Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 25784 Online Üye ve Ziyaretçi: 845

GönderenKonu: Schrödinger'in Kedisi teorisi nedir? Kedi Ölü mü diri mi Kuantum Fiziği  (Okunma sayısı 27598 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

quick

 • Zümrüt
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 257
 • Toplam Konu: 112
 • Süper Puan: 20573
 • PuanBank: 227
 • quick or slow this is all
 • Katılım: 05/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ünlü fizikçi Erwin Schrödinger kendi adılya anılan denklem ve teorileriyle Nobel kaznmış bir bilim adamıdır. Bu deney gerçekten gözlem ve algının ölçme tekniğinde ciddi bir handikap olduğunu bu deneyle ortaya konulmuştur. Buna göre her ölçme tekniği süreklilik içinde olan olgularda doğru sonuç vermez. Çünkü yüzlerce olasılıktan neyi ölçtüğünüz yine de belirsizdir. İşte kedi deneyi bunu daha kolay kavramamızı sağlamktadır. Yüzde elli zehirli gaz çıkacak ve kedi yüzde elli ihtimalle ölecektir. Peki kedi ölmüş müdür ölmemiş midir? Cevap hem ölmüştür hem diridir.

Peki gerçekte aslında bir halde değil midir sorusunu sorabiliriz doğrudur ancak yine de söyleme şansınız bu ikisinden başkası değildir. Diğeri varsayımdır.vikipediSchrödinger'in Kedisi

Schrödinger'in Kedisi, Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger tarafından ortaya atılmış, kuantum fiziğiyle ilgili olan, hakkında çok tartışma yapılmış düşünce deneyi. Genellikle kuantum mekaniği ve Kopenhag Yorumu'yla ilgili bir paradoks olarak bilinir.
Deney, 1935 yılında ortaya atılmıştır ve tamamen teorik bir deneydir. Deney, Schrödinger'in Kopenhag Yorumunu ve genel olarak kuantum fiziğinde gördüğü bazı sorunları açıklamaktadır. Deney, deneyin sonunda ölü ya da diri olabilecek hayali bir kediyle ilgilidir. Ürünün ölü ya da diri olması, gözlemden önceki rastgele bir durumun sonucudur.

Deney düzeneği

Deneyde kapalı bir kutunun içinde bir düzenek ve başlangıçta canlı olan bir kedi vardır. (Kutunun içinin hiçbir şekilde gözlemlenememesi çok önemli bir noktadır. Bunun sebebi Kopenhag Yorumu'dur.) Düzeneğin içeriği şöyledir: Bozunma olasılığı %50 olan bir parçacık, bu parçacığın bozunmasıyla ortama yayılacak olan zehirli gazdır.
Buradaki önemli nokta ise, bozunma olasılığının tam olarak %50 olmasıdır. Bu şekilde parçacığın bozunup bozunmayacağı önceden kestirilemez. Sonuç olarak kedi, kutu açıldığında ya zehirlenip ölmüş bir şekilde görülecektir, ya da parçacık bozunmadıysa diri olarak görülecektir.
Ancak deneyin paradoks olarak tanımlanmasının nedeni sonuç değil, gözlemlenmeyen deney aşamasıdır. Önemli kısım, gözlem yapılmadan önce kutunun içinde neler olduğudur. Kutu açılmadan, gözlem yapılmadan önce kedi ne durumdaydı? Ölü müydü, diri miydi? Kuantum fiziğine göre hem ölü, hem diri dir.
Bu konu, asağıdaki bölümlerde de gösteriliyor:
Schrödinger'in Kedisi teorisi nedir? Kedi Ölü mü diri mi Kuantum Fiziği
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
706 Gösterim
Son İleti 03 Eylül 2010, 13:29:54
Gönderen: patavat
3 Yanıt
1378 Gösterim
Son İleti 18 Haziran 2011, 13:04:11
Gönderen: mevladi
0 Yanıt
821 Gösterim
Son İleti 20 Şubat 2012, 22:38:55
Gönderen: liaty
0 Yanıt
3022 Gösterim
Son İleti 12 Ağustos 2013, 12:29:59
Gönderen: quick
1 Yanıt
10955 Gösterim
Son İleti 12 Ağustos 2013, 17:33:31
Gönderen: x-rayUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak