Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 3 Açılan Konular: 2 Okunan sayfa sayısı: 45918 Online Üye ve Ziyaretçi: 1097

GönderenKonu: MATEMATİK..  (Okunma sayısı 698 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MetinMATT

 • Bakır
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 27
 • Toplam Konu: 27
 • Süper Puan: -1265
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 12/2017
  Years
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
MATEMATİK..
« : 11 Ocak 2018, 15:37:27 »

Pek çok öğrencinin İlkokuldan üniversiteyi bitirinceye kadar Matematik ile arası hiç iyi olmamıştır, halâ da öyledir. Hemen herkes öğretmenine şu soruyu mutkaka sormuştur, "Matematik'in bana ne yararı var?". Öğretmende her defasında, "Büyüyünce anlarsın" demiştir. Yaşımız kemale erdi ama doğrusu çoğumuz hâlâ onca matematik dersini, sınıf geçmenin ötesinde niye aldığımızı hala anlayabilmiş değiliz.
Aslında çok haklısınız, matematik bir şeye yaramaz, çünkü matematik çok şeye yarar! O kadar çok şeye yarar ki neye yaradığını söylemek imkânsız gibidir. İnsanoğlu, bu dünyayı, bu doğayı, bu evreni anlamanın mantık ve matematikten başka bir yolunu bulamamıştır bugüne kadar. Doğarken kendimizi içinde bulduğumuz dünya da, daha sonra kendi yarattığımız dünya da, İçinde belli bir düzen, belli bir denge olan her şey de matematikle anlaşılır. Bunun başka bir yolu yoktur!
Matematiğin yetmediği yerde felsefeye, inanca, ilkelere başvurulur. Ama matematiğin yettiği yerde başka bir şeye başvurana ahmak denir,   denir. Matematik, içinde yaşadığımız evrenin zihinsel bir modeli olma iddiasındadır. Örneğin, bir binanın Richter ölçeğinde kaç derece depreme dayanıklı olacağını binayı sallayarak değil, bir iki alan çalışması yaptıktan sonra, masa başında, kalem kâğıtla, hesap kitapla, yani matematikle anlarız. Teknolojiyi, sanayiyi geçtim, ticarette, siyasette, insan ilişkilerinde, sporda ve hatta sanatta, kısaca muhakemenin ve dengenin olabileceği her yerde mantık ve matematikle karar veririz. Sanat ve felsefe de, aynen matematik gibi, tek bir şeye değil, her şeye yarar. O kadar her şeye yararlar ki, yararları o kadar geniş bir alana yayılır ki, 'Hah işte şu işe yaradı' diyemezsiniz. Mesela sanattan anlamak, Picasso'yu, Klee'yi, Rafael'i bilmek, Dostoyevski'yi, Voltaire'i okumuş olmak, Brahms'ı, Mozart'ı dinlemek bugüne kadar ne işinize yaradı? Hiçbir işinize yaramadı tabii, ama aslında her şeye yaradı, hem öyle yaradı ki bu sayede bambaşka bir insan oldunuz.
Ne yazik ki, Türkiye gibi geri kalmış ülkelerde, eğer bir uğraş dalının doğrudan ve anında bir yararı yoksa, o uğraş dalı hor görülür, küçümsenir, aşağılanır. Bu yüzden on yıllardır yerimizde sayar olduk. Oysa çağdaş bir toplum ve ülke olabilmek, sadece daha fazla matematikle ve daha fazla bilimle mümkündür.
Matematikte tek bir doğru vardır. Bu nedenle matematikte kavga döğüş olmaz; tartışma olur, fikir teatisi olur, ikna çabası vardır. Siz hiç karşısındakinin bacağını ısıran, rakibine uçan tekme atan matematikçi gördünüz mü? Ben de görmedim. Peki ya siyasetçi gördünüz mü? Cevabiniz "Evet" ise, emin olun ki o siyasetçi matematik bilmiyordur.
Matematik hiçbir işe yaramasa bile doğruyu bulmanın ne demek olduğunu öğretir, doğruya nasıl ulaşılacağını gösterir, doğruya ulaşmanın zorluğunu fark ettirir. Zihinsel olan matematiği gerçek hayatla karşılaştırınca, hayatta doğrunun ne kadar muğlak olduğunu, hayatta doğruya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu, hatta bazen mutlak doğrunun olmadığını anlarız. Böylece karşı düşüncelere daha açık oluruz, ikna etmenin ve diğerini dinlemenin önemini anlarız. Yani, matematik sadece hesap kitap değildir, doğru öğretildiğinde bir demokrasi dersidir de...

« Son Düzenleme: 11 Ocak 2018, 15:51:59 Gönderen: MetinMATT »MATEMATİK..
 

Tagler

UNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak