Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 0 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 3081 Online Üye ve Ziyaretçi: 296

GönderenKonu: Hz.Muhammet'in Veda Hutbesinde tahrifat mı var neden tamamı yok veya farklı  (Okunma sayısı 2162 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Otantus

 • Bronz
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 93
 • Toplam Konu: 45
 • Süper Puan: 23182
 • PuanBank: 0
 • ne bu ne şu ille de o
 • Katılım: 10/2009
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Veda Hutbesi denince aklımızda canlanan haliyle binlerce mümin halka Peygamber hitap ediyor. Bu ne kadar sürmüştür bilmiyorum ama en az 1-2 saat sürmüş olmalı. Çünkü veda hutbesi ve önemli mesajlar verlmesi lazım. Zaten etrafta bildiğimiz veda hutbesinde de çok önemli mesajlar yer alıyor. Faizden Kan davaları gibi toplumsal yaraların en önemlilerine parmak basılmış. Bunun yanında ileri seviyede müminlere ciddi mesajlar verilmiş.

Sıklıkla yer alan hemen hemen her yerdeki haliyle olan metin budur:

Alıntı Yap (Seçim)

"Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder, O'ndan yardım isteriz. Allah kime hidâyet ederse, artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki; Allah'dan başka ilâh yoktur. Tektir, eşi ortağı, dengi ve benzeri yoktur. Yine şehâdet ederim ki, ben de O'nun kulu ve Resulüyüm."

"Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım. Ey insanlar! Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.

Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O'da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar,bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.

Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu İlyas bin Rabia'nın kan davasıdır.

Ey insanlar! Muhakkak ki, şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.

Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'
ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.
Ey Mü'minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur-ân-i Kerim ve benim sünnetimdir.

Mü'minler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman'ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

Ey insanlar! Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.

Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.

Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:
- Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.
- Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.
- Zina etmeyeceksiniz.
- Hırsızlık yapmayacaksınız.

Ey insanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?
Tüm insanlar birden şöyle dediler: "Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şehadet ederiz!"
Bunun üzerine Muhammed şehadet parmağını kaldırdı, sonra da insanların üzerine çevirip indirdi ve şöyle söyledi:
"Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab!"

Bu vikipedi ortamından alınan bir veda hutbesi metnidir.

Mesela bu sık görülen formatta ŞU İFADELER YOKTUR: 

"Ey insanlar! Sizi Allah'ın kitabına bağlayan peygamberinizin sözlerini iyi dinleyiniz, ona itaat ediniz. Hac ibadetinizin bütün hareketlerini benden gördüğünüz gibi ifa ediniz. Öyle sanıyorum ki, ben bu seneden sonra bir daha haccedemem. " Rasûlüllah bundan sonra halkla sorulu cevaplı sürdürdüğü hutbesini: "Ey insanlar! Ayların yerini değiştirerek geri bırakmak inkârda aşırı gitmektir. Kafirler böyle yapmakla doğru yoldan saptılar. Allah'ın haram kıldığı ayların sayısını uygun yapmak için, bir yıl haram ayını helal, diğer yıl onu haram sayarlar. Böylece Allah'ın haram kıldığını helal kabul ederler. Zaman, Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı gün gibi aynı duruma döndü. Allah'ın katında ayların sayısı on ikidir. Bunların dördü mukaddes (haram) aylardır ki üçü arka arkaya gelen Zilkade, Zilhicce ve Muharrem, dördüncüsü de Cemaziyelahir ile Şaban'ın arasındaki Receb'tir. Ey mü'minler! Bu ay hangi aydır?"

Ya da şu haliyle de ifade ediliyor:
Alıntı Yap (Seçim)
Ey İnsanlar! Zaman, Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı gündeki düzenli sistemine girerek seyrediyor. Ayların sayısı, on ikidir. Dört tanesi, savaşın haram olduğu aylar­dır. Bunlardan üçü birbiri peşinden gelir. Biri tektir. Bunlar Zilkade, Zilhicce, Mu­harrem ve Cumade'l-ahire ile Şaban ara­sındaki Mudar kabilesinin adını koyduğu ay Recep'tir.

Bilhassa kırmızı ile ifade edilen cümleleri yüzde doksan veda hutbesi metinlerinde bulamazsınız. Çünkü buradaki ifadeye tabi olunursa miladi takvimin geçersizliği ortaya çıkar. Hatta miladi takvimin müslümanlar için kullanılmaması gibi bir emiri anlayabiliriz. Bu konuda bilen kişilerin yorumlarını bekliyoruz. Yoksa Kuranda anlam saptırması Peygamnberin sözlerinde de söz saptırması mı yaşanıyor.


kahzap

 • AS Üye Olacağım!
 • *
 • Toplam İleti: 3
 • Toplam Konu: 0
 • Süper Puan: 23172
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 02/2012
  YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Sanırım bu işte bir hata var birazda cemaatler kendi açılarından alıyorlar tefsir yorum işini ondan bazı yerler gölgeli kalıyor


halukgta

 • Zümrüt
 • *
 • Toplam İleti: 229
 • Toplam Konu: 186
 • Süper Puan: -1632
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 09/2013
  YearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Örnek verdiğiniz konu, rivayet hadis naklinde de farklı değildir. Düşünün lütfen, Peygamberimizin veda hutbesi yaklaşık yüz bin kişinin huzurunda yapıldığı söylenir. Bu kadar kalabalık bir toplumda konuşulan, bizlere bukadar farklı ulaşmış ise bilgiler, iki kişinin duyguğu ve rivayet edildiği bir konu, dilden dile nakledilerek, acaba nekadar sağlıklı ulaşmış olabilir bizlere?

Onun içindir ki rivayetler, dinin delili asla olamaz. Delil kabul edenler, her bilgiyi Kur'ana sormayanlar, yanıldığını ancak hesap günü anlayacaklardır.Dinişn tek delili yalnız Kur'andır. Çünkü peygamberimizde, yalnız Kur'ana uymuş, ümmetini yalnız Kur'an ile uyarmıştı.

Dilerim bu gerçeği fark eden Rabbin halis kulalrından oluruz.
Hz.Muhammet'in Veda Hutbesinde tahrifat mı var neden tamamı yok veya farklı
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
7 Yanıt
1275 Gösterim
Son İleti 11 Nisan 2010, 23:16:46
Gönderen: Anti Cehalet
7 Yanıt
3905 Gösterim
Son İleti 28 Haziran 2017, 02:50:58
Gönderen: vertyucek
10 Yanıt
4328 Gösterim
Son İleti 05 Mayıs 2012, 21:45:40
Gönderen: boz
3 Yanıt
1328 Gösterim
Son İleti 04 Ağustos 2011, 19:57:16
Gönderen: pride
6 Yanıt
1142 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2012, 01:05:59
Gönderen: placeboUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak