Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 34360 Online Üye ve Ziyaretçi: 1267

GönderenKonu: Objektivite-Normalite  (Okunma sayısı 2988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ak-Man

 • Pırlanta Üye
 • ***
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 554
 • Toplam Konu: 147
 • Süper Puan: -52218
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Objektivite-Normalite
« : 29 Mart 2009, 18:52:52 »
Toplumda, insan ilişkilerinde sorunların kökeninde sorun üreten gözüyle baktığım bu konu hakkında bazı fikirleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Forumlar da toplumun bir küçük örneği olmasıyla bunu konuşmanın tam yeri olduğuna kaniim. Çünkü forumlar belirgin bir seçimle üye alımı yapmazlar. ( özel konulu forumlar hariç ) Genel forumların hepsi random esasına dayalı tüm toplumu kapsayan bir topluluktur. Her yaştan, her cinsten, her din ve görüşten insanların olması doğaldır. Oranlar  da aşağı yukarı aynı çıkabilir.

Şimdi burada öne çıkan durumlar başlıca aynı mekanda zıt görünen yaşam görüşlerine sahip insanlarla nasıl yaşanıp geçinilecek?

İnsanların huzur içinde yaşaması için illa çevresi kendisi gibi düşünen insanlardan mı oluşmalıdır? Bu insanlar da hem kendisine uymalı kendisi de onlara mı uymalıdır? Uymadan nasıl yaşanacak?

Bir koyu dindar kişi koşulsuz Allah'ın varlığına inanırken karşısındaki kişiden da aynı kendisinin koşulsuzluğuna uymasını bekliyor. Bu beklenti sigortaların atmasının yegane temeli oluyor. Bir dindar insan toplum deneyimi geçirmemişse ve çevresi hep böyle insanlardan oluşmuşsa kendisi gibi düşünmeyen insanların olabileceğini hesap edemiyor böyle bir durumla karşılaşınca da bir anda şiddetle karşı çıkma gereği duyuyor.

Belki konu iman olunca böyle bir şiddetin olması kaçınılmaz oluyor. Çünkü iman koşulsuzluğu öğitler. Şüpheye fırsat vermek istemez. Böyle olunca da çevrede inanmayan insanlar olmamalıdır. İnancına ters şeyler asla olamaz kabilindendir.

Siyasi fikirlerde de durum aynıdır. Belki dini inanıştan biraz dah dozu az olmakla beraber yine de durum aynıdır.

Peki aynı renkten insanlar bir arada ise sorun yoktur. Peki ya heterojen olacaksa nasıl olacak? Sorun burada!

Burada demokratik mental yapı aslında herşeyi çözüyor. Yani demokratik yapı insana şunu diyor. Sen kendi fikrinde sabit olabilirsin ama senin fikrinden dininden başka fikir ve dinler, yaşamlar vardır. Bunlarla iyi geçinmek durumundasın. Bu aynı zamanda senin de güvencen.

Geçinmek için böyle senin dışındaki düşüncelere demokrat davranman için onlardan HAZ ALMAN, RAHTSIZ OLMAMIŞ olman gerekli değildir. Yani rahatsız olmadığımız için onlara müsamaha gösteriyor olmayacağız rahatsız olduğumuz halde zaten demokrat yapımız devreye girecek. Bu ayrım çok önemlidir. Herkes beni rahatsız ermesin sorun değil der. Hayır bu yanlıştır. Sizi rahatsız ettiği zaman esas demokrasi devrede olmak zorundadır.

Bu rahatszılıktan kasıt adli vaka doğuran taciz ile  karıştırılmasın. Yüksek ses, müdahale anlamında değil. Diyelim biri sırtında Allah yoktur tişörtüyle geziyor. Siz bundan rahatsızlık duyabilirsiniz bu çok normaildir. Bu size şiddet veya ona müdahale hakkı vermez. Onun da bu fikri kullanma yasaklamasına götürmez.

Çünkü nasıl ki sizin için Allah'ın varlığı normalse Allah yok diyen için de onun normali odur.  Yok illa ben rahatsızım yasaklansın dediğinizde çok önemli bir açık verirsiniz. Çünkü bu fikir yasak ise o zaman Allah var fikrinin de yasak olması bir şekilde ortada ifade edilmesinin yasak olması gerekir. Bu çok açık ve nettir. Yok demek kötü ise var demek te kötü olmalıdır. Aksini düşünmek mantıklı değildir. Yok demek hakaretse var demek te hakarettir. Bunu böyle düşündüğümüz esnada işler çok karışır mantığı inkar etmiş oluruz.

Rahatsızlık duyup özgürlük ve demokrasinin gereği olarak saygı göstermek aklın ve mantığın gereğidir. Çünkü bir şeyi kabul edilmez kılan şey kanunlara aykırı olup olmaması, ahlaka aykırı olup olmaması, saygıya uyup uymaması dikkat ederseniz rahtsız edip etmemesi burada kriter değildir. Hepimiz her gün birşeylerden rahatsızlık duyuyoruz. Herkes birşeyden. Kimi ezandan, kimi açık saçıklıktan, kimi baş örtüsünden, kimi hippilerden, kimi kendisine aykırı fikirlerden ama rahatsız olup ne yapıyoruz ya katılmıyoruz, ya eleştiriyoruz, ya da muhatap olmuyoruz. Herkesten de bunu beklemek hakkımızdır.

Dinde de aslında buna uygun doneler bulmak mümkündür. ''leküm diyniküm veliyedin'' ibaresi bence buna amirdir. Sizin dininiz size bizim dinimiz bize.. Bakar mısınız? İşte demokrasi. Allah bile demiş ki beni inkar ettiğiniz dininiz sizedir. Bizim de bizedir. Bundan daha güzel bir görüş olabilir mi? Ama ne acıdır ki müslüman topluluklar bu gerçeği anlamazlar....

Saygılar

Bu kadar milletin hakkın alanlar    Diplomayla olmaz hakim olanlar
Onları kandırıp zevke dalanlar      Suçsuzun başına çöktüm ise yuh

Necat

Ynt: Objektivite-Normalite
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2009, 21:40:24 »
Bunu nasıl söylersiniz? Tamamen yanlışlığınıza kılıf için demokratik bir fikir üretmişsiniz kendi kendinize. O zaman bırakalım cinayet serbest olsun öyle mi? Nasılsa hürrüyet var. Yanlışlık hiç bir zaman demokratik milahaza altında değerlendirilemez. Yanlış yanlıştır. Yanlışa yanlış diye diye doğru ile bir tutmak esas mantığın aklın ötesinde durmaktır. Tembellik çalışkanlıkla bir olur mu? Bunu bu açıdan lütfen bir kez daha düşünün!


M

 • PLATİN Üye
 • *
 • Location: Fatsa/Ordu
 • Toplam İleti: 2234
 • Toplam Konu: 30
 • Süper Puan: -39272
 • PuanBank: 0
 • Türk'üm bu ad her ünvandan üstündür!
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ynt: Objektivite-Normalite
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2009, 04:06:21 »
:D Necat, hayırdır hoca? Bu nasıl bir iletidir böyle, tüylerim diken diken oldu...

Önyargı yapmayayım dedim, bakayım dedim önce, o da ne, imzanda bile paylaşımlarım arasında Fethullah Gülen Hoca diye bir konu var.

Elbette olabilir... İsteyen istediği konuyu açar, forumda buna uygun bölümler var. (Tabi ki kurallara uygun olduğu sürece.) AMA;

ben böyle oyunlara gelemiyorum arkadaş. Zor, bünyem kaldırmıyor benim. Daha açık konuşması gerekiyor insanların. Öyle alttan alttan, çaktırmadan sinsice... Olmaz. Delikanlı gibi çıkmak lazım.

=====================

Hare Rama, doğru bir yazı yazmışsın tebrik ederim. Aslında bu yazıyı ben yazmak istemiştim ama erinmiştim. Medeniyet ve demokrasi için ilk şart, kimsenin kendin gibi olmasını beklememendir. Bir davranış, bir stil, bir hareketler bütünü, başka birini etkilemiyor, ona zarar vermiyorsa, buna kimsenin karışma hakkı yoktur.

Sen Allah'a inanıyorsun diye gidip beni de inanmaya zorlayamazsın. Senin Allah'a inanman salt, nesnel gerçekmiş gibi bana sunamazsın, dayatamazsın. Bilinçaltımı bununla etkileyemezsin. Özetle...

Bütün bunlar nesnelliğin doğurduğu sonuçlardır. Nesnellik de benim hayatta en çok dikkate aldığım çizgilerden birisi. Seviyorum...

Benim için bunun tek ama tek bir istisnası var. O da devletimin-vatanımın kuruluş ilkeleri. Ben bunu herkese dayatırım. Kimsenin de bana bu yüzden karşı çıkma hakkı yoktur. Dünya üzerinde bir sürü ülke var. Sizin istediğiniz biçimde oluşturulmuş devletler var, gidin oralarda yaşayın kardeşim, bize sorun çıkartmaya mı geldiniz dünyaya?

Sen gel, bizim bu ilkelerimizi bozmaya kalk, bize başka çare bırakma, ondan sonra da aman da demokrasi yandım demokrasi. :D Böyle bir çirkeflik daha yok dünya üzerinde!

Benim ülkemdesin, benim kurallarıma uyacaksın, yoksa demokrasiyi de tanımayız, insanlığı da... Öncelikle bu böyle biline.

Ama bizim uygarlığımız "Keseceeez, asacaaaz" üzerine kurulu değildir. Bu ülke özgür ve laik bir ülke. Sizin görüşleriniz, bu ülkede çeşitlilik yaratıyor bir açıdan. Düşüncelerinizi sunabilirsiniz, yaşayabilirsiniz kendi çapınızda. Kafa yapınıza biz ellemiyoruz. AMA harekete geçtiğiniz anda tüm samimiyetimiz ve medeniyetimiz gider. Benden söylemesi...

Öyle bir yerlerde toplanırsınız, bilmemneler kurarsınız, birlik olursunuz, benim tek bir vatandaşım bu durumdan şikayet ederse, kendi ülkemde benim özgürlüğüm deliniyor derse, en aşağı kan çıkar.

Dip Not: Kan çok kolay, özel olarak, safra, lenf sıvısı, beyin-omurilik sıvısı da çıkartılıyor. Hatta doku arası sıvılar, sitoplazmik sıvı bile çıkartılıyor. Bunun en son raddesinde de vücudun tamamen suyu çıkartılıyor. Geriye hiçbir şey kalmıyor.

Otel yakan adamın ağzından eninde sonunda sal-ya akar, ağzından sal-ya akan adam eninde sonunda otel yakar. Buna amcaoğulları, kuzenler, kardeşler, teyzeoğulları da dahildir.

dayı

Ynt: Objektivite-Normalite
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2009, 04:20:12 »
Güzel yazıymış hakkaten. Bozkurt sende döktürmüşsün mirim gece gece. Ağzına sağlık


Anti Cehalet

 • Zümrüt
 • *
 • Toplam İleti: 261
 • Toplam Konu: 0
 • Süper Puan: -53341
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 03/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ynt: Objektivite-Normalite
« Yanıtla #4 : 12 Nisan 2010, 00:28:17 »
Evet aslında tam demokrasi bu..
Ama gerisi var...

birbirine kızmadan ve dışlamadan iletişim ve anlamak ,,

O zaman bunu tam yapabilirseniz...Şartlanma yanlış anlama ve bilgisizlikten kaynaklanan zıtlaşma ve farklılıklar azala azala insanlık ortak bir tavra gider..


Çünkü hakikat hep parlar ve yürüyen onun ışığını görür...İster istemez insanlık onun bayrağı altında toplanır..
Bu yüzden bölüp ileştirmediler bir türlü bizi heralde

Tabi demokrasi başkalarının hassaslarına saygılı bir özgürlük içinde yaşanmalıdır..

         


ekşın

Ynt: Objektivite-Normalite
« Yanıtla #5 : 12 Nisan 2010, 04:06:32 »
Alıntı Yap (Seçim)
Dinde de aslında buna uygun doneler bulmak mümkündür. ''leküm diyniküm veliyedin'' ibaresi bence buna amirdir. Sizin dininiz size bizim dinimiz bize.. Bakar mısınız? İşte demokrasi. Allah bile demiş ki beni inkar ettiğiniz dininiz sizedir. Bizim de bizedir. Bundan daha güzel bir görüş olabilir mi? Ama ne acıdır ki müslüman topluluklar bu gerçeği anlamazlar....
Hocam çok güzel ya... Tam aradığımız yazı... :good:


mucır

Objektivite-Normalite
« Yanıtla #6 : 19 Kasım 2014, 22:33:55 »
siyaset menfaat demektir bu siyasetle demokrasi olmaz iki krere iki dört
Objektivite-Normalite
 UNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak