Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 28809 Online Üye ve Ziyaretçi: 817

GönderenKonu: HACC NEDİR?  (Okunma sayısı 1076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MetinMATT

 • Bakır
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 27
 • Toplam Konu: 27
 • Süper Puan: -1998
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 12/2017
  YearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
HACC NEDİR?
« : 22 Ocak 2018, 13:57:17 »
Bakara (2) 197: "Hacc, bilinen aylardadır. O hâlde, kim o aylarda farz olan haccı ifa ederse, artık haccda kadına yanaşmak, fâsıklık, çekişmek/kavga etmek yoktur! Hayırdan her ne yaparsanız, Allah onu bilir. Biriktirin de! Şüphe yok ki biriktirilenin en iyisi takvadır. Ey akıl/fikir/görüş sahipleri Sakının!".

*'Hacc, huccet, hic ve ihticac' kelimeleri hepsi ayni kökten olup, 'Kanıtlamak, gerçekleri ortaya koymak' demektir. Geniş kapsamlı ve gerçek anlamıyla Hacc, haram aylarda, kanıtlarıyla gerçekleri ortaya koyarak, doğal hayatı korumak, savaşları durdurmak, ilimi ve bilimi yayayarak tüm Dünyaya tevhidi anlatmak ve toplumsal ve çevresel sorunlara çözüm bulmak için yapılması gereken bir çeşit uluslararası kongredir ve Allah tarafından sadece müslümanlara değil, Dünyadaki tüm insanlara bahşedilmiş bir fırsat ve çok önemli bir görevdir. Bugünkü gibi 10 gün değil, tam 4 aydır. Bu amaçla 4 ay boyunca orada bulunanların gıda ihtiyaçlarının temini için, oraya giden veya gidemeyen dünya insanlarının, Bakara (2) 196. ayette de bahsedildiği üzere, gönderdikleri her türlü gıda desteğine "Hedy" denir. Bunlar arasında elbette hayvansal gıdalarda bulunur. Kesilmiş hayvan orada korunamayacağı için, hediye edilen hayvanların orada kesilip hemen tüketilmesi gerektiğinden, oraya yüzyıllar boyu canlı hayvanlar gönderilmiştir ki bugün buna geleneksel olarak, 'Kurban' denilmektedir. Aslında, Kur'an'da hiç bir yerde bugün insanların yanlış olarak bildiği anlamda hayvan kurbanı yoktur. Kurban, "zebih- karabe" kelimesinden gelir ve "Yaklaşmak, yakın olmak" demektir. Yani, Allah'a yaklaşmak için yapılan herşey kurbandır aslında. Diğer bir değişle kurban, Allah'a yakınlaşmak için bir vesiledir aslında. Allah için neyi feda ederse kişi, onu kurban etmiş ve Allah'a yakınlaşmak için vesile olarak kullanmış demektir. Ayrıca, 'Kurban Bayramı' da Allah'ın emri yada mübarek falan değil, insanların bir araya geldikleri bir gelenektir. Hacc (22) 37. ayeti inceleyin.

HACC NEDİR?
 

TaglerBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
228 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:16:19
Gönderen: indigo
0 Yanıt
254 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:16:21
Gönderen: indigo
0 Yanıt
232 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:16:23
Gönderen: indigo
0 Yanıt
206 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:16:25
Gönderen: indigo
0 Yanıt
216 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2010, 03:16:27
Gönderen: indigoUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak