Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
01 Eylül 2017 Kurban Bayramına Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 205675 Online Üye ve Ziyaretçi: 974

GönderenKonu: KUR'AN DA ANALİTİK BAKIŞ-20  (Okunma sayısı 1322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Herhangi

 • Zümrüt
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 236
 • Toplam Konu: 79
 • Süper Puan: -2467
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 11/2014
  YearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
KUR'AN DA ANALİTİK BAKIŞ-20
« : 17 Aralık 2016, 10:04:01 »
                               İNSAN  BAŞARI Mal-Mülk  VE KİBİR
 (Asıl) Allah onlarla alay eder ve taşkınlıkları içinde şaşkınca dolaşmalarına (belli bir) süre tanır.
                                                                                            (Bakara Suresi, 15)
Ve meleklere: "Adem’e secde edin" dedik. İblis hariç (hepsi) secde ettiler.O ise, diretti ve kibirlendi,(böyle- ce) kafirlerden oldu.                                                             
                                                                                             (Bakara Suresi, 34)
Ona: "Allah'tan kork" denildiğinde, büyüklük gururu onu günaha sürükler, kuşatır. Böylesine cehennem yeter; ne kötü bir yataktır o...                       
                                                                                              (Bakara Suresi, 206)
  Eğer Allah, onların hayra ulaşmak için çarçabuk dav-randıkları gibi,insanlara şerri de çabuklaştırsaydı,mut laka  ecellerine hüküm verilirdi. İşte  Bize  kavuşmayı ummayanları,Biz böylece taşkınlıkları içinde  şaşkınca dolaşır bir durumda bırakırız...         
                                                                                               (Yunus Suresi, 11)
 
                                İNSAN  BAŞARI Mal-Mülk  VE KİBİR
  Taşkınlığın  kaynağı,  Ya Katıksız  Bir  Cehalettir,   Bu  belli bir şeydir yada İkincisi; Zorbalık İle  Karışık  Dün- yasal  Mal-Mülk Varlığında Kendini   Kaybetme  Hali- dir.  Yukarıdaki  Ayet'lerin  de, ifade  etmek  istediği, daha çok ikinci şık'tır..
  Yani bazı insanları Para-Mal-Mülk delirtir.Aslında bu mal mülkte delirme hali;akli dengesinikaybetmekten   de tehlikeli olabilir. Hiç  kimseyi  ve hiç  bir şeyi dinle- mez,o mal mülk sevgisi,kişinin kişliği'nin yerine geçer
  Eski Fravunları,  Kralları  Müstebit İktidar sahiplerini düşünün.Bunların hepsi aslında Mal-Mülk edinme be cerisinde, ileri gitmiş;kendini çok büyük gören  müste  bitler idi .
  Bir kişi, kendini  büyük  gördüğü  nisbette,  bir başka larını da, bir o kadar  küçük  görür.  Aslında  kazanma hırsı  ve  aşırı mal mülk sevgisi  durduğu  sürece;  Dün 'ün Zalimi  ile  bu  Günün Zalimi'nin,  biri diğerine çok  benzeyecek'tir.
  Yukarıdaki ayetler, o zamanın Müste-bit ve bir türlü yola gelmez iktidar sahiplerini,bu şekil de ifade etmiş lerdi..
  Çünkü; düşüncesi iş yapma becerisi vardır. Ama bu- nu yanlış yolda kullanmaktadır. Bu; yüksek bir tekno-loji  ile idare edilen bir araba  yada uçağı,  gözü  dön-müş bir katile teslim etmek gibi, bir şey olur.
  Yukarı da anlatmak istediğimizin bir adım ötesi; her şeyi mübah gören ve kendi çıkarlarından gayri hiç bir 'ahlaki kriter'i,kendi üzerinde taşımayan bir kazanma hırsından başka, bir kapıya çıkmaz.
  Buna bağlı olarak da aynı zamanda;  İlahi  Mesajları Da Red Etmedir. Çünkü O Mesaj ; Herkes Allah'ın Kul'udur Büyüklük Taslamayın! Diyerek yazıyordu.
   Başarıda, insan mantığı Spekülatiftir. Kendi   yaptı-ğını olduğundan daha büyük görür. Bunun doğal  bir sonucu olarak ''ego'' şişer, kendi kendini de, olduğun dan  daha büyük görmeye başlar..
   Çoğu zaman ; başarılmış bir iş yada olayı kendi  ka-fasında şişirir, sanki o güne kadar hiç kimsenin yapa- madığı bir şeymiş  gibi..
  Bu; İnsan mantığının Spekülatif olmaya yatkın olma-sından kaynaklanıyor..
  İnsan bilincinde oluşan, bu ve benzeri oluşumlar; bir süre  sonra, o  insanın  kişiliğinde de adet  haline gele rek, o insanın karakterini belirlemeye başlar..
  O artık ; Kendi hırs ve isteklerinin  bir esiridir.  Onun dürtüleri, onu nereye sürüklerse, o; artık oradadır.
 Bu ise; gerçekte, o İnsanın Gitgide  Hayvana  Benze-  mesinden Başka Bir Şey Değildir.
 Hiç Bir ilahi Mesajı Da Takmaz ve Dinlemez.  Çünkü O Mesaj ;''Büyüklenme Sen De Bir İnsansın!'' Diye U yarıyor.
  Kur'an Dili,İlahi Hikmetin Disiplininden Sudur etmek tedir.Onun için Kişiyi Değil, Allah'ın Kudretini Ve Her Şeye Olan Hakimiyetini Öne Çıkartır. 'HER ŞEY ALLAH' IN İZNİYLEDİR. ALLAH İZİN VERMEDEN YAPRAĞIN Bİ LE KIPIRDAMAYACAĞININ ŞUURUNDADIR..
  Başarı Söz Konusu Olunca, Kişi; ''Ego'' sunu değil, Allah'ın Sonsuz iradesini Hatırlar Ve Onun için; Bu ö- nemli ayrıntının Gerçekten Farkında Olan Şuurlu İnananlar; ''ŞER BEN'DEN HAYIR İSE ALLAH'TAN dır'' der ve KENDİ ŞEYTANI olan KENDİ ''EGO''SUNU Eli nin Tersiyle Susturur. Susturmak zorundadır.
 Çünkü;NEFSİNE UYAR DA ONU SUSTURMAZSA, KENDİ BAŞINA BELA ÖRMÜŞ OLACAKTIR
Kur'an da Geçen Kavimlerin Helak Edilmelerinin Bir Özeti De ; İlahi Aklın ve Mantığın  Azgınlıkla Savaşı nın Birer Tarihçesi' Olmalarıdır..// @Herhangi

  Sayın okuyucu ; KUR'AN DA ANALİTİK BAKIŞ Konularını Bir Arada Görmek İstiyorsanız ''Genel Tartışma'' ya Basınız.
Bu konu, asağıdaki bölümlerde de gösteriliyor:

« Son Düzenleme: 17 Aralık 2016, 10:34:16 Gönderen: Herhangi »
Münafık Kafir' den Eşed' dir- HZ.MUHAMMED  S.A.V
Bir Zaman Gelecek Küfür  İle İman Aynı Dükkanda Satılacaktır-HZ.MUHAMMED (S.A.V)KUR'AN DA ANALİTİK BAKIŞ-20
 

GoogleTaggedTaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
895 Gösterim
Son İleti 04 Aralık 2016, 11:15:46
Gönderen: Herhangi
0 Yanıt
826 Gösterim
Son İleti 04 Aralık 2016, 20:09:45
Gönderen: Herhangi
0 Yanıt
794 Gösterim
Son İleti 05 Aralık 2016, 21:32:53
Gönderen: Herhangi
0 Yanıt
860 Gösterim
Son İleti 06 Aralık 2016, 19:09:31
Gönderen: Herhangi
0 Yanıt
1127 Gösterim
Son İleti 12 Aralık 2016, 10:07:44
Gönderen: HerhangiUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak