Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 57058 Online Üye ve Ziyaretçi: 1204

GönderenKonu: Blackberry BAE ve Suudi Arabistan'da yasaklandı  (Okunma sayısı 676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

express

 • Demir
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 13
 • Toplam Konu: 4
 • Süper Puan: 19420
 • PuanBank: 0
 • www.anindatepki.com
 • Katılım: 01/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Blackberry BAE ve Suudi Arabistan'da yasaklandı
« : 01 Ağustos 2010, 23:15:26 »
Gerekçesi dünyanın birçok yerindekiyle aynı. Mesajlaşma bilgileri ülke denetiminden uzak RIM şirketine gidip geliyor. Bu da ülkeleri endişelendiriyor.

Alıntı Yap (Seçim)
Blackberry'e yasak


Birleşik Arap Emirlikleri, Ekim ayından itibaren Blackberry cep telefonlarının hizmetlerini durduracak

AA


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ulusal güvenliği ve sosyal değerleri tehdit ettiği gerekçesiyle Ekim ayından itibaren Blackberry cep telefonlarının hizmetlerini durduracak.

BAE Telekomünikasyon Düzenleme İdaresi (TRA) Genel Müdürü Muhammed El Ganem yaptığı açıklamada, kabul edilebilir bir çözüm geliştirilinceye ve uygulamaya koyuncaya kadar Kanadalı Research In Motion (RIM) firmasının ürettiği Blackberry cep telefonlarının messenger, e-mail ve internet dolaşım hizmetlerini 11 Ekim'den itibaren durduracaklarını söyledi.

Şikayetleriyle ilgili RIM yetkilileriyle görüştüklerini, ancak ilerleme kaydedemediklerini belirten El Ganem, 'Bu nihai karar, ancak onlarla görüşmelerimiz sürüyor. Bunun sansürle bir ilgisi yok. BAE telekomünikasyon kurallarına uyum eksikliği nedeniyle bir durdurmadan söz ediyoruz' dedi.

Blackberry telefonlar arasındaki bilgi iletişiminin RIM şirketinin özel ağı üzerinden yapılması, yönetilmesi ve bunun yerel yönetimler tarafından denetlenememesi BAE yetkililerinini 'yasal, sosyal ve ulusal güvenlik' endişelerine yol açıyor.

TRA'dan yapılan açıklamada bu endişeler belirtilerek, "Bugünkü karar bu gerçek üzerine dayanıyor, onların mevcut formunda belirli Blackberry hizmetleri kullanıcılarına herhangi bir yasal sorumluluk yüklemeksizin, BAE için yasal, sosyal ve ulusal güvenlik kaygıları yaratmasına izin veriyor" denildi.

BAE hükümetinin kararı Nokia ve Apple firmasının iPhone cep telefonlarını etkilemeyecek.

TRA'nın kararı BAE'de Blackberry hizmetlerini veren iki kamu şirketi Emirates Telecommunications (Etisalat) ve Du telekom şirketlerine iletilirken, bu şirketler karara uyacaklarını ve müşterileri için alternatif hizmetler sunacaklarını açıkladılar. Aboneler görüntülü-videolu mesaj, ses, kısa mesaj ve Blackberry dışı internet dolaşımı gibi hizmetleri kullanmaya devam edecekler.

BENZER TEPKİLER ARTTI

Blackberry'nin hizmetlerinden sadece BAE şikayetçi değil. Bahreyn hükümeti de Nisan ayında yerel haberlerin dağıtımında Blackberry'nin messenger hizmetinin kullanımına karşı uyarıda bulunmuş ve Hindistan yönetimi de geçen hafta güvenlik kaygılarını RIM şirketine iletmişti.

Hindistan İç Güvenlik Şefi U.K. Bansal gazetecilere, militanların Blackberry veri hizmetlerini kullanabilmesi yönündeki kaygıların derhal giderilmesini istediklerini söylemişti.

Küresel akıllı telefon piyasasında Nokia'nın gerisinde Apple'ın ise önünde bulunan Blackberry bu piyasanın yüzde 20'sini kontrol ediyor. Blackberry'nin BAE'de 500 bin kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

SUUDİ ARABİSTAN SIRADA

Bu arada Suudi Arabistan İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Komisyonundan bir yetkili, Suudi Arabistan'da bu ay sonundan itibaren Blackberry'in mesaj hizmeti vermesini durduracağını söyledi. Adını açıklamayan yetkili, Blackberry'nin mesaj hizmetinin niçin durdurulacağına ilişkin bilgi vermedi.
Blackberry BAE ve Suudi Arabistan'da yasaklandı
 

Benzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
20 Yanıt
2028 Gösterim
Son İleti 18 Kasım 2012, 14:08:59
Gönderen: brejnev
1 Yanıt
984 Gösterim
Son İleti 26 Şubat 2010, 02:31:32
Gönderen: redyellow
0 Yanıt
459 Gösterim
Son İleti 27 Ağustos 2010, 10:38:30
Gönderen: Nevet
1 Yanıt
363 Gösterim
Son İleti 16 Mayıs 2011, 10:29:39
Gönderen: craig
5 Yanıt
686 Gösterim
Son İleti 21 Ağustos 2013, 19:58:47
Gönderen: mevladiUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

Linkleri görmek için üye olun veya giriş yapın.


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak