol olmadığını düşünebiliriz diyorum.


deep

Ynt: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2008, 16:33:08 »
Alıntı yapılan: nakka;132
Yazınız güzel Engineer, şunu da düşünmemiz icap eder eğer dini iddialar olmasaydı ateism olmazdı. Buradan da ateizmin esas bir ekol olmadığını düşünebiliriz diyorum.


o eidinin yazısı değil.

bu kaynaktan alıntı ...

http://www.ataunimania.com/ateistlik_nedir_ne_deethildir-t1811.0.html;wap=

sanırım buraya da eidi yazmamıştır ... :rolleyes:

zamanını faydalı işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)

EngineerInDefenceInd

 • AS Üye-Kupa
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 7861
 • Toplam Konu: 279
 • Süper Puan: -48763
 • PuanBank: 0
 • Dönmemek üzere GİTTİ!!!
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ynt: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2008, 17:29:27 »
The Legend, EngineerInDefenceInd,  leaves /7=- Efsane, EngineerInDefenceInd , gider

« Son Düzenleme: 15 Nisan 2009, 12:33:46 Gönderen: EngineerInDefenceInd »

deep

Ynt: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« Yanıtla #4 : 27 Kasım 2008, 11:34:38 »
yazıdan anlaşılan o ki;

ateist olmak için birbirinden farklı sebepler olduğu, her ateistin de birbirinden farklı olduğu, ateistler arasında ortak nokta aramanın zor olduğu gibi neticeler çıkıyor gibi geldi bana.

ateizm dine olan bir tepkinin neticesi midir ? diye bir soru sormak da anlamsızlaştı. çünkü herkesin ateist olması için sebepleri ayrı ayrı.

mesela cami hocasından fırça yemesi kişinin ileride ateist olmasına sebep olabilmektedir.

samimi samimi camide ibadet ederken, ayağındaki sakatlıktan dolayı ibadetini tam manasıyla ifa edememesini gören yaşlı insanın "senin namazın olmadı " demesi de ünlü bir insanın ateizmi seçmesine sebep olmuştur.

tabii bunların haricinde de ateizmi seçmek için sebepler olabilir.

normal şartlarda müslüman olarak doğan bu ülkenin fertleri hangi sebeplerden dolayı ateizmi seçmektedir ? sınıflandırabilir misiniz ?


deep

Ynt: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« Yanıtla #5 : 27 Kasım 2008, 13:28:54 »
demek ki insanın hayat görüşü şekillenirrken çevresinin çok önemli rolü oluyor. mesela babanız ateist idi ve genelde kütüphanelerinde o düşünce hakimdi.

mesela babanız said nursinin talebesi olsa ve said nursinin külliyatı evinizde olsa, benzer kitaplar da yanında olsa, bununla beraber Peygamberimizin ve peygamberlerin hayatını anlatan kitaplar da olsa ve siz onları okusanız muhtemelen ateist olmazdınız.

aynı şekilde belki de ben de sizin geçtiğiniz yoldan geçsem ben de ateist olabilirdim.

böyle bir netice çıkar mı ?


Criminal Origin

Ynt: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2008, 20:38:35 »
deep

Çevresinden ziyade, çevresinin, kişisel tercihlerde kendilerine ne derece yönlendirici rolu biçtiğine bağlı. Ve bir de kişinin her şeye rağmen kendi kararlarının arkasında nasıl bir kararlılıkla durabildiğine bağlı.


deep

Ynt: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« Yanıtla #7 : 27 Kasım 2008, 22:19:48 »
@criminal;

tabii onlara da bağlı. çevre çok önemli kişinin ve kişiliğin gelişmesi adına. fikir dünyasının şekillenmesi adına.

insan düşüncesinde özgür değildir. sahip olduğu bilginin kölesidir. mesela ben mesela "kaya"nın kötü bir insan olduğu bilgisine sahipsem bu bilgi kaya ile ilgili bütün bağlantılarımda beni bağlayıcı rol oynar.

ama kaya iyi bir insan da olabilir ve bende o insan hakkında yanılmış olabilirim.

bu durumda gerçek bilgiye ulaşmak olmalı hedef.

gerçek bilgiye nasıl ulaşabiliriz ki ?


EngineerInDefenceInd

 • AS Üye-Kupa
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 7861
 • Toplam Konu: 279
 • Süper Puan: -48763
 • PuanBank: 0
 • Dönmemek üzere GİTTİ!!!
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ynt: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2008, 09:44:33 »
The Legend, EngineerInDefenceInd,  leaves /7=- Efsane, EngineerInDefenceInd , gider

« Son Düzenleme: 15 Nisan 2009, 12:33:54 Gönderen: EngineerInDefenceInd »

kimnenasıl

 • Pırlanta Üye
 • ***
 • Toplam İleti: 781
 • Toplam Konu: 109
 • Süper Puan: -35673
 • PuanBank: 0
 • 100 de 100 silahsız yaşam sahasına EVET!
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ynt: Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
« Yanıtla #9 : 28 Kasım 2008, 14:17:04 »
Benim ailem de çok tarikatçı var. Cami ve ılahiler arasında geçti çocukluğum. Ama ben de  şu çamurdan yaratılma olayını ve daha bir çok şeyi Muhammedin akıl dolu felsefesi olarak algıladım. ılahi bir mucize olarak kabul etmedim.(Yaşım çok küçük o sıralar) Sorgulamalarımın karşılığında "Hikmet i hüda" dan başka doyurucu yanıt alamadım. Din zamanında toplumlara hükmetmiş, tarihsel olarak devrini tamamlamış, şimdi ise insanlara dinginlik veren havasıyla bir ibadet  olarak algılıyorum. Ateizmin, Evrimin filan o sıralarda adı bile yoktu çevremde. Hiç bilemezdim. Hiçbir şekilde ateizm ya da evrimle ilgili yayınlara bakarak din hakkında yorum yapmadım (Ömrüm boyunca da bu karşıt teorileri hiç okumadım nedense)

Devletin, ekonomik ve siyasal kararları için, dine ihtiyacı var mıdır?
"Varolan" bilinebilir ve değiştirilebilir.Ateistlik Nedir ve Ne Değildir ?
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
8 Yanıt
3116 Gösterim
Son İleti 22 Şubat 2010, 17:27:18
Gönderen: redyellow
6 Yanıt
15634 Gösterim
Son İleti 20 Nisan 2010, 21:53:10
Gönderen: El-Cezeri
8 Yanıt
1952 Gösterim
Son İleti 26 Mayıs 2010, 01:03:50
Gönderen: El-Cezeri
3 Yanıt
1775 Gösterim
Son İleti 05 Haziran 2010, 00:40:54
Gönderen: redyellow
23 Yanıt
10484 Gösterim
Son İleti 12 Kasım 2012, 15:20:05
Gönderen: FelsefeciUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak