Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 54791 Online Üye ve Ziyaretçi: 1193

GönderenKonu: Beyzbol Amerika'ya Kürdistan'dan mı gitti Baseball nasıl oynanır?  (Okunma sayısı 1965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

trainer

 • Pırlanta Üye
 • ***
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 784
 • Toplam Konu: 172
 • Süper Puan: -34219
 • PuanBank: 9644
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 02/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Dıyarbakır Belediye başkanı Baydemir aslında Amerikalıların severek oynadığı beyzbol oyununun bizden gittiğini söyledi.

AnindaTepkiBaydemir: ABD beyzbolu bizden aldı
Birinci Geleneksel Bire turnuvası Diyarbakır'da başladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir müsabakalar nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

'Bizden alındığına dair bir takım fikirler var'
Birinci Geleneksel Bire turnuvası Diyarbakır'da başladı. Düzenlenen turnuvadaki takımların birinde oyuncu olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "ABD'de oynanan beyzbolun bizden alındığına dair bir takım fikirler var" dedi.

9 takım katıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde daha çok kırsalda oynanan 'Bire' (Yol kesme) oyununu yaygınlaştırmak ve canlandırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi'nce başlatılan çalışmalar kapsamında Gençlik Spor İl Müdürlüğü atletizm sahasında 9 takımın katılımıyla 'Bire Müsabakaları' düzenlendi.

Baydemir, müsabakalar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Bire oyununun kaleyi savunma oyunu olduğunu, kaleyi savunmanın çok kolay bir iş olmadığını söyledi.

Taktik ve strateji oyunu gibi

Bire oyununun aynı zamanda satranç, taktik ve strateji oyunu gibi olduğunu, açık bir savunma ve saldırı hattının bulunduğunu anlatan Baydemir, şöyle konuştu:
'Her şey açık olmasına rağmen bir kurnazlık oyunudur. Karşısındaki tahrik etme, ona açık alanlar sağlama, açık alanlardan kaleyi zapt etme oyunudur. Bu oyunda bütün bedeni harekete geçiriyorsunuz. Bana göre geleceğin oyunlarından bir tanesi Bire olacaktır. Özellikle bölgede bire oynanan köylere ekiplerimizi gönderdik. Bütün köylerde oynanan şeklini kamera ile çektik. Bu elde etmiş olduğumuz bilgileri masaya yatırdık. Kurallara yükleyerek bir oyun stili ortaya çıkardık. Bölgede ayrıca 'Gogi' ile 'Goge Garani' oyunları da var. Hatta ABD'de oynanan beyzbolun bizden alındığına dair bir takım fikirler var. Bütün bu güzelliklerle kentlerimizi, bölgemizi ve ülkemizi buluşturacağız. Böylelikle hem geçmişimizi, hem bugünümüzü hem de geleceğimizi ortaklaştırmanın imkanını yakalamış olacağız.'

Müsabakalarda Baydemir, takımlarla bir süre Bire oyununu oynadı. Daha sonra Baydemir'in düdüğüyle müsabakalar başladı.

Diyarbakır'ın Hazro, Bismil ve Silvan ilçelerine bağlı köylerde 6 takım, merkezde de 3 takımın yer aldığı müsabakalar sonucunda, dereceye giren takımlara çeşitli ödüller verilecek.

Bire nasıl oynanır?

Oyun, 25'er dakikalık 2 devre halinde, 7'şer kişiden oluşan 2 takım ile oynanıyor. Çeviklik, hızlı koşma ve ani kararlar vererek uygulamaya dayanan hayli efor gerektiren bu oyunda amaç, rakip takımdaki oyuncuları eleyerek kaleye ulaşmaktır. Tamamen elle oynanan oyun, kurada kazanan tarafın saldırıya geçmesiyle başlar. Saldırıdaki oyunculardan herhangi birinin kaleye ulaşması veya saldırıyı yapan tüm oyuncuların elenmesi (dokunularak) ile oyun sona erer. Takımların başında bulunan kaptan, oyuncuların dağılımını yapar. Saldırı yapan oyunculardan herhangi birinin kaleye ulaşması ile oyuncular elenir. Saldırı yapan oyunculardan herhangi birinin kaleye ulaşması ile oyun kazanılır. Saldırıyı yapan oyuncu ise savunmadaki oyuncunun elle dokunmasıyla elenir. Oyunun maksimum süreci 50 dakikadır.'

Beyzbol Amerika'ya Kürdistan'dan mı gitti Baseball nasıl oynanır?
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
10 Yanıt
888 Gösterim
Son İleti 28 Nisan 2009, 16:14:48
Gönderen: WWF
8 Yanıt
1840 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2012, 19:45:02
Gönderen: inancveahlak
2 Yanıt
101603 Gösterim
Son İleti 31 Ocak 2011, 19:59:06
Gönderen: securain
0 Yanıt
11368 Gösterim
Son İleti 21 Mayıs 2011, 02:50:36
Gönderen: quick
2 Yanıt
705 Gösterim
Son İleti 31 Ekim 2011, 13:38:19
Gönderen: prideUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak