Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 16982 Online Üye ve Ziyaretçi: 697

GönderenKonu: Meal Tıpkı Aynısı Olur Mu ?  (Okunma sayısı 2413 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Herhangi

 • Zümrüt
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 262
 • Toplam Konu: 87
 • Süper Puan: 23038
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 11/2014
  YearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Meal Tıpkı Aynısı Olur Mu ?
« : 14 Eylül 2017, 12:39:28 »
Kısaca Meal nedir
Sözlükte "bir şeyin varacağı gaye, bir şeyi eksiltmek" demektir Istılahta, Kur'ân âyetlerini her yönü ile aynen çevirme iddiası ol-maksızın, başka bir dile aktarmak anlamında kullanılır.Kur 'ân'ın kelime ve cümlelerini kelimesi kelimesine,hiçbir anlamını eksik bırakmadan başka bir dile çevirmek mümkün olma-dığı için Kur'ân'ın başka dillere çevirisine meâl ismi verilmiştir.Bukelime ile
yapılan çevirilerde eksik olabilir, bu anlam, âye-tin, kelimenin yaklaşık manasıdır demek istenir.
Tercume Nedir
      Arapça "terceme" fiilinin mastarı olan "tercemetün" keli-mesinin Türkçe'de kullanılan şeklidir. Sözlükte; bir sözü söy-lendiği dilde açıklamak, bir sözü başka bir dilde açıklamak,bir sözü bir kimseye ulaştırmak, bir sözü başka bir dile nakletmek, bir sözün anlamını diğer bir dilde dengi bir sözle aynen ifade etmek demektir.
       Tercüme aslın anlamına tamamen uygun olması için açık-lıkta, delâlet etmede, mücmel ve mufassal, genel ve özel, mutlak ve kayıtlı olmada, kuvvette, güzel edada, üslupta, ilim ve sanatta asıldaki ifadeye denk olması gerekir. Aksi takdirde eksik bir tercüme olur. Bu itibarla böyle bir tercüme yapmak oldukça zordur. Tercümeye, günümüz Türkçe'sinde "çeviri" denmektedir. Tercüme, harfî veya lafzî, manevî veya tefsîrî ol-mak üzere iki kısımdır. Harfî-lafzî tercüme, bir cümleyi kelmesi kelimesine tercüme etmektir. Yani
bir dildeki ifadeyi inceleyip, aktarılacak dildeki tam karşılığını bulmak ve anlamı aynen ak-tar maktır. Manevî-tefsîrî tercüme ise; ak-tarı-lan sözün aslına benzemesi gözetilmeyen, sadece asıldaki anlam ve gayeleri güzel bir şekilde aktarmaktır. Günümüzde, daha çok bu tür tercüme yapılmaktadır. Kur'ân'ın lafzî tercümesini yapmak mümkün değildir. Tercüme yapanlar tefsîrî tercüme yap-maktadırlar. Yaptıklarına "tercüme" kelimesi yerine "meâl" kavramını kullanmaktadırlar.


Meal ne demek
Kur'an-ı kerimi lisanı Arabi olanlar bile anlayamaz. Hatta evliya-nın ve ulemanın en büyükleri olan Eshab-ı kiram bile âyetlerin manalarını Resulullah efendimize sual ederlerdi.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:(Kur'an-ı kerim Allahü teâlânın metin [sağlam] ipidir. Manalarının hepsi anlaşılmaz. Çok okumak ve dinlemekle eski-mez.) [İbni Mace]

Kur'an-ı kerimin çok veciz olup bitmez tükenmez manalarının bulunduğu bütün manaları bildirilse bile yazmak için kağıt ve mürekkep bulunamayacağı bizzat Kur'an-ı kerimde bildirilmektedir. Mealen buyuruluyor ki:
(De ki Rabbimin [İlmini hikmetini bildiren hayrete düşüren] sözleri için denizler mürekkep olsa bir o kadar daha deniz ilave edilse denizler tükenir Rabbimin sözleri tükenmez.) [Kehf 109 - Beydavi]

Her Arapça bilenin Kur'an-ı kerimi anlayacağını zannedenin büyük hata içinde olduğu yukarıdaki âyet-i kerime ve hadis-i şeriften anlaşılmaktadır.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
(İmam-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri Cenab-ı Hakkın (Anlayarak da anlamayarak da Kur'an-ı kerim okuyan benim rızama kavuşur) buyurduğunu bildirmektedir.) [İhya]

Bazıları (Anlamadan Kur'an okumak caiz olmaz) diyebiliyor. İmam-ı Ahmed hazretlerine mi yoksa türedilere mi inanacağız?

İslam âlimlerinin en büyüklerinden Hanbeli mezhebinin reisi imam-ı Ahmed hazretleri böyle buyururken hâlâ herkesin Kur'an-ı kerimi anlayarak okuması gerektiğini söylemek ne büyük gaflettir. Nasıl olup da (Kur'anı anlayamıyorsan ezberleme!) denebiliyor? Halbuki Kur'an-ı kerimi ezberlemek hafız olmak için manasını anlama şartı yoktur. Kur'an-ı kerimi hıfzetmenin sevabı çok büyüktür.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kur'an-ı kerimi okuyun ve onu ezberleyin! Allahü teâlâ içinde Kur'an-ı kerim bulunan kalbe azab etmez.) [Şir'a Şerhi]

(Kur'an hafızları ehl-i Cennetin arifleridir.) [Ebu Nuaym]

(Hafızasında Kur'an-ı kerimden bir şey bulunmayan harap bir ev gibidir.) [Tirmizi)

Elbette Kur'an hafızlarının haramlardan kaçıp ibadetleri yapması gerekir. Aksi takdirde büyük vebal altına girmiş olurlar.Bazı kim-seler de okumasını bilmeyenin evinde Kur'an bulundurmasının uygun olmadığını söylüyorlar. Bunların sözleri de yanlıştır. Çün-kü Kur'an-ı kerimi okumasını bilmese de bereketlenmek için e-vinde mushaf-ı şerif bulundurmak sevaptır. (Hindiyye)

Mealler hatalıdır
Bilindiği gibi mealler değişiktir. Birbirini tutmayan yerleri çoktur. Prof.Dr. M.Sait Yazıcı Diyanet İşleri Başkanı iken açıkladığı gibi meallerde hata olur. Hiç hata olmasa bile meale "Allah kelamı" denmez. Kur'an-ı kerimin başka dillere yapılan çevirmelerine Kur'an denmez. Bunlara Kur'an-ı kerimin meali denir. Bunlar mütehassıs ve halis müslümanlar tarafından hazırlanmış ise Kur'an-ı kerimin manasını anlamak için okunabilir. Buna bir şey denmez. Ancak bunlar Kur'an diye okunamaz. Bunları Kur'an diye okumak sevap olmaz günah olur..( İbni Hacer-i Mekki) hazretleri buyuruyor ki:
(Kur'an-ı kerim tercümesini Kur'an-ı kerim yerine okumak haramdır.) [Fetava-i fıkhiyye s. 37]


http://www.mumsema.org/kuran-meali/110906-meal-nedir.html

« Son Düzenleme: 14 Eylül 2017, 14:13:37 Gönderen: Herhangi »
Münafık Kafir'den Eşed'dir- HZ.MUHAMMED-S.A.V
Bir Zaman Gelecek Küfür  İle İman Aynı Dükkanda Satılacaktır-HZ.MUHAMMED (S.A.V)Meal Tıpkı Aynısı Olur Mu ?
 

TaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
149 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 02:28:25
Gönderen: indigo
0 Yanıt
223 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 02:28:30
Gönderen: indigo
2 Yanıt
416 Gösterim
Son İleti 06 Ağustos 2011, 01:33:33
Gönderen: bahtiyar0011
0 Yanıt
1619 Gösterim
Son İleti 02 Eylül 2017, 17:04:14
Gönderen: halukgta
1 Yanıt
2815 Gösterim
Son İleti 09 Eylül 2017, 16:16:00
Gönderen: HerhangiUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak