Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 53584 Online Üye ve Ziyaretçi: 1183

GönderenKonu: NESİH-MENSUH  (Okunma sayısı 1102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MetinMATT

 • Bakır
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 27
 • Toplam Konu: 27
 • Süper Puan: -1991
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 12/2017
  YearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
NESİH-MENSUH
« : 12 Ocak 2018, 17:03:09 »
KUR'AN'DA, "NESİH-MENSUH" VAR MI?..
Bakara (2) 106: "Bir ayeti/göstergeyi/işareti/alâmeti/mucizeyi nesh eder yada onu unutturursak, ondan daha iyisini yada dengini getiririz. Bilmezmisin ki şüphesiz, Allah her şeye Kadîr/ölçü koyandır!".

*'Ayet' tekil bir sözcüktür. Kâinat ve doğa ile ilgili konuları anlatmak için sözlük anlamı ile, yani 'gösterge/işaret/alâmet/mucize" manâsına gelir. 'Ayat' şeklinde çoğul olarak kullanıldığında ise, 'Kur'an ayetleri'ni ifade eder.
Nisâ (4) 82: 'Kur'an'ı hiç düşünmezler mi? Eğer Allahtan başkasının katından olsaydı, onda mutlaka bir çok çelişki bulurlardı', bize Bakara (2) 106. ayette nesh edilen yada unutturulan ayetin, 'Kur'an ayeti' olmadığını gösterir. Ayrıca Ahzâb (33) 62. ayet, 'Önceden gelip geçenler hakkında Allah'ın sünnetidir/yasasıdır/kanunudur ve Allah'ın yasasında/sünnetullahta asla değişme bulamazsın' dikkâte alındığında, Bakara (2) 106. ayette geçen, 'Ayet' sözcüğünün (Allah'ın resûllerine bahşettiği), 'Mucize' anlamında kullanıılmış olduğu anlaşılmaktadır. Nahl (16) 101 ve Ra'd (13) 39. ayetleride inceleyiniz.
*Nesh: 'İptal etmek, kaldırmak, gidermek, yok etmek, ıslâh etmek veya yenilemek, içinde bir şeyleri düzelterek yeniden üretmek, kopyalamak, kaydetmek' anlamına da gelir. Arapça, 'Güneş gölgeyi neshetti' demek, 'Güneş gçlgeyi giderdi/yoketti' demektir. Kendinden önceki bir işareti/mucizeyi gidermeye/iptal etmeye, 'Nesh', kaldırılan delile/işarete/mucizeye ise, "Mensuh' adı verilir;
Hacc (22) 52; 'Senden önce hiçbir resûl ve nebi göndermedik ki onlar emin iken, şeytan kâlplerine kuşku atmayı temenni etmemiş olsun. Fakat Allah şeytanın attığı şeyi nesheder/giderir/iptal eder. Sonra Allah, ayetlerini muhkem kılar/sağlamlaştırır. Zira Allah, Alîm/iyi bilendir, Hakîm/hikmet sahibidir'.
Câsiye (45) 29; 'Bu size hakkı söyleyen Kitabımızdır. Şüphesiz Biz, yapmakta olduklarınızı kopyalardık/kaydederdik'.

NESİH-MENSUH
 

Tagler

UNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak