Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 31940 Online Üye ve Ziyaretçi: 807

GönderenKonu: TERMODİNAMİĞİN 2. YASASI -ENTROPİ- ATEİZM'E KARŞI...  (Okunma sayısı 1103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MetinMATT

 • Bakır
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 27
 • Toplam Konu: 27
 • Süper Puan: -1272
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 12/2017
  Years
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
TERMODİNAMİĞİN 2. YASASI -ENTROPİ- ATEİZM'E KARŞI...

Termodinamiğin 2. yasasını, içeriğini olmasa bile cümle içinde kullanımını duymuşsunuzdur. Çünkü termodinamiğin ikinci yasası, 'Entropi' sanattan felsefeye, fizikten mimariye pek çok alanda kendine yer bulur.
Genellikle sistemdeki düzensizlik olarak tanımlanan entropi, bir sistemde mekanik işe dönüştürülemeyen faydasız enerjiyi temsil etmektedir. Yani, hiçbir cihaz veya sistem aldığı ısıyı tamamen işe dönüştürecek şekilde çalışamaz. Ayrıca ısıyı bir sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklığa transfer eden bir süreç mümkün değildir. Bir de buna ek olarak sen ne yaparsan yap, enerjinin ve kütlenin olduğu her yerde entropi (düzensizlik) mevcuttur. Canlılar doğar, büyür ve ölür, eşyalar eskir ve evrenimizdeki düzensizlik artar. Sistemdeki faydalı enerji azaldıkça, evrendeki faydasız enerji yani entropi artar. Bir sistemde entropinin sıfır olarak kabul edildiği tek bir nokta vardır. Buda mutlak sıfır dediğimiz -273,15 (0 Kelvin ) sıcaklıktır. Bu nokta referans alınır ve mutlak entropi adı verilir. Aynı zamanda termodinamiğin 3. Yasası olarakta kabul edilir. Big bang'den bu tarafa evrenin sıcaklığı -273,15 dereceye yaklaşma eğilimindedir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak içerisi sıvı dolu olan bir bardak yere düşürülüp kırıldığında bardak ve sıvının ilk halindeki düzeni bozulur. Parçalanan bardak tekrardan ilk halindeki zamana dönemez, yani düzensizlik sürekli olarak bir sonraki zamandadır. Günlük hayatımızda da entropinin üretimi ile ilgili bir örnek verecek olursak iki kişi herhangi bir sebepten dolayı bir anlık öfkeyle kavgaya tutuşurlarsa sonuçları kötü ve onarılamaz hasarlara neden olabilir ve entropi üretirler. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Entropi bir bakıma düzensizlik içinde bir düzendir.
Entropi ile ilgili bilgileri birçok kişi salt fiziksel bir konu olarak algılamakta ve ele almaktadır. Oysa Entropi Yasası, bizi çok önemli felsefi sonuçlara da ulaştırmaktadır.
1- Evrendeki ısı akışı tek yönlüdür ve bu akış geri çevrilemez (Termodinamiğin ikinci kanunu).
2- Buna göre evrende bir gün termodinamik denge oluşacak ve 'ısı ölümü' yaşanacaktır. Kısacası evren ebedi değildir, evrenin bir sonu vardır.
3- Eğer evren sonsuzdan beri var olsaydı, aradan geçen zamanda evren çoktan termodinamik dengeye gelip "Isı ölümü"nü yaşıyor olacaktı. Ölümlü bir evren, sonsuzdan beri var olamaz.
4- Evren sonsuzdan beri var olamıyorsa demek ki evrenin bir başlangıcı vardır. Bu başlangıç durumundaki (t=0) evren, düşük entropili bir halden yüksek entropili duruma doğru gitmektedir. Entropinin sürekli olarak artıp hiç azalmaması, evrenin başlangıcının çok düşük entropili olduğunu gösterir.
Evrim teorisi canlılıkta basitten komplekse doğru bir değişim geçirdiğini söyler, oysa termodinamiğin ikinci kanunu böyle bir sürecin olmayacağını evrende var olan tüm sistemlerin bozulmaya doğru gittiğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla evrim senaryosu, doğa yasalarına rağmen ortaya atılmış ve kesinlikle gerçekleşemeyecek olan bir senaryodur. Evrimci bilim adamı Roger Lewin bilimsel bir dergi olan, "Science"daki makalesinde, evrimin termodinamik açmazını şöyle dile getirmektedir: 'Biyologların karşılaştıkları problem, evrimin Termodinamiğin İkinci Kanunu'yla olan çelişkisidir. Sistemler zamanla daha düzensiz yapılara doğru bozulmaktadırlar".
Bir başka evrimci bilim adamı Jeremy Rıfkin içinde bulundukları bu açmazı şöyle itiraf etmektedir: 'Entropi Kanunu, evrimin bu gezegendeki yaşam için mevcut olan tüm enerjiyi dağıtacağını söyler. Bizim evrim anlayışımız ise bunun tam tersidir. Biz evrimin yeryüzünde daha büyük bir değer ve düzen artışı olduğuna inanıyoruz.
Ateizmin temel dayanağı olan Evrim teorisini yalanlayan sadece entropi yasası değildir. Her şeyden önce, canlılığın cansız maddelerde ortaya çıkış düşüncesi mikrobiyoloji tarafından yalanlanmaktadır. Evrimciler hiçbir şekilde canlı maddelerin nasıl olup ta cansız maddeden meydana geldiğini açıklayamamışlardır. Fosil kayıtlarından mikrobiyolojiye, genetik biliminden fizik yasalarına kadar, tüm gerçekler yaratılış gerçeğini açıkça ortaya koymaktadır.
Görüldüğü üzere evrene neresinden bakarsak bakalım, hangi alanı incelersek inceleyelim bulduğumuz tüm izler, tüm işaretler bizi evreni yaratan sonsuz kudret ve kuvvet sahibi her şeyi bilen, herşeyden habir ve her şeyi yerli yerinde bir ölçü ile var eden bir Allah'a götürecektir. Şimdiye kadar ateizmi destekleyen, ya da Allah'ın olmadığına işaret eden hiçbir ciddi ve tutarlı delile, kanıta rastlanmamıştır. Bilimin evrende Allah'ın kudretine birer perde görevi gören yasaları bulması ve incelemesi, o yasaları yaratanın Allah olmadığı anlamına gelmez. Ya da Hawking'in son röportajındaki beyanında belirttiği gibi, 'Evrenin oluşumu bilimin gerçekliğine dayanır. Ama bu hiçbir şekilde, Bilim Kuralları'nı koyan ve onları da yaratan bir Tanrı olmadığı anlamına gelme'...

« Son Düzenleme: 14 Ocak 2018, 03:02:31 Gönderen: MetinMATT »TERMODİNAMİĞİN 2. YASASI -ENTROPİ- ATEİZM'E KARŞI...
 

GoogleTaggedTagler

UNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak