Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır. Hz.Muhammed..
31 Mart 2019 Türkiye Genel Yerel Seçimine Kalan Süre:
Anlık değişen canlı forum verileri...

Mesajlar: 1 Açılan Konular: 0 Okunan sayfa sayısı: 19143 Online Üye ve Ziyaretçi: 976

GönderenKonu: Kablosuz internet hırsızını bulmanın yolları Wi-fi güvenliği WEP WPA WPA2  (Okunma sayısı 4082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Technico

 • Gümüş
 • *
 • Konuyu Açan
 • Toplam İleti: 144
 • Toplam Konu: 95
 • Süper Puan: 20021
 • PuanBank: 0
 • Katılım: 12/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Wireless kullanması tahat ama o kadar da riski yüksek olan bir bağlantı yolu. Eğer tedbirinizi ciddi ciddi almazsanız karşınıza çok üzücü olaylar çıkabilir.

Alıntı Yap (Seçim)
Kablosuz internet hırsızını bulmanın yolları
Kablosuz ağınızı başkalarının kullandığından mı şüpheleniyorsunuz? İşte bunu keşfetmenin yolları...
07:53 | 17 Şubat 2011

Kablosuz router ışıklarını kontrol edin

 Kablosuz router'ınızın üzerinde internet bağlanıtısını, kablolu bağlantıları ve kablosuz etkiliği gösteren bir takım ışıklar bulunur. Tüm kablosuz bağlantıları kapattığınızda kablosuz bağlantı ışığı hala yanıp sönüyorsa başkaları bağlantınızı kullanıyor olabilir.


Router aygıt listenizi kontrol edin
 Router'ınızın yönetim konsolu, kablosuz ağ etkinliği hakkında daha çok bilgi verebilir. Konsola oturum açmak için router'ınızın IP adresine gidin. Bu adresi Win+R klavye kısayolunu kullanıp, cmd yazarak, ardından ipconfig yazarak, bunun ardından 'Varsayılan ağ geçidi' IP adresine bakarak öğrenmeniz mümkün. Mac'lerde ise Network Preference bölmesini açın ve 'Router:' karşısında yazan IP adresini not edin.


Bu IP adresini tarayıcı pencerenizde açın
. Router'ınıza oturum açmanız istenecektir. Varsayılan ayarları değiştirmediyseniz, parola ve şifreyi router kılavuzunuzda bulabilirsiniz. Kullanıcı adı ve parola bir çok router'da varsayılan olarak admin'dir. Güvenliğiniz için bunu farklı bir şifreyle değiştirmelisiniz.


Her router farklı bir ara yüze sahiptir.
Bağlı cihazları gösteren bölümü bulmalısınız. Bu bölümün adı 'Attached Devices', 'Device List' olabilir. Bu listede bağlı olan cihazlara ait bir takım IP adresleri, MAC adresleri ve cihaz adları (algılanabildiyse) gösterilecektir. Listeyi gözden geçirerek istenmeyen bağlantıları bulabilirsiniz.


İzinsiz bir cihazın bağlantığını fark ederseniz ne yapmalısınız
Güvenliğinizi WPA2-AES olarak değiştirmeniz veya yeni bir parola ayarlamanız WiFi ağınıza istenmeyen girişleri engelleyecek, varolan izinsiz bağlantıları kapatacaktır. WiFi hırsızları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız şu adımları izleyin:
Ağ izleme yazılımı kullanın
Ağ ayarlarınızı router'ınızın yönetim panelinden değiştirmeniz, günlükleri incelemeniz mümkün ancak daha gelişmiş bir izleme için MoocherHunter'ı kullanabilirsiniz. MoocherHunter, Asya'da hukuki yaptırım organları tarafından kullanılıyor. Yazılımın açıklamasına göre MoocherHunter, kablosuz ağ hacker'ının konumunu ağda gönderdiği verilere bakarak 2 metre doğruluğunda bulabiliyor.

Program Windows'da çalışmıyor, bunun yerine bir CD'ye yazmanız ve bilgisayarı bu CD'den başlatmanız gerekiyor. Buradaki fikir laptop'unuzla (ve wireless kartınızdaki anten ile) dolaşarak WiFi hırsızının konumunu bulmak.

Bu aracın sonuçlarına göre bir davranışta bulunmanızı önermiyoruz, ancak aracı kullanarak WiFi ağınıza giren biri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


WiFi güvenliğinizi güçlendirin
 WPA ve diğerlerine göre daha güvenli olan WPA2'yi kullanıyorsanız oldukça güvendesiniz. Kırılması çok kolay olan WEP şifrelemesi kullanıyorsanız veya bir şifreleme kullanmıyorsanız WiFi bağlantınız bedava bağlantı arayan herkese açık demektir.El-Cezeri

 • AS Üye-Kupa
 • *
 • Toplam İleti: 8312
 • Toplam Konu: 449
 • Süper Puan: -20587
 • PuanBank: 0
 • www.elcevap.net
 • Katılım: 11/2008
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Ben mac filtresi ile sadece izin verdiğim adreslerin girmesini sağlıyorum.

Aynı zamanda giriş yapan herhangibir mac adresinide bu listeden takip edebiliyorum.

Şifre var ama mac filtresi varken şifreyede gerek yok.

Sizce de bu yeterli değil mi?

elcevap.net
Net Sorulara Net Cevap

Ülkü

 • PLATİN Üye
 • *
 • Location: Ankara
 • Toplam İleti: 2999
 • Toplam Konu: 373
 • Süper Puan: -29826
 • PuanBank: 256226
 • ..:: ::..
 • Katılım: 09/2010
  YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Profili Görüntüle
 • [Puan Gönder]
 • [Puan İste]
Linkleri görmek için üye olun veya giriş yapın.
Ben mac filtresi ile sadece izin verdiğim adreslerin girmesini sağlıyorum.

Aynı zamanda giriş yapan herhangibir mac adresinide bu listeden takip edebiliyorum.

Şifre var ama mac filtresi varken şifreyede gerek yok.

Sizce de bu yeterli değil mi?

Dışarıdan sızmaya çalışanlar için "MAC FILTER" belki yeterli gibi görülebilir.

Bence mutlaka "MAC Filter + WPA2" kullanın. WPA2 yoksa WPA. Maksimum "bit" WPA tercih edin. Varsa 256, yoksa 128 bit. Modeminize de mutlaka sağlam bir şifre koyun.

Ben de zamanında sizin gibi sadece "Mac filter" ile yetinirdim. Hızlı bir şekilde modeme bağlanmak ve olası performans kayıplarını önlemek için. Fakat sonra bunun yeterli bir güvenlik sağlamadığını gördüm.

Neden "MAC filtresi"  tek başına yetersiz? Çünkü evinize girip çıkan herhangi birisi bilgisayarınızın "MAC" adresini öğrense sisteminize girmesi çok basittir. Gider kendi bilgisayarının kablosuz adaptörünün "MAC ADRESS" değerini değiştirir ve hiç uğraşmöadan sizin sisteme sızar.

Modem arayüzünde de kendi bilgisayarınızın ağ adaptörüne ait  "MAC adresi" görünür  :)
MAC adresi değiştirmek çok basit hocam. Mesela "CW Mac Adress Changer" diye meşhur bir program var. Bizim sanal savaşçılar(!) yani Cyber Warrior grubu yazmışlar. Hatta işi ilerletip bilgisayarın "registry" ayarlarını kurcalayarak bile  "MAC ADRESS"  değiştirebiliyorlar:

Linkleri görmek için üye olun veya giriş yapın.


Bir yöntem daha varmış, ama benimkisi sadece duyum. Bizim teyzeoğlu bu "hacking" işlerine çok meraklıdır. Ufaklığa zamanında bilgisayar merakını aşıladık, şimdi boynuz kulağı geçti. O bahsetmişti: Sadece "MAC FILTER"  ile korunan modemlere dışarıdan bir programla ulaşılmaya çalışılıyormuş. O program modemin kendisine ait MAC adresini buluyormuş. Sonra da sızmak isteyen kişi modemin MAC adresini kendi ağ adaptörüne girip o şekilde o modeme rahatça sızıyormuş.  Bunlar duyum tabi, nasıl yapılıyor bilmiyorum.

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2011, 16:49:46 Gönderen: Ülkü »
...::: :::... ...::: :::... ...::: :::... ...::: :::... ...::: :::...Kablosuz internet hırsızını bulmanın yolları Wi-fi güvenliği WEP WPA WPA2
 

GoogleTaggedBenzer Sayılabilecek Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
9 Yanıt
902 Gösterim
Son İleti 03 Mart 2009, 01:53:03
Gönderen: WWF
18 Yanıt
1291 Gösterim
Son İleti 08 Mayıs 2009, 18:48:15
Gönderen: marophat
4 Yanıt
661 Gösterim
Son İleti 22 Eylül 2009, 01:56:23
Gönderen: YuNuSsss
5 Yanıt
2528 Gösterim
Son İleti 15 Eylül 2010, 12:07:25
Gönderen: El-Cezeri
5 Yanıt
754 Gösterim
Son İleti 18 Haziran 2012, 22:14:01
Gönderen: El FuegoUNUTMAYALIM Anayasa: Madde 25. Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26. Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ

Madde 19 : Herkesin düsünme ve anlatma özgürlügü vardır. Buna göre, hiç kimse düsüncelerinden dolayı rahatsız edilemez. Ayrıca ülke sınırları söz konusu olmaksızın bilgi ve düsünceleri her türlü araçla aramak, sağlamak ve yaymak hakkına sahiptir.Sitemiz forum sistemi olduğu için önceden izin alınmaksızın ve sonradan haber verilmeksizin konular açılabilmekte ve yorumlar yapılmaktadır. Eğer bu siteyi şu anda geziniyor ve size, yahut kanuni temsilcisi bulunduğunuz gerçek ya da tüzel kişiler aleyhinde uygun olmayan, yasalar çerçevesinde problem oluşturan bir sorun gördüyseniz, altta görülen resmi e-mail adresimize haber edebilirsiniz. E Mailiniz bize ulaştığında gerekli incelemeyi yaparak durumu açıklığa kavuştururuz. Sürekli yayında olan sitemiz için bu tür durumları fark etmemiz, her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür durumlardan hemen her daima paylaşımları yapanlar sorumludurlar. Bunu gezinen tüm ziyaretçiler kabul etmiş sayılırlar. Aksi halde yayınların durumundan sorumlu tutulamayız.

Linkleri görmek için üye olun veya giriş yapın.


ÇOK ÖNEMLİ UYARI: Forumdaki Aktif-Nonaktif listede değilseniz saat başına 2 SÜPER PUAN kaybınız vardır! Renkli konumda olanlar aktif konumda oldukları için saat başına puan kazanırlar. DİKKATİNİZE!
bayrak