Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 31008 Online Üye ve Ziyaretçi: 832

GönderenKonu: 'Tanrı zar atmaz!' - Albert EINSTEIN  (Okunma sayısı 992 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MetinMATT

 • Bakır
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 27
 • Toplam Konu: 27
 • Süper Puan: -1999
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 12/2017
  YearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
'Tanrı zar atmaz!' - Albert EINSTEIN
« : 02 Şubat 2018, 01:25:02 »

'Tanrı zar atmaz!' - Albert EINSTEIN

Herhangi bir olayın olma olasılığını bilinçli bir şekilde hesap edebilmek için, önceden yaratılmışlık, biçimlendirilmişlik ve tasarlanılmışlık gerekir. Bu basit mantıktan hareketle, "Ortada yaratılmış bir ortam yoksa, tesadüfen herhangi bir şeyin olma olasılığı da yoktur!" deriz. Yani, herhangi bir olayın tesadüfen var olma olasılığı sıfırdır. Örneğin bir zarın hangi yüzünün geleceğinin olasılığını hesaplayabilmemiz için, önce biri altı köşeli bir zar yaratmalı ki olasılık hesabından bahsedilebilsin. Ortada bir zar yoksa yada zarın kaç yüzlü olduğunu bilmiyorsak, olasılık hesabıda yapamayız.
İşin diğer bir yönü de, altı köşeli bir zarı attığımızda hangi yüzün geleceği şansa bağlı bir tesadüf değil, fizik kurallarına bağlı bir kesinliktir. Zarın düşme anına etki eden tüm parametreleri tam bir doğruluk ile bilebilsek, kuracağımız bir algoritma ile hangi yüzün üste geleceğini yüzde yüz bir kesinlikle bilebiliriz. Bunun sebebi fizik kanunlarının kesin olması muğlaklık taşımamasıdır.
 Sözün özü, yaratılış olmadan olasılık da olmaz! O hâlde, tesadüfi bir varoluş mümkün değildir!..
 Einstein, "Tanrı zar atmaz! derken, bunu kastediyordu...
'Tanrı zar atmaz!' - Albert EINSTEIN
 

GoogleTaggedTaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
22 Yanıt
1834 Gösterim
Son İleti 08 Ağustos 2009, 19:48:05
Gönderen: Yeni Türkü
13 Yanıt
9241 Gösterim
Son İleti 28 Eylül 2017, 17:51:12
Gönderen: Herhangi
12 Yanıt
4863 Gösterim
Son İleti 28 Ekim 2012, 23:15:49
Gönderen: Felsefeci
8 Yanıt
2045 Gösterim
Son İleti 02 Aralık 2012, 21:07:00
Gönderen: ittihat
1 Yanıt
932 Gösterim
Son İleti 11 Nisan 2012, 06:44:20
Gönderen: moonyUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak