Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 3 Açılan Konular: 2 Okunan sayfa sayısı: 48711 Online Üye ve Ziyaretçi: 1093

GönderenKonu: 25 ARALIK MI, 6 OCAK MI?..  (Okunma sayısı 721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MetinMATT

 • Bakır
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 27
 • Toplam Konu: 27
 • Süper Puan: -647
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 12/2017
  Years
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
25 ARALIK MI, 6 OCAK MI?..
« : 07 Ocak 2018, 00:19:37 »

ERMENİLER NEDEN NOEL'İ
6 OCAK'TA KUTLUYOR?

Genel olarak Ermeni Noeli olarak adlandırılan bayram, Mesih İsa'nın Kutsal Doğuşu'nun kutlandığı kutsal bir gündür. Noel, Ermeni Kilisesi'nde Allah'ın vahyolunmasını ve vücut bulması anlamına gelen 'Asdvadz-a-haydnutyun' ana teması ile kutlanıyor.

Mesih İsa'nın Beythlehem'de doğuşu ve otuz yaşında Ürdün Nehri'nde vaftiz olması Ermeniler'in Noel dönemindeki en önemli kutlamalarını oluşturuyor. Mesih'in Kutsal Doğuşu Ermeni Kilisesi'nde 6 Ocak tarihinde kutlanıyor. Bayram ayininin sonunda Çırorhnek (Suyun Kutsanması) töreni ile Mesih'in vaftizi kutlanıyor.

Ermenilerin neden Noeli dünya geneliyle birlikte 25 Aralık'ta kutlamadıkları sıkça sorulan bir sorudur. Mesih'in Kutsal Doğuşu'nun tarihi kronolojik olarak net olarak konumlandırılmadığı gibi İncil'de de kesin bir ifade bulunmamaktadır. Ancak yine de tarihsel olarak, bütün Hristiyan Kiliseleri IV. yüzyıla kadar, 6 Ocak tarihini Mesih'in Kutsal Doğuş Bayramı olarak kutluyorlardı.

Roma Katolik Kilisesi'ne göre, 6 Ocak tarihi, 25 Aralık tarihinde kutlanan ve bir pagan geleneği olan Güneş'in doğuşunu kutsayan bayramın geçersiz kılınması için değiştirildi. O tarihte Hristiyanlar bu gibi pagan bayramlarını kutlamaya devam ediyorlardı. Süregelen bu pagan etkinliğinin yıkılması için Kilise hiyerarşisi 25 Aralık tarihini Noel yani Mesih'in Kutsal Doğuşu Bayramı, 6 Ocak tarihini ise doğulu üç bilgenin yeni doğan Mesih'i ziyaret tarihi olarak tanımladı.

Ermeniler'de paganların bulunmaması ve Ermeni Kilisesi'nin Roma Kilisesi'nin uydusu olmaması nedeniyle, Ermeniler bu değişimden etkilenmediler. Kilise geleneklerine göre, Ermeniler, Noel'i 6 Ocak'ta kutlamaya devam ediyorlar.

Mısır'daki Kıpti Ortodoks Kilisesi Ermenilerle birlikte aynı geleneği sürdürüyor. Habeş ve Rus Ortodoks Kiliseleri ise 6 Ocak'ı bayram arefesi, 7 Ocak'ı da bayram günü olarak kabul ediyorlar.
25 ARALIK MI, 6 OCAK MI?..
 

GoogleTaggedTaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
5 Yanıt
1536 Gösterim
Son İleti 02 Şubat 2010, 00:20:05
Gönderen: redyellow
0 Yanıt
215 Gösterim
Son İleti 02 Ocak 2012, 21:45:51
Gönderen: Noyan+
2 Yanıt
1403 Gösterim
Son İleti 01 Ocak 2013, 00:34:58
Gönderen: uteybe
27 Yanıt
1269 Gösterim
Son İleti 23 Ocak 2012, 22:08:07
Gönderen: El-Cezeri
1 Yanıt
622 Gösterim
Son İleti 30 Ocak 2012, 13:01:35
Gönderen: LockedInUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak