Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 39469 Online Üye ve Ziyaretçi: 1020

GönderenKonu: Cep telefonları kredi kartı oluyor  (Okunma sayısı 268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fnsman33

 • Gümüş
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 140
 • Toplam Konu: 115
 • Süper Puan: -52368
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 05/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Cep telefonları kredi kartı oluyor
« : 13 Mayıs 2010, 09:10:01 »
Avea ve Garanti'nin, Mastercard ve Genalto'nun desteğiyle geliştirdiği mobil ödeme çözümü ile yakın alan iletişimi (NFC) uyumlu kredi kartına gerek kalmadan cep telefonlarıyla temassız ödeme uygulamasına bu yılın Temmuz ayında başlanacak.

 Garanti Ödeme Sistemleri Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Sezgin, düzenlediği basın toplantısında son 5-6 yılda gündeme gelen temassız ödemelerle kredi  kart larına eklenen çiplerin bir nevi küçük bilgisayarlar haline geldiğini belirterek, bunlara başka ne tür uygulamalar eklenebileceği üzerine düşünmeye ve 'SIM ile çipi evlendirme' imkanlarını araştırmaya başladıklarını anlattı.

Sezgin, şu anda 900 bini Garanti'ye ait olmak üzerde 1,1 milyon temassız kart ve yine 14-15 bini kendilerine ait 20 bin üzerinde kabul noktası bulunduğunu kaydetti.

NFC uygulamalarının yaygınlaşmasının önündeki en büyük engelin, NFC destekli telefonların sayısının çok az olmasından kaynaklandığını ifade eden Sezgin, 'Dünyada ilk defa olan bir SIM kart oluşturduk. Çip'i çıkarıp SIM karta yerleştirdik. 6 ay-1 yıldır 40 kişilik ekip çalıştı. Genel olarak bankacılık ve telekomünikasyon birbirine rakip gibi gösterilmek istenir. Bu yüzden projeler başarısız olur. Bu işbirliğinde SIM kartın telefon tarafı olması gerektiği gibi Avea, ödeme tarafı da yine olması gerektiği gibi Garanti tarafından kontrol ediliyor' diye konuştu.

Daha önce konuya ilişkin başka bir operatörle pilot çalışmalar yürüttüklerini ancak Avea ile bunun yaygın uygulamasını başlattıklarını söyleyen Sezgin, 'Dünyada ilk defa olan bir uygulamayı başlatıyoruz. Haziran sonlarında üzerinde müşterilerimize ödeme fonksiyonu olan kartları, Avea müşterilerine yollamaya başlayacak. Müşteriler, 20 bin ödeme noktasında cep telefonlarına sticker yapıştırmadan, başka modelle değiştirmeden ödeme yapabilecek' ifadelerini kullandı.

TAKSİ ŞİRKETLERİ
Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Sezgin, 35 lira ve altı işlemlerde şifresiz olarak işlem yapılabilirken, bu miktarın üzerinde şifre girerek alışverişin mümkün olacağını söyledi.

Sezgin, temassız kartlarla özellikle nakitin yoğun olarak kullanıldığı, düşük miktarlı ve hızlı ödeme ihtiyacı duyulan noktaları hedeflediklerine işaret ederek, 'Bir başarısız deneyimimiz de oldu. Taksilere çok girmeye çalıştık ama Türkiye'de taksi şirketleri olmadığı için sorun yaşadık. Belli sektörlerde daha fazla organizasyona da ihtiyaç var' dedi.

Avea ile hayata geçirdikleri bu teknoloji ile bir vizyon ortaya koymadıklarını, bir yıl önce belirledikleri vizyonun uygulamasını hayata geçirdiklerini söyleyen Sezgin, 'Bu yeni teknolojilere bizim olsun küçük olsun diye bakan kurumlar değiliz. Avea da başka bankalarla çalışacaktır. Biz de başka kurumlarla çalışabiliriz' değerlendirmesinde bulundu.

Cep telefonuyla ödeme imkanı getiren bu teknolojinin ardından Trink özelliği taşıyan ürün gamında azalma yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin bir soru üzerine Sezgin, 'Önümüzdeki birkaç sene ürün gamında sticker, saat gibi ürünler olmaya devam edecek. Plastik kartların ortadan kalkmasına ise en az 10 yıl var.  Unutmayalım ki, ABD çip'li karta geçecek kadar gelişmiş değil' dedi.

Sezgin, Türkiye'nin hep avantaj olarak bahsedilen genç nüfusunun potansiyelini kullanması gereğine işaret ederek, 2012'de dünyada NFC konusunda bir yere gelinecekse, Türkiye'nin model olmasından heyecan duyacaklarını söyledi.  Mehmet Sezgin, bu işbirliği ile pazarı NFC uyumlu telefonların yaygınlaşması konusunda teşvik edeceklerini belirtti.

'KARTLAR VE TELEFONLAR EVRİM GEÇİRİYOR'
Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir de, Avea olarak 3G teknolojisi ile birlikte bu teknoloji platformu üzerinden yeni çözümleri hayata geçireceklerini duyurduklarını anımsatarak, cep telefonundan ödeme imkanı sağlayan bu uygulama ile 'iki yenilikçi liderin tabii bir işbirliğini' hayata geçirdiklerini söyledi.

Yakınsamanın telekomünikasyon sektöründe son dönemlerde önemli bir gündem oluşturduğunu, bu uygulamalarla başka sektörlerle de yakınsamanın hayata geçirildiğini aktaran Akdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Kredi kartları evrim geçiriyor, kabuk değiştiriyor. Yakın zamanda bu uygulamanın büyük rağbet göreceğini, farklı alanlarda farklı çözümleri müşterilerimize sunacağımızı göreceksiniz. Telefonlar da artık geleneksel değil, onlar da şekil değiştiriyor. Cüzdan taşıma zahmetinden kurtulacaksınız. Toplu taşımacılıkta da kullanılabilecek bir özelliği destekliyor. Yüzde 95 oranda sorunsuz çalışabilecek bir ürün. Daha sonra bankacılık dışında farklı iş ortaklarıyla hem özel hem kamuda farklı alanlarda her açıdan işbirliğimizi devam ettireceğiz.'

'OTOBANDA SOL ŞERİDE ÇIKTIK'
Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan ise, her bankanın ve telekomünikasyon şirketinin NFC'yi hayata geçirmek istediğini belirterek, 'Biz bir yıl önce otobanda sol şeride çıkmışız. Doğru partnerlerle, doğru bir vizyon ve yaklaşımla rekabette çok öne geçmişiz' dedi.

Kaplan, soruları yanıtlarken, yeni SIM kartın fiyatının henüz belirlenmediğini ancak, kısa süre içerisinde ön talep toplamaya başlayacaklarını, fiyatın makul bir seviyede olacağını bildirdi.

Hakan Kaplan, geliştirilen teknolojinin teknik olarak başka kredi kartlarıyla çalışmaya da uygun olduğunu vurguladı.

Bir soru üzerine Kaplan, şu an için sadece ödeme özelliğine sahip olacak kartlara diğer uygulamaların da eklenmesiyle hızlı bir büyüme yaşanacağını belirterek, 'İlk yıl için 100 binin üzerinde abonenin bu uygulamadan yararlanmasını bekliyoruz' dedi.

Mastercard İnovatif Platformlar ve Mobil Ödemelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı James Davlouros da, Avrupa'dan sorumlu yöneticiler olarak en uzun ziyaretlerini hep Türkiye'ye gerçekleştirdiklerini belirterek, bu durumda Türkiye'de çok fazla inovasyon olması ve teknolojinin gelişkinliğinin rol oynadığına işaret etti.

NFC ÖZELLİKLİ SIM KARTLAR
Cep telefonlarının kredi kartı yerine geçmesine imkan tanıyan işbirliği sayesinde tüketiciler ödemelerde kredi kartı kullanmak yerine cep telefonlarını mağazalardaki temassız ödeme terminallerine yaklaştırarak ödemelerini yapabilecek.

Kredi kartının yanı sıra ön ödemeli kart olarak da çalışabilme özelliği taşıyan sistem sayesinde dileyen kişiler hesaplarındaki parayı kullanarak alışveriş yapabilecek.

Avea ve Garanti'nin ortak projesinde NFC uyumlu cep telefonu satın alma gereksinimi ortadan kalkarken, sunulan SIM kart ile aboneler cep telefonlarına, kredi ve ön ödemeli kartlarını veya her ikisini birden yükleyebilecek.

Cep telefonlarının menüsünden işlem yapmak istedikleri kartı seçerek ödeme yapabilen aboneler, anlaşmalı şehirlerde toplu taşıma, bina girişleri, stadyumlar, otoparklar, içecek ve yiyecek otomatları gibi yerlerde ödemelerini cep telefonlarıyla gerçekleştirebilecek.
Kampanya özelliği ile telefonlarına gönderilecek dijital kuponlar sayesinde indirim ve hediyeler kazanabilecek olan müşteriler KGS kartları gibi başka uygulamaları da cep telefonlarına yükleyebilecek
Cep telefonları kredi kartı oluyor
 

Benzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
425 Gösterim
Son İleti 12 Mayıs 2010, 17:13:37
Gönderen: akhai
1 Yanıt
305 Gösterim
Son İleti 21 Temmuz 2011, 19:44:53
Gönderen: Felsefeci
3 Yanıt
2216 Gösterim
Son İleti 23 Mart 2013, 12:25:16
Gönderen: Felsefeci
1 Yanıt
924 Gösterim
Son İleti 27 Şubat 2012, 13:00:05
Gönderen: xonsol
1 Yanıt
865 Gösterim
Son İleti 28 Mart 2013, 05:45:16
Gönderen: fxrunUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak