Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 3 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 36572 Online Üye ve Ziyaretçi: 1064

GönderenKonu: Adalet yürüyüşü ne demek? Kılıçdaroğlu'nunki Gandhi'nin Tuz Yürüyüşü gibi mi  (Okunma sayısı 1013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gızgın

 • Pırlanta Üye
 • ***
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 977
 • Toplam Konu: 355
 • Süper Puan: 31723
 • PuanBank: 23104
 • Katılım: 05/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Günlerdir süren cesur adalet yürüyüşü onbinlerin katılımıyla sürüyor. Ankara Güvenpark'tan başlayan yürüyüş şu anda Kocaeli'nde. 300 km geride kaldı. Buradan sonra İstanbul hattı daha da ilgi görerek devam edecek görünüyor. İktidar neden bu yürüyüşe katılanlara terörist diyor ki. Belli ki muhalefet aktivitesi ciddi bir ilgi görüyor da ondan. 2019 tehilkede de ondan  hoo

Gandhi'de ne tesadüf 388 km yürümüş. 24 gün sürmüş. İşte Gandhi'nin tuz yürüyüşü


GANDİ 388 KİLOMETRE YÜRÜMÜŞTÜ
Gandi 'Tuz yürüyüşünü', 1930 yılında,Hindistan'ın İngiltere'den bağımsızlık kazanmasının ardından, İngilizlerden kalan ve Hintliler'e ayrımcılık yapan yasaları protesto etmek için başlatmıştı. Gandi ve 78 yoldaşı o dönemde İngiliz sömürge döneminden kalan ve Hintliler'e tuz üretimini yasaklayan yasayı protesto için yürüyüşe başlamışlardı. Hindistan'ın Gujarat Eyaleti'nin başkenti Ahmedabad yakınlarındaki Sabarmati Aşram'dan başlayan yürüyüşe yolda binlerce kişi katıldı. Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi köyüne kadar ki 388 kilometrelik mesafeyi çıplak ayakla 24 günde kat eden, o dönemde 61 yaşında olan Gandhi, 6 Nisan sabahı İngiliz polislerinin şaşkın bakışları arasında denize yürüdü ve çamura karışmış bir topak tuzu avuçlarına alarak tatlı suda yıkayarak ufaladı. Böylece bir Hindu'nun tuz çıkaramayacağına dair Tuz Yasası'nı ihlal etti. Ardından Gandhi'nin çağrısına uyan binlerce köylü deniz kıyılarına akın ederek tuz çıkarmaya başladılar. Gandhi ve 60 bin eylemci hapse atıldı ancak yasa da işlemez hale getirildi.


Bu iletiyi beğenen üyeler: Nevet


Nevet

bekle bizi istanbul maltepe  8(=. 8(=.
Adalet yürüyüşü ne demek? Kılıçdaroğlu'nunki Gandhi'nin Tuz Yürüyüşü gibi mi
 

TaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
244 Gösterim
Son İleti 30 Nisan 2011, 17:45:37
Gönderen: muhsin46
0 Yanıt
397 Gösterim
Son İleti 24 Haziran 2013, 16:37:59
Gönderen: redyellow
0 Yanıt
335 Gösterim
Son İleti 01 Temmuz 2013, 11:40:36
Gönderen: redyellow
0 Yanıt
423 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2013, 08:46:43
Gönderen: redyellow
1 Yanıt
1448 Gösterim
Son İleti 13 Ocak 2015, 23:48:40
Gönderen: foryouUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak