Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 3 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 36365 Online Üye ve Ziyaretçi: 1062

GönderenKonu: KUR'AN'DA HIRSIZ ELİ KESMEK YOKTUR  (Okunma sayısı 656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MetinMATT

 • Bakır
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 27
 • Toplam Konu: 27
 • Süper Puan: -1726
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 12/2017
  YearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
KUR'AN'DA HIRSIZ ELİ KESMEK YOKTUR
« : 04 Ocak 2018, 20:15:39 »
Mâide (5) 38: "Hırsız erkek ve hırsız kadının yaptıklarına karşılık, Allah'tan bir caydırıcı uygulama olarak, ikisinin de ellerini keserek çizin! Allah Azîz/güç yetirendir, Hakîm/hikmet sahibidir".
*Bazı tefsirlerde açıklandığı üzere, 'Hırsızın ellerinin kesilmesi', 'Hırsızın önünün/gücünün kesilmesi' manâsına gelseydi, ayette, 'Hırsız erkek ve hırsız kadının yaptıklarına karşılık ellerini kesin' değil de, 'Hırsızlığın önünü kesin' ifadesi kullanırdı. Hırsızlığın önünün kesilmesi gerekliliği, her zaman her insan tarafından zaten bilinmektedir ve hırsızların yakalandıklarında, her toplumda hapsedilerek önleri/güçleri de zaten kesilmektedir. Bu cezanın ne kadar caydırıcı olduğu tartışılabilir fakat, bunun için bir ayet gönderilmesine gerek bile yoktur. Günümüzde, gerek hırsızların, gerek diğer suçluların adli sicil kayıtları, onların ellerine atılan çizik olarak düşünülse de, günümüzde bu durum caydırıcı olmaktan oldukça uzaktır. Kur'an'a göre, hırsızların elleri her zaman kesilerek çizilmelidir ki bir caydırıcılığı olsun ve bu da, masum insanların kazara kendi ellerini kesmeleri durumunda, mağdur olmalarının önüne geçilmesi için, özel bir işaretleme tekniği ile yapılmalıdır.
Arapçada 'Yed' kelimesi (mecazi anlamda güç/yardım manâsına gelir ve Fetih (48) 10. ayette geçen, "Yedullâhi", "Allah'ın eli"; "Allah'ın gücü/yardımı" demektir) hem el, hem de tüm kolu ifade etmek için kullanılır. Bu nedenle, tarih boyunca, el kesme konusunda fıkıhçılar arasında hep ihtilaflar olmuştur. Kimine göre parmaklar, kimine göre eller bilekten, kimine göre dirsekten ve bazılarına göre de komple kol kesilmelidir. Eğer ceza olarak 'kesmenin' anlamı 'kesip koparmak, koparıp atmak" olsaydı, şüphesiz Allah, bu konuyu insanların yorumuna bırakmaksızın, tıpkı abdest ayetlerinde olduğu gibi, detaylı bir şekilde açıklardı. El kesmeyle ilgili olarak, Yûsuf (12) 31. ayeti de inceleyin. Ayrıca, hırsızın tevbe etmesi bile artık onun kesilerek vücundundan ayrılmış uzvunun geri dönmesine bir yarar sağlamayacağı için, bu kişinin kendine ve topluma yararsız (belkide daha zararlı) bir insana dönüşmesi kaçınılmazdır ki bu çok anlamsızdır. Bir sonraki, yani Mâide (5) 39. ayet bu konuya değinmektedir: "Artık, kim yaptığı zulümden sonra tevbe eder ve ıslâh olursa, muhakkak ki Allah, onun tevbesini kabûl eder. Şüphesiz Allah, Gafûr/bağışlayandır, Rahîm/bol merhametlidir".
Kısacası, ayete göre, hırsız erkek olsun kadın olsun, belli bir şekilde eli kesilerek çizilmeli ve böylece ifşa edilerek, toplum suçlular hakkında gerektiği gibi bilgilendirilmelidir.
Suçluya verilmesi gereken cezaya örnek olarak Yûsuf (12) 75. ayet de incelenmelidir

KUR'AN'DA HIRSIZ ELİ KESMEK YOKTUR
 

TaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
303 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:39:14
Gönderen: indigo
0 Yanıt
295 Gösterim
Son İleti 03 Ağustos 2010, 18:58:24
Gönderen: Newman
5 Yanıt
449 Gösterim
Son İleti 01 Şubat 2011, 18:05:05
Gönderen: Rawman
0 Yanıt
1563 Gösterim
Son İleti 27 Haziran 2016, 15:53:07
Gönderen: halukgta
0 Yanıt
1553 Gösterim
Son İleti 21 Aralık 2017, 12:42:17
Gönderen: ORHAN AFACANUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak