Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 2 Açılan Konular: 1 Okunan sayfa sayısı: 38867 Online Üye ve Ziyaretçi: 1009

GönderenKonu: DİN NEDİR?  (Okunma sayısı 1087 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MetinMATT

 • Bakır
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 27
 • Toplam Konu: 27
 • Süper Puan: -1680
 • PuanBank: 0
 • anindatepki
 • Katılım: 12/2017
  YearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
DİN NEDİR?
« : 04 Şubat 2018, 17:30:41 »
DİN, İSLÂM VE MÜSLÜMAN NEDİR?

**Din, Tanrının iradesidir. Bu irade, insanın hem fıtratında/doğasında olan değişmez ortak değerlerdir, hemde resûller tarafından tebliğ edilmiş ve bunlara nasıl uyulması gerektiği de detaylı bir şekilde izâh edilmiş olan yasalar/kanunlar ve emirlerdir. Elbette ki Dünya hayatında Allah insana, tercihleri ve kararları için özgür irade vermiştir. Lâkin, Yaratıcının koyduğu yasalar/kanunlar çerçevesinde, bu tercihlerin ve kararların hesabı, yani her insanın yaşam biçimi, bahaneler ve savunmalar gerekçe olarak kabul edilmeksizin, sogulanacaktır (yada, İbrâhîm (14) 51. ve Mu'min (40) 17. ayetlerde bahsedildiği üzere, "Allah hesabı seri/hızlı görendir", hali hazırda zaten sorgulanmaktadır). İslâm ise, tüm bu ortak değerleri, yasaları ve emirleri bilip boyun eğmek/teslim olmak/kabûl etmektir. Müslüman da, bildiği/emin olduğu/güvendiği Allah'a teslim olandır/boyun eğendir/kabûl edendir. Din, islâma nispet eder/karşılık gelir, imana değil.
Âl-i İmrân (3) 19: "Muhakkak ki Allah katında din, İslâm'dır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf aşırıya gittikleri için ayrılığa düştüler. Kim Allah'ın ayetlerini hiçe sayarsa şüphe yok ki Allah, Hısâb/hızlı hesap görendir".

Yûsuf (12) 76. Ayette ise Din'in, 'Yasa/kanun/yol' anlamına geldiği apaçıktır, "... İşte Biz, Yûsuf'un lehine böyle bir tuzak kurguladık. Yoksa o, Allah'ın onaylaması hariç, melikin/kralın yasasına/kanununa göre kardeşini alıkoyamazdı...".

Rûm (30) 30: "Öyleyse, hanif/haktan sapmayan olarak yüzünü, fıtratlandıran Allah'ın, insanları üzerine varettiği/ortaya çıkardığı dine doğrult! Allah'ın yaratmasında değişme yoktur. İşte bu, hep geçerli dindir! Fakat insanların çoğu bilmezler".

Şûrâ (42) 13: Nûh'a buyurduğumuzu, sana vahyettiğimizi, İbrâhîm'e, Mûsâ'ya ve Îsâ'ya da buyurduğumuzu, sizin için ayni dinden şeriatlar/hukuk sistemleri/uygulamalar kıldık. Dini ayakta tutun ve onda ayrılığa düşmeyin! Onları üzerine davet ettiğin şey müşriklere ağır geldi. Allah uygun gördüklerini bir araya getirir ve Kendisine yönelenleride hidayete erdirir.

Nahl (16) 52: "O'nundur Göklerde ve Yerde olan ne varsa. O'nundur sabit, daim olan/değişmeyen Din. O halde, Allahtan başkasından mı sakınırsınız?".                         
**Din Allah'ın ise insanların, "Benim dinim şudur, budur, sen ateistsin, ben deistim, sen panteistsin ben agnostiğim vs." demeleri de olmaz! Yapılması gereken, "Allah'ı bilmek ve yasalarına boyun eğerek O'na teslim olmak/tabi olmak"tır.

Yûsuf (12) 40: 'O'nun berisinde tâbi olduğunuz, Allah'ın kendilerine hiç bir yetki indirmediği, siz ve atalarınızın taktığı isimlerden başka bir şey değildir. Hüküm ancak Allah'ındır ki O, kendisinden başkasına tâbi olmamanızı emretmiştir. İşte bu, hep geçerli olan dindir! Fakat, insanların çoğu bunu bilmez'.


DİN NEDİR?
 

Tagler

UNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

A.T. Resmi e-mail Adresi


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak