Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 3 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 36191 Online Üye ve Ziyaretçi: 1062

GönderenKonu: Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur  (Okunma sayısı 14067 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaotika

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« : 25 Kasım 2008, 21:47:19 »
Elimizde bir zar var. Zarı attığımızda altı gelme olasılığı altıda birdir. Zarı elimizde tuttuğumuzda altı gelebilir de gelmeyebilir de deriz. Ancak işi gücü bırakıp sürekli zar atsak altı gelmesi "kaçınılmaz" olur. Kimse buradaki kaçınılmazlığı inkar edemez. Bir piyango bileti almaya kalksak "bana çıkmaz" diyebiliriz. Kısıtlı zamanımızda, kısıtlı ömrümüzde son derece rasyonel bir tepkidir. farketmeden olayın istatistiki analizini yaparız. Ancak bir milyon yerde günde bin kere piyango çekilse hele hele ölümsüz bir insan için o piyangonun çıkması kaçınılmazdır.

Evrende trilyon kere katrilyon gezegen sisteminde, herhangi bir şekilde (ille de bizim gibi karbon bazlı olması şart değil, ille de bizim kimyasal reaksyonlarımızın çalışması için gereken ısı aralığında olması şart değil) kendi kendini kopyalayan ve bu şekilde oluşan yaşamın gelişerek evrilmesine izin veren molekül sisteminin oluşması, en az 15 milyar yıl göz önünde bulundurulduğu zaman çok kuvvetli bir olasılıktır. Kaldı ki NASA bilimadamları (ki içerilerinde astronomların, exobiyologların da bulunduğu geniş bir heyettir) tek bir galakside bile yaşamın bu şekilde oluşma olasılığının on binlerce olduğunu hesaplayıp, uzun yıllar sürecek SETI projesine yülkü bir kaynak ayrılmasını saylayabiliyorlar.

Bizim evrenimiz en az 15 milyar yıl yaşında. Eğer sonsuz evren seçeneği ve sonsuz kere 15 milyar yıllık zaman varsa, kozmosun herhangi bir yerinde yaşamın oluşup gelişmesi ve sonunda çevresini ve evreni sorgulayacak hale gelen varlıkların oluşması ise kaçınılmazdır.


Ak-Man

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2008, 22:42:06 »
Kaotika burada size kısmen katılmıyorum belirsizlik belirgenlik yapamaz. Yani ne ne zaman olur belli olmaz tezine katılmıyorum. Çünkü etkenleri bilmiyorsak bu bize belirsizlik tezi kazandırmaz. Söz gelimi ilk aldığım bilete de çıkabilir. 5000 yıl sonra da sonuçta süreyi bir etken olarak kesinlikle paravan edemeyiz.

Nokta da hatırlarsanız evrim için binlerce yıl ileri sürüşünü de zayıf buluyorum.

Bu kadar milletin hakkın alanlar    Diplomayla olmaz hakim olanlar
Onları kandırıp zevke dalanlar      Suçsuzun başına çöktüm ise yuh

kaotika

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2008, 22:57:29 »
Biraz daha açarmısın, yazdıklarımın neresine itiraz ediyorsun anlayamadım.


Ak-Man

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2008, 23:12:37 »
Yani siz süre vermyior gibi görünürken süre veriyorsunuz oluyor. Milyon yıl yaşasan mutlaka sana çıkar gibi. Yani bu işin belirteci süre olamaz. Aldığı ilk bilete de çıkabilir 500 milyon geçse de çıkmayabilir. Hatta sonsuza kadar. Çünkü teori böyle der. Böylece bir süreden söz edemeyiz.


kaotika

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« Yanıtla #4 : 25 Kasım 2008, 23:47:28 »
"Milyon yıl yaşasan mutlaka sana çıkar gibi. Yani bu işin belirteci süre olamaz. Aldığı ilk bilete de çıkabilir 500 milyon geçse de çıkmayabilir. Hatta sonsuza kadar."

Yeterince uzun zaman geçse, istatistiklerin ön gördüğü sıklıkta dağıldığını gözlemleyebiliriz. Örneğin çıkma şansı milyonda bir olan bir piyango yılda bir kere çekilsin. Ölümsüz bir insan beş milyar yıl boyunca piyango bileti alsa, binlerce kere kendisine çıktığına şahit olacaktır. Bunu bir bilgisayar programı ile hızlandırıp simule edebiliriz. Toplam ortalama 5000 kere çıkar.

Sen şimdi dersin ki beş milyar yıl da geçse çıkmama olasılığı var. Evet beş milyar yıl geçse çıkmama olasılığı var. Kaldı ki sonsuza kadar çıkmama olasılığı diye birşey yok.

hare rama sen konuyu dağıtıyorsun. ben olma olasılığından bahsediyorum, sen olmama olasılığından bahsediyorsun. Olma olasılığı yüksektir, bu sayı 1 den fazladır. Birden fazla demek olma olasılığı yüksek demektir. kaldı ki bu sayı 5000 dir.


Ak-Man

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2008, 00:01:58 »
Walla katılamıyorum eğer şans diyorsak sonsuz kerede de çıkmaması da olması lazım o zaman ona şans denmezdi 100.000 çekilişte 2345 kere çıkar gibi bişrşey denirdi. Hiçbir kişi bu oranı veremedi veremez. Çünkü ilkte de mümkün sonsuzda da mümkündür bunun açıkçası. evrim için de milyon yıl beçti böyle oldu iddiası biraz ters geliyor bana. Çünkü bir yüzgecin kol olma süresi verilmesi lazım. yuvarlak milyon yıl değil de şu kadar milyon gibi. Ben de diyorum ki bu süre yapım elemanı gibi anlatılmamalı yüzgeç bir anda da kol olmuş olabilir. bana göre tabii

« Son Düzenleme: 26 Kasım 2008, 00:29:00 Gönderen: Hare Rama »

kaotika

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2008, 01:06:28 »
hare rama,
Deneme sayısında bir üst sınır olmadığı sürece bütün olasılıklar "kaçınılmaz" dır. Elimizde bir zar var, kaçıncı atışımızda altı gelir? belki ilk atışımızda, belki beşinci atılşımızda. Ama sen dersen bir milyon kere de atsak altı gelmeme olasılığı var. Evet var, ama sen bir üst sınır veriyorsun. Ben diyorum ki üst sınır yok ise kaçınılmazdır.

Ikinci konu ben evrimde kol oluşması için bir süre vermedim. şu kadar sürede şu organ oluşur demedim. Konuyu değiştirmeyin. Herhangi bir gezegende herhangi bir şekilde yaşamın ortaya çıkma olasılığı dedim. Olayın bütününe baktığımızda göreceğimiz istatistiki dağılımdan bahsettim. Istatistik bilimi tek bir olayın ne zaman çıkacağını öngörmez, olayın geneline bakıp hesap çıkarır.


deep

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« Yanıtla #7 : 26 Kasım 2008, 01:32:55 »
Alıntı yapılan: kaotika;190


Yeterince uzun zaman geçse, istatistiklerin ön gördüğü sıklıkta dağıldığını gözlemleyebiliriz. Örneğin çıkma şansı milyonda bir olan bir piyango yılda bir kere çekilsin. Ölümsüz bir insan beş milyar yıl boyunca piyango bileti alsa, binlerce kere kendisine çıktığına şahit olacaktır. Bunu bir bilgisayar programı ile hızlandırıp simule edebiliriz. Toplam ortalama 5000 kere çıkar.


bu ifade aslında benim de desteklediğim bir yöntem.

benim merak ettiğim bu şans faktörünün hayatımızdaki yeri nedir ?

mesela 5 arkadaş taksimin göbeğinde ayrı yönlerden gelerek buluşması organizasyon mudur ? yoksa tesadüf müdür ?

hadi ilki tesadüf olsun. ama bu arkadaşlar her gün farklı şehrin farklı noktalarında tekrar tekrar buluşuyorsa bu tesadüf olabilir mi ?

tabii sizin ifade şeklinize göre milyarlarca gezegenlerden birinde hayatın çıkma ihtimali var, o da dünyaya denk gelmiş.

yani benzetirsek 10 arkadaş tesadüfen taksimde buluşmuş.

peki canlılığın ilerleyen sürecindeki uyum tesadüfe mi işaret ediyor organizasyona mı ? reel hayatı düşünerek cevap verirsek ne çıkar karşımıza ?

zamanını faydalı işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)

kaotika

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« Yanıtla #8 : 26 Kasım 2008, 01:49:35 »
sayın deep,

Yukarıda yazdıklarımdan, olayın sizin reel hayat dediğiniz insanın kısıtlı ömründe şahit olacağı olaylarla hiç bir ilgisi olmadığını çoktan anlamış olmanız gerekirdi. Bu gayet açık. Zaten anlatmak istediğim, insanın kısıtlı ömründe şahit olamayacağı bu nedenle çok küçük zannettiğimiz olasıklar dahi, yıldızlar arası zamanı ve astronomik birimleri göz önünde bulundurduğumuz zaman aslında hiç de küçük olasıkıllar olmadığını anlatmak içindi.  Bunları neden soruyorsunuz anlayamadım.

« Son Düzenleme: 26 Kasım 2008, 02:29:36 Gönderen: kaotika »

deep

Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
« Yanıtla #9 : 26 Kasım 2008, 01:53:14 »
tamam, ben farklı bir bakış açısı ile konuyu değerlendirdim.

bir bilgisayar simülasyonundan bahsettiniz.

bununla ilgili düşüncenizi paylaşır mısınız ?

nasıl bir simülasyon ?
Rastlantı ne zaman kaçınılmaz olur
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
12 Yanıt
6626 Gösterim
Son İleti 10 Aralık 2012, 11:12:09
Gönderen: gadana
3 Yanıt
662 Gösterim
Son İleti 31 Ocak 2010, 00:15:33
Gönderen: was
2 Yanıt
647 Gösterim
Son İleti 19 Şubat 2010, 21:32:22
Gönderen: Ak-Man
4 Yanıt
661 Gösterim
Son İleti 19 Nisan 2011, 16:53:01
Gönderen: Ülkü
5 Yanıt
1323 Gösterim
Son İleti 04 Nisan 2013, 19:48:01
Gönderen: gızgınUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak